E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Oprysk na grzyba w pszenicy ozimej - zabieg T1

Choroby grzybowe powodują znaczne straty w uprawach zbóż, dlatego oprócz właściwie zaprawionego materiału siewnego i profilaktyki konieczne jest prowadzenie zabiegów fungicydowych. Zabieg T1 ma priorytetowe znaczenie w uprawie pszenicy ozimej. Nie da się zrobić drugiego zabiegu T1, tak samo, jak nie można zrobić drugiego „pierwszego wrażenia”. Kiedy wykonuje się zabieg T1 i przed jakimi chorobami ma chronić pszenicę ozimą?

Ochrona fungicydowa pszenicy ozimej zależy od wybranej odmiany, uprawianych przedplonów, zagrożenia patogenami chorób grzybowych, technologii uprawy i programu ochrony. Program ochrony może przewidywać jeden, dwa lub trzy takie zabiegi, które są numerowane w zależności od kolejności występowania. Do zabiegu T1 trzeba wybrać fungicydy gwarantujące efekt grzybobójczy, bo nie da się go powtórzyć. Na przeprowadzenie i skuteczność zabiegu T1 duży wpływ mogą mieć warunki pogodowe.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg T1 w pszenicy ozimej

Zabieg T1 w pszenicy ozimej wykonuje się od fazy strzelania w źdźbło do fazy drugiego kolanka (BBCH 30-32), jeśli program ochrony przewiduje wykonanie dwóch lub trzech zabiegów fungicydowych. Jeśli pszenica ozima była wysiana po przedplonach zbożowych, zabieg T1 należy wykonać profilaktycznie, bez względu na osiągnięty poziom zagrożenia. Po przedplonach zbożowych i po wczesnym siewie lepiej jest przeprowadzić zabieg T1 nieco wcześniej, w fazie BBCH 29-30. W sytuacji, gdy program ochrony przewiduje, że zabieg T1 ma być jedynym zabiegiem ochrony przed chorobami grzybowymi, zaleca się jego wykonanie w fazach BBCH 39-59, czyli od całkowicie rozwiniętego liścia flagowego do końca kłoszenia. Zabieg T1 wykonuje się natychmiast po przekroczeniu progów szkodliwości. Warunki pogodowe mogą przesunąć termin wykonania zabiegu lub osłabić jego działanie. Nocny spadek temperatury poniżej zalecanego dla fungicydu minimum, opady deszczu, intensywne parowanie lub silny wiatr mogą znacznie zmniejszyć efektywność oprysku.

>>>SPRAWDŹ CO NA T1 - ZABIEG PRZECIWGRZYBOWY T1 W ZBOŻACH -> KLIKNIJ TUTAJ <<<

W jakim celu wykonuje się zabieg T1?

Już jesienią można zauważyć pierwsze objawy chorób grzybowych w oziminach, ale zabiegi fungicydowe rozpoczyna się po rozpoczęciu wiosennej wegetacji i po przekroczeniu progów szkodliwości. Zabieg T1 chroni przede wszystkim przed chorobami grzybowymi atakującymi dolne części roślin, mające kontakt z ziemią. Najgroźniejsze z nich to fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni oraz łamliwość źdźbła zbóż i traw. Zaniedbanie lub mała skuteczność tego zabiegu może doprowadzić do porażenia roślin przez grzyby, zaburzeń w transporcie wody i składników odżywczych. Następstwem tego będzie wyleganie łanu, utrudniony zbiór, pogorszenie jakości i zmniejszenie plonu ziarna. Ponadto zabieg T1 powinien chronić przed pojawiającymi się we wczesnych fazach chorobami liści, takimi jak mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, septorioza paskowana liści pszenicy, brunatna plamistość liści zbóż, czy rdza żółta zbóż i traw.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie