E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Zakup basenu do ogrodu – co należy wziąć pod uwagę?

Basen ogrodowy to doskonały sposób na ochłodę i relaks w upalne dni. Możliwość spędzania czasu w wodzie to nie tylko świetna rozrywka, ale także odpowiednia dawka ruchu. Jednak, aby zbiornik ten okazał się odpowiedni dla Ciebie oraz Twojej rodziny, powinieneś przeanalizować kilka istotnych kwestii przed jego zakupem. Jak wybrać basen do ogrodu oraz na jakie czynniki zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Kluczowe kwestie podczas wyboru basenu  • Rodzaj i cena basenu

Jeśli rozważasz zakup basenu ogrodowego, pierwszą kwestią, nad którą powinieneś się zastanowić, jest rodzaj oraz cena takiego zbiornika. Na rynku znajdziesz bowiem wiele modeli, m.in. baseny dmuchane, rozporowe czy stelażowe. Zbiornik dmuchany to z pewnością najbardziej przystępna cenowo opcja, a także komfortowa w użytkowaniu. Taki basen wykonany jest zazwyczaj z elastycznej gumy, dlatego z łatwością można go zamontować oraz w razie potrzeby przetransportować w dowolne miejsce. 

Model rozporowy natomiast to nieco droższa od basenów dmuchanych alternatywa. Jednak jego istotnym atutem jest wysoka odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Cechą charakterystyczną basenu rozporowego jest również okalający ścianki dmuchany kołnierz, zapobiegający wylewaniu się wody na zewnątrz. Co więcej, w takim zbiorniku zamontować można pompkę filtrującą, która znacznie ułatwi zachowanie czystości w basenie, zapobiegając rozwojowi glonów czy drobnoustrojów. 

Z kolei zbiornik stelażowy to najdroższa z wymienionych opcji, ale za to najbardziej stabilna i solidna. Tego typu basen jest w stanie wytrzymać w ogrodzie przez długie lata, co jest m.in. zasługą wyjątkowo trwałych materiałów, z których został wykonany. Warto również dodać, że basen stelażowy może być rozłożony przez cały sezon. Jedyne, o czym należy pamiętać, to regularna wymiana wody. Co więcej, w przypadku tego typu modelu warto zainstalować drabinkę, która znacznie ułatwi wchodzenie i wychodzenie z basenu.   • Wielkość basenu 

Wybierając basen do ogrodu, nie można oczywiście pominąć kwestii jego wielkości. Dokonaj zatem dokładnych pomiarów powierzchni, na której będzie znajdował się zbiornik. Ponadto, w zależności od wybranego modelu basenu, sprawdź jego średnicę lub szerokość i długość, a także wysokość. Dokładne określenie parametrów zbiornika jeszcze przed zakupem zmniejszy ryzyko dokonania złego wyboru. 

Jeśli okaże się, że przestrzeń ogrodowa, którą dysponujesz, pozwala na wybór dużego basenu, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na wersję sporych rozmiarów. Pamiętaj jednak, że zbyt duży zbiornik może doprowadzić do tego, że w przydomowym ogrodzie zapanuje chaos – pokaźny basen utrudni swobodne przemieszczanie się po działce. Natomiast za mały model nie wykorzysta w pełni możliwości ogrodu. W związku z tym warto dokładnie przemyśleć wybór wymiarów basenu, ponieważ to one w głównej mierze zadecydują o komforcie jego użytkowania. 

Zastanawiając się nad wielkością zbiornika, weź także pod uwagę dostęp do bieżącej wody. Jeśli bez przeszkód będziesz mógł napełniać nią basen, a także nie będziesz mieć problemów z jego opróżnianiem, to możesz śmiało zakupić model o dużych rozmiarach. W przeciwnym razie pomyśl o wyborze mniejszego egzemplarza. 

banery.png

  • Umiejscowienie basenu

Przed zakupem basenu do ogrodu warto zaplanować idealne umiejscowienie zbiornika. W przypadku przenośnych modeli najważniejszą kwestią jest znalezienie płaskiego oraz pozbawionego ostrych krawędzi terenu. Dzięki temu unikniesz wylewania się wody poza obręb basenu, a także przedziurawienia dna. Najlepszą podstawą pod zbiornik będzie trawa czy drobny piasek płukany. Na odpowiednio przygotowane podłoże możesz nałożyć także specjalną matę ochronną czy podkłady piankowe, które dodatkowo zabezpieczą grunt i zapewnią izolację. 

Pamiętaj także, aby nie stawiać basenu pod drzewami czy krzewami, ponieważ liście oraz płatki kwiatów przyspieszą proces zanieczyszczania wody. Jeśli jednak nie masz możliwości ustawienia zbiornika z dala od drzew, pomyśl o zakupie odpowiedniego przykrycia na basen – zdarza się również, że tego typu produkt jest dołączony do zestawu, wraz z basenem. Co więcej, zbiornik powinien być umieszczony w miejscu, gdzie dochodzi jak najwięcej światła. Bardzo dobrą praktyką jest również ulokowanie go w przestrzeni wolnej od dużego wiatru. W tej kwestii warto postawić na składane zadaszenie, np. w postaci parasola czy namiotu basenowego. 

Ogromnie ważną kwestą jest także sprawdzenie, czy miejsce, w którym stanie basen, znajduje się w bezpiecznej odległości od różnego rodzaju instalacji elektrycznej. Pod żadnym pozorem nie umieszczaj zbiornika bezpośrednio pod liniami energetycznymi.   • Przeznaczenie basenu

Kolejnym, niezwykle ważnym czynnikiem, decydującym o wyborze basenu ogrodowego, jest jego przeznaczenie. Musisz bowiem wziąć pod uwagę to, kto będzie z niego korzystać. 

Jeśli użytkownikami będą wyłącznie osoby dorosłe czy nastoletnia młodzież, najlepszym wyborem może okazać się basen stelażowy. Taki zbiornik doskonale nadaje się dla osób, które potrzebują pokaźnego basenu dla dużej grupy na raz. Co ważne, model ten jest idealny do amatorskiego pływania i nurkowania.  

Z kolei w przypadku najmłodszych, dobrym wyborem będzie basen dmuchany lub rozporowy. Oba modele wykonane są z miękkich materiałów, dlatego są szczególnie polecane dla dzieci. Co więcej, niewielkie rozmiary tego typu zbiorników zapewniają najmłodszym bezpieczne wchodzenie do wody. Pamiętaj jednak, że model rozporowy przeznaczony jest raczej dla starszych dzieci.

Jeśli chodzi o wymiary zbiornika ogrodowego dla dzieci, to zazwyczaj producenci umieszczają na opakowaniu informację, od którego roku życia pociechy mogą bawić się w danym basenie. Niezależnie od tego, na jaki model zbiornika się zdecydujesz, pamiętaj, że nawet w niewielkim basenie dziecko powinno przebywać pod opieką dorosłych

Jak widać, wybór basenu do ogrodu wiąże się z uwzględnieniem wielu istotnych czynników. Przed zakupem określonego zbiornika rozważ zatem cenę, rodzaj, wielkość, umiejscowienie, a także przeznaczenie takiego basenu. Ponadto pamiętaj również o zaopatrzeniu się w akcesoria basenowe, takie jak pompa filtrująca, drabinka czy specjalna mata na podłoże, które zapewnią możliwość komfortowego korzystania ze zbiornika przez cały sezon. Dzięki temu wybrany model będzie nie tylko odpowiednio dopasowany do przestrzeni ogrodowej, ale przede wszystkim możliwie najlepiej spełni oczekiwania korzystających z niego osób. 

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie