E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Kiedy pryskać aminokwasami? Kiedy wykonać oprysk upraw aminokwasami?

Trudne warunki rozwoju i wzrostu roślin uniemożliwiają wykorzystanie pełnego potencjału upraw. Szczególnie zjawiska stresowe, jak susze czy przymrozki, negatywnie wpływają na plonowanie. Aminokwasy, biostymulatory w postaci płynu, stymulują ważne procesy fizjologiczne, które zachodzą w poszczególnych komórkach. W ten sposób uzyskuje się wzrost plonów nawet powyżej 100%. Kiedy można przeprowadzić taki zabieg?

 Jaki jest najlepszy moment na wykonanie zabiegu aminokwasami? Kiedy jest najlepszy moment na opryski aminokwasami?

Preparaty, zawierające mikroelementy, mają najczęściej postać płynną. Oprysk dolistny przyśpiesza bowiem działanie preparatu oraz zapewnia jego najwyższą efektywność. W praktyce rolniczej stosuje się aminokwasy przez cały okres wegetacji. Aplikacji można dokonać w jednej dawce lub podzielić ją na kilka zabiegów, wykonywanych w odstępach od 7 do 14 dni.

Bardzo dobre efekty przynosi oprysk aminokwasów w czasie warunków stresowych. Roślina nie musi w takim przypadku sama wytwarzać potrzebnych białek, ponieważ są one dostarczane bezpośrednio do jej liści. Pozwala to wykorzystać maksymalny potencjał plonowania nawet przy niesprzyjającej pogodzie (przyśpieszenie regeneracji uprawy). Pierwsze efekty widoczne są już kilka dni po wykonanym zabiegu: następuje zmiana koloru i wigoru roślin.

Dobrą wiadomością dla rolników jest możliwość łączenia oprysków aminokwasami z innymi preparatami ochronnymi, jak fungicydy. Jednak w każdym przypadku należy dokładnie sprawdzić instrukcję i zalecenia producenta. Łączone opryski mogą zawierać także inne nawozy z mikro- oraz makroelementami. W ten sposób można obniżyć koszty wykonywanych zabiegów.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu będą niesprzyjające warunki. W szczególności duże nasłonecznienie lub deszcz. Maksymalna zalecana temperatura powietrza w czasie oprysku wynosi 25°C, natomiast najniższa to 5°C. Nie wolno przekraczać zalecanych dawek aminokwasów dla określonego gatunku lub rodzaju uprawy.



Czy warto stosować aminokwasy?

Wykonywanie zabiegów oprysków aminokwasami przynosi wiele korzyści:

  • Optymalizacja pobierania dostępnych składników pokarmowych przez rośliny. Zmniejszenie wysiłku rośliny związanego z produkcją aminokwasów umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału uprawy.
  • Po zabiegu oprysku aminokwasami poprawia się metabolizm wewnątrzkomórkowy i fotosynteza.
  • Biostymulacja preparatami tego typu stanowi ochronę roślin na stresy pogodowe oraz przyśpiesza regenerację uprawy po wystąpieniu suszy, przymrozków czy zbyt obfitych opadów.
  • Lepiej rozwinięte rośliny są naturalnie silniejsze i odporniejsze na choroby oraz szkodniki.
  • Zwiększony plon jest również wyrównany. Owoce posiadają lepszy wygląd i mogą być dłużej przechowywane.

Wzrost zielonej lub suchej masy osiąga najczęściej poziom do 26%. Jednak w czasie badań IUNG PIB Puławy w 2016 roku uzyskano wzrost plonów kukurydzy na kiszonkę ponad 100% względem próbki kontrolnej.

Stosowanie preparatów z aminokwasami jest w pełni bezpieczne. Nie powodują one zagrożenia dla środowiska naturalnego ani produkcji pasz czy żywności. Z tych powodów nawozy aminokwasowe stosowane są chętnie w uprawach ekologicznych. Dotyczy to jednak tylko preparatów dopuszczonych do obrotu przez ministra właściwego do spraw rolnictwa zgodnie z przepisami prawnymi.



Jakie jest zastosowanie aminokwasów?

Istnieją aminokwasy, które spotkać można nie tylko w roślinach. Występują one również u zwierząt i ludzi. 

Wyróżnić można aminokwasy lewoskrętne oraz prawoskrętne. Jaka jest różnica między nimi? Różnią się one sposobem produkcji. W preparatach wytwarzanych sztucznie przeważać będą aminokwasy prawoskrętne. Nie są one zalecane do stosowania w uprawach.

O wiele lepsze efekty przynosi stosowanie aminokwasów lewoskrętnych. Uzyskiwane są one podczas hydrolizy enzymatycznej. W tym procesie następuje rozpad białek na aminokwasy, które są biologicznie czynne. Mogą być one pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. W okresie przed kwitnieniem roślin nie powinno się wykorzystywać preparatów odzwierzęcych.

Nie wszystkie aminokwasy zawarte w preparacie dostaną się do rośliny. Część z nich połączona jest z innymi aminokwasami lub zawierają jakieś pozostałości białek, przez co nie są aktywne. Każde opakowanie powinno zawierać oznaczenie ilości wolnych (dostępnych dla rośliny) aminokwasów w procentach z dodatkowym oznaczeniem masowym.



Jakie aminokwasy dla roślin? Rodzaje aminokwasów dla roślin

Istnieje 20 aminokwasów, a każdy z nich pełni inną rolę u rośliny. Dlatego ważna jest nie tylko ilość, ale również rodzaj wolnych aminokwasów w preparacie.

  • Seryna odpowiada za gospodarkę wodną. Związana jest także z reakcjami antystresowymi. Dlatego powinna być stosowana głównie w czasie trudnych warunków pogodowych.
  • Prolina poprawia płodność pyłków. Jej duża ilość zapewnia także spójność ścian komórkowy, dzięki czemu chroni białka przed denaturacją. Jest to też znany krioprotektant - chroni zamrażany obiekt, jak na przykład roślinę w czasie przymrozków.
  • Tryptofan odpowiada za szybkość wydłużania się korzeni oraz łodyg.
  • Glicyna jest składnikiem tkanki roślinnej oraz chlorofilu, więc jej duża zawartość pozwala produkować więcej asymilatów w czasie fotosyntezy.
  • Kwas asparginowy bierze udział praktycznie we wszystkich procesach metabolicznych. Jest również bardzo ważnym źródłem azotu.
  • Arginina przyśpiesza rozwój systemu korzeniowego.

Preparaty przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin posiadają odpowiednio zbilansowane zawartości poszczególnych aminokwasów w taki sposób, by zapewnić optymalny rozwój rośliny. Stosowanie oprysków takimi środkami pozwoli wykorzystać pełny potencjał plonowania uprawy.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie