E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak zaplanować domową uprawę pomidora krok po kroku

Polska należy do czołowych producentów pomidorów w Europie. Polacy uwielbiają pomidory, które są obok ziemniaków, najczęściej spożywanym warzywem. Co innego pomidor z przydomowego ogródka, a co innego pomidor kupiony w supermarkecie, który nie pachnie i nie smakuje jak pomidor. Pomidory można uprawiać w gruncie, pod osłonami, a nawet w warunkach domowych, na werandzie, w skrzynce balkonowej, na blacie kuchennym lub na parapecie. Jak prowadzić uprawę pomidorów w domu?

Przepis na domową uprawę pomidorów jest stosunkowo prosty.

 1. Wybierz odpowiednie nasiona.
 2. Przygotuj podłoże pod uprawę.
 3. Zapewnij odpowiednie stanowisko.
 4. Zapewnij ciepło niezbędne do wykiełkowania nasion w miniszklarence.
 5. Wybierz odpowiednie doniczkopalety (tace wysiewne) do wysiania nasion.
 6. Przepikuj przygotowaną rozsadę do doniczek lub skrzynek.
 7. Zadbaj o właściwy rozwój pomidorów i zapewnij im składniki pokarmowe.Jaką ilość nasion pomidora zasiać? Ile nasion pomidora potrzebuję do domowej uprawy?

Na wiosnę można bez problemu kupić gotową rozsadę pomidorów, które wystarczy przesadzić do skrzynek lub doniczek, podlewać, pielęgnować i obserwować jak pięknie dojrzewają. Większą satysfakcję daje uprawa pomidorów od samego początku, czyli od samodzielnego wysiania nasion i przygotowania własnej rozsady. Do domowej uprawy pomidorów nie trzeba dużych ilości nasion. Kupując kwalifikowany materiał siewny u sprawdzonego dostawcy, takiego jak dlaroslin.pl, mamy pewność siły kiełkowania nasion. Nie ma co kupować nasion na zapas, bo z każdym rokiem ich siła kiełkowania spada. Przed zakupieniem nasion trzeba odpowiedzieć na kilka pytań:

 • Ile krzaków pomidorów jesteśmy w stanie uprawiać w warunkach domowych lub w przydomowym ogródku?
 • Czy chcemy się skupić na jednej odmianie pomidorów, czy wolimy urozmaicenie?
 • Jakiej wysokości pomidory jesteśmy w stanie zaakceptować?
 • Czy mamy możliwość domowej uprawy pomidorów przy palikach?

Torebka nasion o masie 1 g może zawierać ćwierć tysiąca nasion! Do wysiewu nasion z myślą o uprawie w przydomowym ogródku, na balkonie lub tarasie wystarczy przystąpić około połowy marca. Niektórzy nie mogą się doczekać własnych pomidorów i robią to z początkiem marca, a nawet w lutym. Natury nie można przyspieszać i zbyt wcześnie wysiane pomidory będą nadmiernie wyciągnięte w poszukiwaniu słońca, wiotkie i blade. Spóźniony wysiew w kwietniu może sprawić, że pomidory nie zdążą dojrzeć przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Są różne metody wysiewania nasion. Jedni polecają wysiew po 2-3 nasiona (w odległościach minimum 2 cm jedno od drugiego) do większych torfowych doniczek, które potem wkopuje się do gruntu bez konieczności wcześniejszego pikowania rozsady. Wówczas w każdej doniczce trzeba zrobić selekcję naturalną i zostawić tylko najmocniejszą siewkę. Inni radzą wysiewanie do tac wielokomórkowych, czyli doniczkopalet, z których łatwo przenieść siewki do większych doniczek wraz z całą bryłą korzeniową. Bez względu na metodę wysiewu nasiona muszą być przykryte warstwą 0,5-1,0 cm ziemi lub piasku.

Jakie nasiona pomidora wybrać do domowej uprawy?

Wybór odpowiedniej odmiany to połowa sukcesu. Do towarowej uprawy pomidorów przeznaczone są przede wszystkim odmiany plenne, dobrze znoszące transport i przechowywanie oraz odporne na choroby. Zaletą pomidorów do upraw amatorskich jest mięsisty, aromatyczny i wyjątkowo smaczny miąższ, dzięki czemu mają większą wartość konsumpcyjną. Poniżej przedstawiamy kilka takich odmian.

Pomidor gruntowy Gigant

Gigant to wybitnie amatorska średnio późna odmiana o dużych mięsistych owocach (200-250 g) z intensywnie czerwonym, bardzo smacznym miąższem. Owoce mają kształt kulisty, lekko spłaszczony. Wymaga prowadzenia na 2-3 pędy przy palikach. Nadaje się też do uprawy pod osłonami. Rozsadę sadzi się do gruntu od połowy maja do połowy czerwca w rozstawie 70-80×40-60 cm. Owoce zbiera się 75-85 dni po posadzeniu.

Pomidor Awizo

Awizo F1 to odmiana heterozyjna, nagrodzona Złotym Medalem Targów Polagra 2005, wczesna (pierwsze owoce zbiera się 65-70 dni od wysadzenia rozsady) i bardzo plenna. Owoce czerwone o cylindrycznym kształcie, średnio twarde, bez piętki, mają średnio 80-90 g. Charakteryzują się znakomitym smakiem, doskonale nadają się do spożywania na surowo oraz do domowych przecierów i przetworów.

Pomidor Złoty Ożarowski

Złoty Ożarowski to pierwsza polska odmiana o pomarańczowej barwie, bardzo popularna w uprawie amatorskiej oraz ceniona przez ogrodników i działkowców. Rośliny są wysokie, wymagają prowadzenia na 2-3 pędy i palikowania. Owoce są kuliste, twarde, bez piętki, mięsiste, z małą ilością komór nasiennych, aromatyczne i bardzo smaczne. Odmiana typowo konsumpcyjna, nie nadaje się do przetworów i przechowywania. Owoce zbiera się od drugiej dekady lipca do września.

Pomidor Sonet mieszaniec

Sonet F1 to odmiana mieszańcowa, wczesna, o dużych walorach kulinarnych, odporna na choroby. Owoce czerwone, jajowate o masie ok. 90-100 g, równomiernie dojrzewają w gronach po 8-10 sztuk. Grona można zrywać w całości. Skórka pomidora jest gładka, odporna na pękanie. Owoce są smaczne i aromatyczne, mają dużą zawartość suchej masy, doskonale nadają się do bezpośredniej konsumpcji i na przetwory.

Pomidor Galant

Galant F1 jest odmianą mieszańcową wczesną, wysoką, przeznaczoną do upraw polowych i pod osłonami. Okrągłe, intensywnie czerwone owoce o masie 60-80 g są zebrane w grona po 10-12 sztuk, które można zbierać wraz z gałązkami. Pomidory Galant znakomicie smakują spożywane na surowo, w sałatkach, zupach, sosach i zapiekankach. Odmiana typu LSL, odporna na mięknięcie, długo zachowuje trwałość owoców.

Pomidor Herodes

Herodes to odmiana średnio późna, niekończąca, typu bawole serce, o dużych (ok. 250 g), mięsistych, aromatycznych i słodkich owocach z malinową skórką. Owoce tej odmiany doskonale nadają się do spożycia na surowo oraz jako składnik sałatek, zapiekanek i różnego rodzaju przetworów. Rośliny charakteryzuje silny wzrost, wymagają uprawy w rozstawie 50×50 cm i prowadzenia przy podporach.

Pomidor Jantar

Jantar to odmiana typowo amatorska o bardzo dużych (nawet ponad 0,5 kg), lekko spłaszczonych, żółtopomarańczowych owocach. Owoce są twarde, bez skłonności do pękania, mięsiste o wyjątkowym smaku i aromacie. Odmiana wysoka, o silnym wzroście, przeznaczona do upraw gruntowych i pod osłonami. Wymaga rozstawu 80-100×50-150 cm i palikowania. Zbiór owoców trwa do pierwszych przymrozków.


Pomidor gruntowy malinowy Ożarowski

Malinowy Ożarowski to odmiana przeznaczona do upraw gruntowych lub pod osłonami, ceniona przez plantatorów, działkowców i konsumentów. Rośliny plenne, o silnym wzroście, wymagają palikowania. Owoce kuliste, lekko spłaszczone, podobnej wielkości (100-120 g), twarde, bez skłonności do pękania, o malinowej barwie i wspaniałym smaku, doskonałe do bezpośredniego spożycia. Owocuje 95-105 dni od posadzenia w gruncie.


Pomidor gruntowy wysoki Oxheart

Oxheart to odmiana typu bawole serce o dużych owocach, które mogą ważyć nawet ponad 0,5 kg. Rośliny bardzo wysokie, osiągają ponad 2 m, wymagają przycinania i prowadzenia na 2-3 pędy przy palikach. Owoce sercowate, różowoczerwone, odporne na pękanie, soczyste i mięsiste, z małą ilością komór nasiennych, wyróżniają się znakomitym słodkim smakiem. Odmiana wczesna, przeznaczona do upraw amatorskich.


Przygotowanie podłoża pod uprawę pomidorów – jaka ziemia będzie najlepsza do uprawy pomidorów? Jaka gleba do uprawy pomidorów?

Pomidory nie są wybredne w stosunku do rodzaju i odczynu gleb (optymalne pH 6-7), ale wymagają podłoża pulchnego, dobrze napowietrzonego i przepuszczalnego i gleb utrzymanych w dobrej kulturze rolnej. Do domowej uprawy pomidorów lepiej nie używać ziemi wykopanej w polu lub w ogrodzie. Taka ziemia może zawierać szkodniki i patogeny chorobotwórcze, które mogłyby zaszkodzić roślinom. Niektórzy próbują na własną rękę odkażać taką ziemię, poddając ją wyprażaniu w piekarniku. Pomijając kłopotliwe zapachy, taki zabieg niszczy również pożyteczne składniki podłoża i mikroorganizmy glebowe. Można w sklepie ogrodniczym kupić zwykłą ziemię ogrodniczą i dokładnie wymieszać ją z piaskiem w proporcjach 2:1 albo dodać perlit, żeby zwiększyć jej przepuszczalność. Taka metoda też nie chroni pomidorów przed ryzykiem infekcji. Najlepiej kupić gotowe podłoże przeznaczone do wysiewu nasion i do uprawy pomidorów. Obecnie nie ma większych problemów, żeby zdobyć specjalistyczne podłoża w sklepach ogrodniczych. Producenci takiego podłoża dbają o to, żeby ono było odkażone i wolne od patogenów chorobotwórczych. Jeśli najbliższy sklep ogrodniczy lub dział ogrodniczy w markecie budowlanym aktualnie nie ma takiego podłoża w ofercie, to nic prostszego, jak zamówić odpowiednią ilość w sklepie internetowym z szybką dostawą pod wskazany adres. Jakie podłoże warto polecić do domowej uprawy pomidorów?

 • „Domowy Ogródek” firmy Westland to gotowe podłoże specjalnie przeznaczone do uprawy pomidorów, warzyw i ziół w warunkach domowych, na balkonach, tarasach lub w szklarniach. Podłoże zawiera niezbędne składniki odżywcze w postaci wieloskładnikowego nawozu NPK o przedłużonym działaniu (do 6 miesięcy od pierwszego podlania) i optymalnie dobranych proporcjach, odkażony substrat torfowy, utrzymujący wilgoć w podłożu oraz posiada strukturę umożliwiającą odprowadzania nadmiaru wody.
 • Ziemia do wysiewu i pikowania R+ firmy Westland jest idealnym podłożem do wysiewu nasion i przygotowania rozsady warzyw lub kwiatów. Formuła R+ opatentowana przez firmę Westland to mieszanka wysokiej jakości torfu z rozdrobnionymi włókami drzew. Zapewnia to wyjątkową lekkość podłoża, doskonałą porowatą strukturę, wysoką chłonność i zdolność utrzymywania optymalnego poziomu wilgotności. Ułatwia to kiełkowanie nasion i prawidłowy rozwój siewek. Podłoże zawiera nawóz wieloskładnikowy NPK o przedłużonym działaniu, który odżywia rośliny przez pół roku od wysiania.

W zależności od potrzeb można zakupić podłoże w workach o pojemności 10, 20 lub 50 litrów.Domowa uprawa pomidorów - jakie stanowisko do uprawy pomidorów jest najlepsze? Jakich warunków potrzebują pomidory, aby zdrowo rosnąć?

Nasiona pomidorów bezpośrednio po wysianiu potrzebują przede wszystkim ciepła i wilgoci, a od momentu pojawienia się liścieni również dostępu światła. Pomidor lubi stanowiska ciepłe i nasłonecznione, nie znosi zimna, a w ujemnej temperaturze ginie. W domowej uprawie rozsady dobrym miejscem jest parapet na oknie od południowej strony, najlepiej nad kaloryferem. Podczas wietrzenia pomieszczeń trzeba uważać, żeby przymrozek nie ściął delikatnych sadzonek. Pomidory trzeba regularnie podlewać, ale źle znoszą zraszanie, kontakt liści z podłożem, szybą i liśćmi innych roślin. Krople wody na liściach pomidorów skupiają promienie słoneczne jak soczewki i powodują miejscowe poparzenie. Pomidory mają bardzo łamliwe łodygi i liście, dlatego nie można ich narażać na silne podmuchy wiatru. Odmiany wysokie trzeba wiązać do palików, ale tak, żeby nie uszkodzić pędów roślin. Wszelkie uszkodzenia otwierają drogę do infekcji grzybowych.

Ile miniszklarenek wybrać, aby zasiać pomidory? Jakie miniszklarenki wybrać do wysiewu pomidorów?

Do wysiewu nasion pomidorów bardzo przydatne są miniszklarenki, które utrzymują odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza oraz gleby, przyspieszając kiełkowanie. Miniszklarenki mogą mieć różne wymiary, od takich, które mieszczą się na okiennym parapecie, po rozwiązania niemal profesjonalne, miniszklarnie o wielopoziomowej konstrukcji, do ustawienia na balkonie, tarasie lub w ogródku. Do przygotowania rozsady pomidorów nie potrzeba aż takich wydatków. Jaką miniszklarenkę wybrać? Oto nasze propozycje.

Minszklarenka Vefi na 30 doniczek  Długość miniszklarenki odpowiada szerokości przeciętnej kwatery okiennej, a szerokość pasuje do ustawienia jej na szerokim parapecie okiennym lub na blacie pod kuchennym oknem. Zestaw składa się z wielodoniczki z 30 komórkami o wymiarach 6×6×6 cm z otworami w dnie, które są ułożone w 3 rzędach po 10 sztuk. Wielodoniczka jest umieszczona w głębokiej tacy (kuwecie), do której spływa nadmiar wody. Taca może też sama służyć do wysiewu roślin o drobnych nasionach. Całość wyposażona jest w przezroczystą pokrywę, która przepuszcza promienie słoneczne i utrzymuje wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, sprzyjające kiełkowaniu i wschodom roślin. W razie potrzeby pokrywę można zdjąć, żeby zapewnić dostęp świeżego powietrza. W miniszklarence można z powodzeniem produkować rozsady, kiełki roślin, uprawiać szczypiorek, koperek, zielone przyprawy kuchenne lub zioła. Trwałość materiału umożliwia jego kilkukrotne użycie. Wysokość miniszklarenki wraz z pokrywą wynosi 13 cm.

2 miniszklarenki Vefi po 18 doniczek, każda o wymiarach 47×16 cm. To propozycja na wąski parapet, na którym szersza miniszklarenka mogłaby zostać przypadkowo strącona i cała praca poświęcona na wyprodukowanie własnej rozsady poszłaby na marne. Pojedyncza miniszklarenka ma wielodoniczkę składającą się z komórek o wymiarach 6×4,5×6 cm, które są ułożone w 3 rzędy po 6 sztuk. Podobnie jak w wersji szerszej, doniczki są wyposażone w otwory w dnie, a nadmiar wody spływa do głębokiej tacy (kuwety). Całość przykrywa przezroczyste wieko, które można ustawić tak, żeby siewki miały dostęp powietrza. Zestaw pozwala na wyhodowanie 36 sadzonek pomidorów i w zależności od potrzeb miniszklarenki można ustawić szeregowo lub równolegle. Miniszklarenki wykonane są z tworzywa sztucznego o wysokiej trwałości.

Miniszklarenki ułatwiają i przyspieszają proces kiełkowania nasion i zapewniają siewkom optymalne warunki rozwoju do momentu, kiedy osiągną fazę pierwszych liści właściwych.Ile doniczkopaletek wybrać na wysiew pomidorów? Jakie doniczkopaletki wybrać do wysiewu pomidorów?

Doniczkopalety zwane też wielodoniczkami są korzystnym rozwiązaniem przy wysiewie większej liczby nasion i produkcji rozsady do ogrodu, upraw polowych i pod osłony. Są tanie i wygodne w użyciu. Doniczkopalety to zestawy połączonych ze sobą malutkich plastikowych doniczek, tworzących prostokątną paletę, którą łatwo napełnić ziemią, podlewać i przenosić. Tworzą komplet z tackami, na których się je ustawia, żeby przez otwory w dnie małych doniczek spływał nadmiar wody. Nasiona pomidorów wymagają do kiełkowania cieplejszego i wilgotniejszego mikroklimatu. Przezroczystą osłoną, która im to zapewni, może być szklana szyba lub arkusz folii. Doniczkopalety mogą mieć różne wymiary i rozmiary komórek dostosowane do wielkości bryły korzeniowej produkowanej rozsady. Najpopularniejsze doniczkopalety do produkcji rozsad pomidorów i warzyw mają rozmiar 60×40 cm. Jest to wielkość pozwalająca na swobodne ustawienie ich na standardowym stole. Na takim prostokącie, w zależności od wielkości komórek, zmieści się od kilkudziesięciu do przeszło dwustu malutkich doniczek. Łatwo można ustalić ilość potrzebnego podłoża, jeśli się zna pojemność każdej komórki. Producenci podają ją w różnych jednostkach. Trzeba pamiętać, że 1 litr = 1 dm³ = 1000 cm³. Oto kilka polecanych doniczkopalet o wymiarach 60×40 cm, wykonanych z wysokiej jakości tworzywa, dzięki czemu zachowują trwałość i stabilność podczas przenoszenia i transportu:

Nasiona pomidora potrzebują do kiełkowania temperatury 20-27°C i temperatury podłoża 25°C. Po wykiełkowaniu nie potrzebują już przykrycia. Kiedy siewki mają parę liścieni i pierwszą parę liści właściwych pikuje się je do doniczkopalet o większych komórkach lub doniczek o średnicy 6-10 cm. Gotowa rozsada pomidorów powinna mieć 5-7 liści właściwych i 15-30 cm wysokości. Można je wtedy wysadzić na docelowe stanowisko. Przed wysadzeniem do gruntu pomidory hartuje się, przyzwyczajając je do temperatury panującej na zewnątrz.Jaki nawóz do pomidorów wybrać? Jaki nawóz do domowej uprawy pomidorów? Czy warto używać nawozu w domowej uprawie pomidora? Uprawa pomidorów – nawożenie

Pomidory ze względu na swój intensywny rozwój mają duże potrzeby pokarmowe. Pomidor na każdy kilogram wytworzonych owoców potrzebuje w okresie swojej wegetacji średnio 3,5-5,0 g azotu (N), 0,7-1,0 g fosforu (P), 7,0-8,0 g potasu (K), 4,5-5,0 g wapnia (Ca), 1,0-1,2 g magnezu (Mg) oraz szereg mikroelementów. Dlaczego te składniki są takie ważne?

 • Azot odpowiada za budowę komórek, przyrost pędów, liści i owoców. Przenawożenie azotem zmniejsza odporność na choroby oraz osłabia smak i zapach pomidorów, czego często doświadczamy, kupując pomidory w sklepie.
 • Fosfor wspiera rozwój systemu korzeniowego, pobieranie składników pokarmowych z gleby oraz proces kwitnienia.
 • Potas odpowiada za krążenie płynów w roślinie, a w odpowiedniej proporcji do azotu zapewnia dobre wybarwienie owoców.
 • Wapń utrzymuje sztywność łodyg, przeciwdziała przedwczesnemu opadaniu liści i suchej zgniliźnie wierzchołkowej owoców.
 • Magnez ułatwia pobieranie fosforu i reguluje gospodarką wodną w roślinie.

A to jeszcze nie wszystkie składniki. W dodatku muszą być dostarczone w odpowiednich proporcjach. Najlepiej zaopatrzyć się w wieloskładnikowy nawóz dedykowany do uprawy pomidorów. Jaki nawóz warto polecić?

Florovit do pomidorów i papryki 1 L to nawóz wieloskładnikowy NPK 4–5–8 z borem, miedzią, żelazem, manganem, molibdenem i cynkiem w postaci płynnego koncentratu do rozpuszczenia w wodzie. „4–5–8” oznacza proporcje pomiędzy podstawowymi składnikami, czyli procentową zawartość azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). W zależności od fazy rozwoju roślin i sposobu uprawy stosuje się go w proporcji 3-4 ml na litr wody i podlewa co dwa tygodnie, a od pojawienia się pierwszych zalążków co 7-10 dni. 1 litr dobrze rozmieszanego roztworu wystarcza do podlania jednego pomidora lub 0,5 m² uprawy. Zapewnia długie i obfite kwitnienie i owocowanie.

Substral Magiczna siła do pomidorów 350 G jest nawozem wieloskładnikowym NPK 9-9-36 przeznaczonym do wzmocnienia roślin. Nawóz zwiększa odporność roślin oraz stymuluje kwitnienie i owocowanie. Koncentrat można stosować doglebowo do każdego podlewania przez cały sezon wegetacyjny w proporcji 0,5 g (1 łyżeczka) na litr wody i podlewać rośliny wokół korzeni. Przy produkcji rozsad podlewa się dwa razy w tygodniu do fazy czwartego piętra liści, potem trzy razy w tygodniu. Nawóz można też stosować dolistnie w proporcji 0,25 g (pół łyżeczki) na 10 litrów wody w okresie kwitnienia i owocowania.

Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

  TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

  Kategorie