E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

5 najczęściej popełnianych błędów w uprawie cebuli na działce

Cebula to bardzo popularne warzywo. Jej hodowli podejmują się zarówno rolnicy, jak i działkowcy. Uważa się, że nie ma nic trudnego w tym, aby uzyskać dorodne plony: zerwać szczypior, a później wykopać dojrzałe cebulki. Rzeczywiście, roślina jest dosyć odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Jednak zdarzają się sytuacje, w których można jej łatwo zaszkodzić. Czego zatem unikać?

1. Wysiewanie cebuli w miejscach bardzo zacienionych. Jaka jest dobra lokalizacja do wysiewania cebuli?

Jednym z najważniejszych warunków przy wysiewie cebuli, jest zapewnienie jest wystarczającej ilości światła. Tylko wtedy roślina ma szansę w pełni się rozwinąć i w efekcie dać obfite plony. Dlatego, wybierając miejsce w ogrodzie lub na działce, trzeba poszukać fragmentu ziemi, do którego dociera najwięcej promieni słonecznych. Nie poleca się sadzenia warzywa w pobliżu płotów lub w okolicach budynku. To często błąd popełniany przez początkujących hodowców. 

Trzeba pamiętać, że cebula jest rośliną ciepłolubną. Minimalna temperatura do kiełkowania nasion nie może spadać poniżej 5-6 °C. Żeby utrzymać ten poziom przy różnych warunkach pogodowych, trzeba zapewnić roślinie słoneczne stanowisko, które dobrze nagrzeje się w trakcie dnia i nie będzie zbytnio wychładzać się, gdy temperatura spanie. 

Cebula potrzebuje różnych warunków na każdym etapie swojego wzrostu. W okresie intensywnego formowania się szczypioru najlepiej rozwija się, gdy ma zapewnione 12-15°C. Natomiast w czasie formowania cebul, odpowiednia temperatura mieści się w zakresie 16-20°C. 

2. Zbyt późne wysiewanie cebuli. Kiedy jest odpowiedni czas na wysiewanie cebuli?

Wzrost i późniejsze zbiory zależą też od tego, kiedy warzywo zostanie wysiane. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt późne umieszczenie sadzonek w glebie. Wtedy roślina nie ma szans, aby dobrze się ukorzenić i ostatecznie rozwinąć. Biorąc to pod uwagę, trzeba ściśle przestrzegać zaleceń kalendarza wysiewu. 

Wybór pory sadzenia cebuli zależy też od tego, czy w ziemi będą umieszczane nasiona, czy też gotowe sadzonki. Siew wiosenny wykonuje się, korzystając z nasion. Najczęściej hodowcy wybierają okres od początku, aż do drugiej połowy kwietnia. Nasiona sadzi się w spulchnionej glebie, na głębokość ok. 2,5 cm. Gdy tzw. siewki zaczną mieć kilka centymetrów, należy je skrócić i pozostawić ok. 5 cm szczypioru.  Cebula sadzona z nasion jest nazywana odmianą dnia długiego. Dojrzałe warzywa są bardzo odporne i nadają się do długiego przechowywania. 

Z kolei rozsady cebuli można wsadzić do gleby nawet w połowie maja. Sposób ten jest rzadziej wybierany przez działkowców i ogrodników-amatorów. Samodzielne przygotowanie rozsad jest pracochłonne i wymaga dostępu do szklarni. Dlatego też hodowcy decydują się na zakup gotowych sadzonek.

3. Zbyt obfite podlewanie cebuli. Jak nie przelewać i odpowiednio nawozić cebulę?

Cebula ma dosyć płytki i słabo rozwinięty system korzeniowy. Taka budowa jest często przyczyną tego, że warzywo może zacząć gnić, gdy jest nadmiernie podlewane. Najlepiej rozwija się, gdy ma stale wilgotne podłoże i sama może regulować swoje nawodnienie. Z kolei brak dostępu do wody powoduje, że zostaje zahamowany wzrost rośliny. Częstotliwość podlewania trzeba dostosować do panujących warunków atmosferycznych. W okresie suszy rabaty można podlewać codziennie, najlepiej wieczorem. Z kolei podczas intensywnych opadów można zrobić kilka dni przerwy i poczekać, aż ziemia przeschnie. 

Cebula jest wrażliwa na brak w glebie składników pokarmowych takich jak azot, fosfor i potas. Ich niedobór może powodować zahamowanie wzrostu, żółknięcie lub brązowienie wierzchołków szczypioru. Dlatego, jeśli ziemia nie jest wystarczająco żyzna, to trzeba zastosować nawóz przeznaczony do uprawy cebuli.

4. Zbyt gęste zasianie cebuli. Jaką przestrzeń potrzebuje cebula, aby dobrze rosnąć?

Niekorzystnie na plony wpływa także zbyt bliskie umieszczenie sadzonek. W takich warunkach rośliny są zbyt mocno stłoczone. W efekcie nie dociera do nich wystarczająca ilość światła i zostaje zahamowany wzrost. 

Sadzanie cebuli przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest wysiew nasion do niewielkich dołków o głębokości 2–3 cm w odstępie 1 cm. Nasiona zasypuje się ziemią i dosyć intensywnie podlewa. Po ok. 40-50 dniach od wysiewu trzeba dokonać przeglądu i wyrwać najsłabsze okazy. Tym samym grządka będzie przerzedzona, a cebula będzie miała więcej miejsca, aby się rozwinąć. Docelowo odległości między warzywami powinny wynosić 5–8 cm. 

Żeby cebula mogła się w pełni rozwinąć, należy też regularnie pozbywać się pojawiających się w jej pobliżu chwastów. Ich obecność może osłabiać korzenie rośliny oraz ograniczać dostęp do światła. Pielenie najlepiej wykonywać regularnie, raz w tygodniu.

5. Wybór odmiany. Jaką odmianę cebuli wybrać na działkę?

Cebula występuje w kilku odmianach. Każda z nich ma inne wymagania dotyczące uprawy. Dojrzałe warzywo ma też inny smak i właściwości. Dlatego hodowcy biorą pod uwagę kilka czynników, zanim zdecydują się na konkretną sadzonkę.

Na działce najlepiej sprawdzi się najmniej wymagająca odmiana, czyli cebula zwyczajna, zwana też żółtą. Sadzi się ją wiosną, do żyznej, próchnicznej gleby. Ważne jest, aby zapewnić jej dobre nasłonecznienie i regularnie ją podlewać. Dojrzała cebula charakteryzuje się dość ostrym smakiem i zapachem.

W ogrodach często sadzi się też dymkę, czyli odmianę drobnej cebuli. Jej uprawa jest dosyć łatwa, ponieważ wykorzystuje się do tego gotowe sadzonki. Umieszcza się je w ziemi, po czym regularnie podlewa.

Dużą popularnością cieszy się też cebula czerwona. Podobnie jak inne gatunki, także ta roślina lubi słońce i wilgotne podłoże. Dojrzałe warzywo ma łagodny smak i doskonale nadaje się do sałatek i jedzenia na surowo.




Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie