Stosowanie środków ochrony roślin owadobójczych razem ze środkami grzybobójczymi

Łączenie w jednym oprysku kilku środków ochrony roślin lub łączenie ich z nawozami obniża koszty produkcji i oszczędza czas pracy rolnika. Czy można łączyć środki owadobójcze ze środkami grzybobójczymi w jednym oprysku i jakie to może dać korzyści? Jak sprawdzić, czy wybrane środki ochrony roślin można ze sobą mieszać? Jaka powinna być kolejność mieszania składników, żeby uzyskać skuteczność zabiegu i nie zaszkodzić roślinom uprawnym?
Nie ma przepisów, które zabraniają samodzielnego wykonywania mieszanin zbiornikowych do oprysków, pod warunkiem, że łączone preparaty są zarejestrowane do stosowania w tej samej uprawie, a terminy ich stosowania są zgodne. Producenci środków ochrony roślin nie ponoszą odpowiedzialności za efekt zastosowania takiej mieszaniny, dlatego mieszanie środków ochrony roślin wymaga wiedzy, umiejętności i ostrożności.
Czy można łączyć środki owadobójcze z grzybobójczymi?
Ogólne zasady integrowanej ochrony roślin zalecają m.in. zredukowanie liczby wykonywanych zabiegów. Można to osiągnąć przez łączne stosowanie środków ochrony roślin lub środków ochrony roślin z nawozami we wspólnej mieszaninie zbiornikowej. Łączenie środków owadobójczych z fungicydami ma logiczne uzasadnienie, ponieważ często skutkiem inwazji owadów jest porażenie roślin chorobami grzybowymi. Chociaż mieszanie różnych środków ochrony roślin nie jest prawnie zabronione, trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie środki można łączyć, a opryski wykonane sporządzoną mieszaniną niosą ze sobą duże ryzyko. Jakie warunki muszą być spełnione, by można było łączyć insektycydy i fungicydy w jeden oprysk?
- Łączone środki muszą być przeznaczone do stosowania w tej samej uprawie.
- Terminy stosowania insektycydu i fungicydu muszą się pokrywać i być zgodne z terminem zabiegu łączonego.
- Nie wolno łączyć środków, których łączenie jest zabronione w etykiecie produktu.
- Nie należy łączyć więcej niż 2-3 środków w jednym oprysku.
- Przed przystąpieniem do mieszania należy wykonać prosty test fizykochemicznej zgodności mieszaniny. Wystarczy w szklanym naczyniu o pojemności 2-5 litrów połączyć w odpowiedniej kolejności proporcjonalnie mniejsze dawki składników i dokładnie wymieszać, a następnie sporządzoną mieszaniną opryskać niewielką część uprawy i zaobserwować skuteczność oprysku oraz ewentualne niepożądane działanie mieszaniny.
- Trzeba wybrać odpowiedni termin i warunki pogodowe oprysku ze szczególnym uwzględnieniem optymalnej temperatury.
- Przygotowanie cieczy roboczej należy wykonać tuż przed opryskiem, żeby nie dopuścić do rozwarstwienia.
- Podczas przygotowywania cieczy roboczej należy ściśle przestrzegać kolejności mieszania środków.
- Sprawdzić, czy na dnie zbiornika nie wytrącił się osad, ciecz robocza nie zmieniła koloru i struktury.
- Przy oprysku mieszaniną należy przestrzegać okresów prewencji i karencji każdego ze składników oraz ograniczeń i przeciwskazań środka bardziej toksycznego.
Całą odpowiedzialność za skutki oprysku mieszanina ponosi użytkownik. Mieszanie środków ochrony roślin może dojść do:
- trudności w wykonaniu oprysku, które mogą spowodować uszkodzenie opryskiwacza;
- wzajemnego oddziaływania połączonych środków i obniżenia ich skuteczności (antagonizm);
- zmiany zachowania mieszaniny w istniejących warunkach pogodowych;
- negatywnego działania mieszaniny na rośliny uprawne, a nawet zniszczenia uprawy;
- wzrostu toksyczności mieszaniny dla wykonujących zabieg i ich otoczenia.
Skąd czerpać wiedzę o tym, które środki ochrony roślin można mieszać, a które nie? Pomocą mogą służyć ośrodki doradztwa rolniczego i tabele mieszania środków ochrony roślin. Nowoczesność już dawno dotarła do rolników i z pewnością nie są im obce mobilne aplikacje, takie jak vademecum (wyszukiwarka informacji o agrofagach, substancjach czynnych i środkach ochrony roślin wraz z ich etykietami), czy plantpress (aplikacja pokazująca możliwość łączenia różnych pestycydów oraz kolejność ich mieszania). Trzeba pamiętać o tym, że nie są to źródła nieomylne, a nawet dozwolone mieszaniny mogą się odmiennie zachowywać w różnych warunkach.
Korzyści z mieszania insektycydu z fungicydem
Mieszanie insektycydu z fungicydem ma sporo zalet, pod warunkiem, że wybrane środki można ze sobą mieszać, a samą mieszaninę i oprysk wykona się prawidłowo. Łączenie oprysków w jednym zabiegu odpowiada dyrektywom UE i zaleceniom integrowanej ochrony roślin zmierzającym do ilościowego ograniczenia zabiegów z użyciem środków chemicznych. Jakie są korzyści stosowania mieszaniny środka owadobójczego i grzybobójczego?
- Wykorzystanie korelacji terminów stosowania różnych środków ochrony roślin do wspólnego zabiegu.
- Ograniczenie liczby wyjazdów w pole, częstotliwości rozjeżdżania pola kołami maszyn i ugniatania gleby oraz zmniejszenie strat spowodowanych mechanicznymi uszkodzeniami roślin przez przejeżdżający ciągnik z opryskiwaczem.
- Korzyści ekonomiczne wynikające z niższych wydatków na paliwo oraz kosztów robocizny (oszczędności mogą sięgać 30-40% w skali roku) oraz zwiększenie opłacalności produkcji.
- Oszczędność czasu, lepsza organizacja pracy i uniknięcie spiętrzenia prac polowych.
- Lepsze wykorzystanie korzystnych warunków pogodowych.
- Zmniejszenie stresu u roślin spowodowanego wykonywanym zabiegiem.
- Mniej intensywna eksploatacja opryskiwacza.
- Możliwość równoczesnego zwalczania kilku agrofagów zagrażających uprawie.
- Możliwość poprawienia ogólnej kondycji uprawianych roślin.
- Korzyści synergii i możliwość zwiększenia skuteczności zabiegu.
- Ograniczenie wystąpienia ryzyka dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt oraz zagrożeń dla środowiska ze względu na mniejszą częstotliwość pracy z produktami toksycznymi.
Pomimo niewątpliwych zalet łączenia zabiegu insektycydowego i fungicydowego w jednym oprysku, nie wolno zapominać o możliwych negatywnych skutkach takiego przedsięwzięcia i ograniczyć ryzyko do minimum przestrzegając zasad mieszania środków owadobójczych i grzybobójczych.
Jak mieszać insektycydy i fungicydy?
Mieszanie środków ochrony roślin nie jest dowolne, chociaż w przypadku insektycydów i fungicydów można napotkać mniej problemów niż w przypadku herbicydów, które z racji terminów stosowania częściej łączy się z nawozami. Na co zwrócić uwagę przy mieszaniu środków owadobójczych i grzybobójczych?
- Właściwy dobór środków ochrony roślin. Wybrane pestycydy muszą być przeznaczone do zwalczania agrofagów w tej samej uprawie, a terminy ich stosowania muszą się ze sobą zazębiać. Łączenie więcej niż dwóch preparatów zwiększa ryzyko niepowodzenia.
- Upewnienie się, że środki można łączyć. Nie wolno łączyć ze sobą środków, jeśli zabrania tego etykieta produktu. Jeśli etykiety preparatów przygotowane przez producentów nie wskazują środków, z którymi można w określonych warunkach je łączyć, trzeba zasięgnąć informacji w innych miejscach. Możliwość łączenia insektycydu i fungicydu można sprawdzić w dostępnych w Internecie tabelach mieszania środków ochrony roślin. Można też skorzystać z którejś z wymienionych wcześniej aplikacji. Pewniejszym źródłem informacji może być punkt sprzedaży środków ochrony roślin lub ośrodek doradztwa rolniczego. Najlepiej zasięgnąć opinii w kilku źródłach.
- Wybranie terminu oprysku. Termin zabiegu należy dobrać tak, żeby zapewnić optymalne warunki pogodowe dla jednego i drugiego środka. Mieszanina pestycydów może zachować się zupełnie inaczej niż każdy z tych środków stosowany osobno warunkach pogodowych, które nawet minimalnie będą się różnić od warunków zalecanych.
- Przeprowadzenie próby mieszania. Przed zastosowaniem mieszaniny trzeba koniecznie wykonać próbę na małej ilości preparatów, zmieszanych w odpowiednich proporcjach, zgodnie z kolejnością mieszania i zastosowaniem takiej samej wody, jaka zostanie użyta do właściwego zabiegu. Obserwacja fizycznych właściwości próbki cieczy roboczej i skutków oprysku na małym fragmencie uprawy może upewnić, że zastosowanie technologii „tank-mix” w łączonym zabiegu będzie bezpieczne.
- Zapewnienie odpowiedniej jakości wody. Woda musi być miękka o odpowiednim odczynie pH, pozbawiona kamienia i żelazistego osadu, niezanieczyszczona związkami mineralnymi organicznymi lub nieorganicznymi. Do przygotowania mieszaniny trzeba użyć wody o temperaturze nieco wyższej nic temperatura otoczenia, co ułatwi rozpuszczenie składników i nie spowoduje szoku termicznego u roślin.
- Wykonanie cieczy roboczej bezpośrednio przed opryskiem. Pozostawienie mieszaniny w zbiorniku może spowodować jej rozwarstwienie, wytrącenia osadu i inne niekorzystne zmiany, uniemożliwiające wykonanie lub obniżające skuteczność oprysku.
- Prawidłowe wymieszanie składników cieczy roboczej. Podczas sporządzania mieszaniny trzeba przestrzegać zalecanych dawek i stosować kolejność mieszania zgodną z formami użytkowymi preparatów, czyli formulacją. Uzyskany roztwór powinien być klarowny, nie powinien się pienić ani rozwarstwiać.
- Przestrzeganie zasad BHP. Cały proces od przygotowania mieszaniny, poprzez wykonanie oprysku aż po umycie sprzętu i zdjęcie odzieży ochronnej musi być podporządkowany zasadom bezpieczeństwa.
Jaka powinna być kolejność mieszania środków owadobójczych i fungicydów?
Mieszanie insektycydów i fungicydów trzeba zacząć od napełnienia zbiornika do połowy wodą i uruchomienia mieszadła. Następnie dodaje się środki poprawiające parametry wody i przeciwdziałające spienianiu. O kolejności dodawania składników decyduje ich formulacja, czyli dostępna forma użytkowa. Kolejność jest następująca:
- WP (proszek do sporządzania zawiesiny wodnej).
- WG (granule do sporządzania zawiesiny wodnej).
- SC (koncentrat w postaci stężonej zawiesiny).
- CS (zawiesina kapsuł).
- SE (zawiesino-emulsja).
- EW (emulsja olejowa w wodzie).
- EC (koncentrat do sporządzania emulsji wodnej).
- OD (koncentrat w formie zawiesiny olejowej do rozcieńczania wodą).
- DC (koncentrat dyspergujący).
- Adiuwant (o ile jest konieczny) rozcieńczony wodą.
Wszystkie preparaty należy dodawać powoli, w niewielkich odstępach czasu, by dodawana substancja mogła się równomiernie rozprowadzić. Po zakończeniu należy uzupełnić zbiornik wodą do pełna i przez jakiś kwadrans obserwować, czy nie zaszły niepożądane reakcje.
Dlaczego miesza się środki ochrony roślin?
Promowana w krajach UE polityka integrowanej ochrony roślin wymaga stosowania selektywnych środków ochrony roślin w minimalnych dawkach oraz ograniczenia liczby wykonywanych zabiegów. Wprowadzone ograniczenia oraz wymagania programów ochrony roślin uprawnych wymusiły na rolnikach konieczność łączenia kilku środków ochrony roślin lub środków ochrony roślin z nawozami w jeden oprysk. W rolnictwie, jak w każdym dziale gospodarki, liczy się ekonomiczna opłacalność produkcji, a to właśnie można osiągnąć, zmniejszając liczbę wyjazdów w pole i ograniczając wydatki na paliwo i robociznę. Zwalczanie chorób i szkodników wykonuje się kilka razy w sezonie wegetacyjnym, więc połączenie zabiegów insektycydowych z fungicydowymi to spora oszczędność kosztów produkcji. Stosowanie mieszanin zbiornikowych ułatwia organizację pracy w okresie spiętrzenia prac polowych i zapobiega nadmiernemu rozjeżdżaniu pól kołami maszyn.