E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co wyróżnia bazalt?

Bazalt to skała, którą tworzy lawa wydostająca się na powierzchnię lub stygnąca w wulkanicznym piekle. Przed powstaniem jest poddawana działaniu ogromnego ciśnienia i temperatury, trujących gazów i żrących substancji. Skoro tyle już przeszła, musi być niezwykła. Wyjątkowe właściwości bazaltu od tysiącleci były znane ludziom żyjącym w sąsiedztwie czynnych lub wygasłych wulkanów. Współcześnie coraz lepiej poznajemy i doceniamy walory tej czarnej skały również dla rolnictwa.

Bazalt ma dużą gęstość (ok. 3 g/cm³), więcej niż granit, wapień, czy piaskowiec. Dzięki temu jest to skała zbita i twarda (8 stopni w dziesięciostopniowej skali Mohsa, w której stal ma twardość 7). Nie jest wrażliwa na zanieczyszczenia, ścieranie, ani na nacisk. Nie reaguje na temperatury w zakresie od -70°C do +150°C, promieniowanie UV słońca, wilgoć, a nawet na działanie soli, kwasów i zasad.

Co to jest bazalt? Co można znaleźć w bazalcie?

Bazalt jest zasadową skałą wulkaniczną bardzo rozpowszechnioną na kuli ziemskiej. Tworzy rozległe pokrywy lawowe, wypełnia wnętrza stożków i kominy wygasłych wulkanów oraz żyły w szczelinach skorupy ziemskiej. Kurczenie się stygnącej skały sprawia, że bazalt łupie się, tworząc charakterystyczne graniastosłupy, które od dawna pobudzały wyobraźnię ludzi. Formacje takie jak Devil's Tower (wzgórze, które rozsławił film „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”), czy Giant’s Causeway na wybrzeżu Irlandii Północnej, stanowią dziś atrakcje turystyczne. W składzie bazaltu można znaleźć przede wszystkim występujące w postaci skrytokrystalicznej krzemiany i glinokrzemiany, należące do głównych minerałów skałotwórczych. Są to skalenie sodowo-wapniowe (plagioklazy), pirokseny, amfibole, oliwiny, biotyt i inne. W Polsce największe złoża bazaltu występują na terenie Przedgórza Sudeckiego na Dolnym Śląsku. Bazalty występują też w Górach Świętokrzyskich i na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego, a na większych głębokościach we wschodniej części Polski.



Co zawiera bazalt?

Skład mineralny bazaltów może się trochę różnić w zależności od sposobu powstania i miejsca występowania skały. W bazalcie dominują krzemiany i glinokrzemiany. Krzemiany to najliczniejsze minerały w skorupie ziemskiej. Są to sole kwasu krzemowego, a wspólną ich cechą jest występowanie grupy krzemotlenowej, czyli atomu krzemu połączonego z czterema otaczającymi go atomami tlenu. W niektórych minerałach (glinokrzemianach) część atomów krzemu zastępują atomy glinu. Typowa zawartość pierwiastków w bazalcie, przedstawiona w postaci tlenków, wygląda następująco:

  • krzem 44-52% SiO2
  • glin 12-15% Al2O3
  • wapń 10-15% CaO
  • żelazo 5-14% FeO
  • magnez 5-12% MgO
  • tytan 0,5-2% TiO2
  • inne pierwiastki, tworzące związki zasadowe 2-6%.

SiO2, czyli inaczej krzemionka, to popularny związek chemiczny, który w krystalicznej postaci występuje w wielu skałach jako kwarc, może też tworzyć liczne odmiany ozdobne. W stosunku do innych skał magmowych wylewnych bazalt ma mniejszą zawartość krzemu, sodu i potasu, za to więcej wapnia i magnezu oraz zasadowy odczyn (pH>7).

Do czego wykorzystuje się bazalt? Zastosowanie i właściwości bazaltu

Bazalt jest ceniony ze względu na swoją twardość, odporność na ścieranie, wodę, czynniki atmosferyczne i działanie różnych chemikaliów. Bazalt naturalny jest surowcem do produkcji:

  • tłucznia drogowego i kolejowego;
  • kostki brukowej;
  • słupków ogrodzeniowych i palisad;
  • kruszyw do produkcji prefabrykatów betonowych i żelbetowych;
  • dekoracyjnego grysu do komponowania ogródków skalnych i wysypywania ścieżek w ogrodzie;
  • kamieni do masaży leczniczych w SPA;
  • mączki bazaltowej stosowanej w rolnictwie i ogrodnictwie.

Naturalny bazalt można przetopić w temperaturze 1300-1550°C. Tak powstała leizna bazaltowa może być dowolnie rozciągana, formowana i rekrystalizowana. Sztuczny kamień bazaltowy jest nieporowaty, twardy i bardzo odporny na działanie różnych czynników. Nie odkształca się pod wpływem temperatury, nie nasiąka wodą, nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych i jest kwasoodporny. Z leizny bazaltowej są produkowane:

  • wełna mineralna (wełna skalna);
  • maty i włókna zbrojeniowe do betonu;
  • maty termiczne (np. do izolacji silników w przemyśle motoryzacyjnym);
  • obudowy kominków;
  • stopnice schodów;
  • rury, zbiorniki, naczynia i kształtki wodoodporne i kwasoodporne;
  • obudowy urządzeń i aparatury chemicznej;
  • blaty kuchenne i deski do krojenia (nie zarysuje ich żaden nóż);
  • naczynia kamienne (np. moździerze, misy);
  • płytki podłogowe i ścienne;
  • płyty chodnikowe, tarasowe oraz okładziny elewacyjne.



Mączka bazaltowa — ekologiczny nawóz

Zasadowy odczyn mączki bazaltowej pozwala na wykorzystanie jej do uregulowania odczynu i poprawy struktury gleby. Dominujący w składzie bazaltu krzem wzmacnia sztywność łodyg, elastyczność błon komórkowych, blokuje dostęp patogenów i ułatwia rozprowadzanie soków w tkankach roślin. Wszystkie składniki pokarmowe uwalniają się z mączki bazaltowej powoli i równomiernie, dzięki czemu jest to mikroelementowy nawóz o przedłużonym działaniu, a roślinom i glebie nie grozi przenawożenie. Dawkowanie mączki bazaltowej zależy od zasobności gleb. Na dobrze utrzymanych i żyznych glebach wystarczy zastosować rocznie 2-3 kg na 100 m². Na glebach słabych dawka może być nawet dziesięciokrotnie większa. Mączka bazaltowa jest doskonałym wzbogaceniem nawozów organicznych (kompostu, obornika), a przy okazji łagodzi ich nieprzyjemny zapach. Stosuje się ja zazwyczaj w proporcji 1:20 (np. 5 kg mączki na 100 kg biomasy). Mączkę bazaltową zaleca się stosować jako nawóz jesienny, ponieważ nie zawiera azotu, który mógłby niepotrzebnie pobudzić wegetację roślin przed zimowym spoczynkiem.

Skąd pomysł na wykorzystanie mączki bazaltowej w ogrodzie?

Pomysł wykorzystania mączki bazaltowej do zasilania gleb wziął się z obserwacji tradycyjnych regionów winiarskich ulokowanych na glebach wulkanicznych. Jakość i wyjątkowy smak win z Madery, Alzacji, doliny Renu, Tokaju, Egeru, Sycylii, Piemontu, Wenecji Euganejskiej, Północnej Kalifornii, Australii lub Chile oraz zdrowotność i jędrność owoców pochodzących z sadów zlokalizowanych na terenach dawnej aktywności wulkanicznej stały się inspiracją do badań nad składem mineralnym tych gleb i ich wpływem na rozwój roślin. Andosole, czyli gleby wulkaniczne są zasobne w próchnicę, składniki mineralne i mikroelementy oraz drobinki szkliwa wulkanicznego, które stanowią ochronę przed wieloma szkodnikami. Składnikiem gleb wulkanicznych jest bentonit, który gromadzi wodę opadową i ułatwia systematyczne uwalnianie składników mineralnych pochodzenia wulkanicznego do roztworów wodnych, w postaciach łatwo przyswajalnych dla roślin.

Czy zmielona skała może zabezpieczyć ogród przed szkodnikami?

Składniki mączki bazaltowej pobudzają rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, a zawarta w bazalcie krzemionka z glinokrzemianów i krzemianów zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji. Pył bazaltowy ma przede wszystkim właściwości fizyczne, które można wykorzystać do walki ze szkodnikami. Składa się z drobinek twardego, ostrokrawędzistego szkliwa wulkanicznego. Mączka bazaltowa rozsypana na suchą glebę wokół roślin chroni je przed inwazją ślimaków, larw i gąsienic. Pył bazaltowy przykleja się do śliskich powierzchni ich ciał, utrudnia poruszanie się, rani i skutecznie zniechęca do atakowania upraw. Mączkę bazaltową można rozpylać nad ogródkiem w celu pozbycia się szkodliwych owadów, takich jak mszyca, czy stonka. Drobinki pyłu bazaltowego dostają się do tchawek owadów i uniemożliwiają im oddychanie. Przy rozpylaniu mączki bazaltowej trzeba uważać, żeby przy okazji nie wytępić owadów pożytecznych oraz zadbać o własne bezpieczeństwo, chroniąc drogi oddechowe, błony śluzowe i skórę.

>>>SPRAWDŹ CZY MĄCZKA BAZALTOWA POMOŻE POZBYĆ SIĘ ŚLIMAKÓW? -> KLIKNIJ TUTAJ <<<


Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie