E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jaka agrowłóknina na ziemniaki? Jaka agrowłóknina na wiosnę?

Wczesne ziemniaki, warzywa i truskawki osiągają wyższe ceny. Daje to plantatorom okazję to osiągnięcia większych zysków pod warunkiem ochrony roślin przed spadkami temperatury i przymrozkami. Szklarnie lub tunele foliowe są zbyt kosztowne, gdy w grę wchodzi przyspieszenie wegetacji o tydzień lub dwa. Doskonałym zabezpieczeniem jest odpowiednia agrowłóknina z polipropylenu.

Jak stosować agrowłókninę w uprawie wczesnych ziemniaków? Jakie są korzyści z uprawy ziemniaków pod włókniną?

Agrowłókninę wykonuje się z polipropylenu o różnej gramaturze i kolorze. Wszystko zależy od przeznaczenia. Do osłony młodych roślin przed przymrozkami stosuje się białą włókninę tzw. wiosenną. Do produkcji ziemniaków na wczesny zbiór najczęściej poleca się agrowłókninę o gramaturze 19-23 g/m², ale niektórzy wolą agrowłókninę nieco cięższą (do 30 g/m²), która przepuszcza niewiele mniej światła, ale jest trwalsza oraz mniej podatna na podwiewanie i uszkodzenia mechaniczne. Sprzedawana jest w rolkach o różnej szerokości i długości przeważnie 100 m.

Jak stosować agrowłókninę?

Towarowa uprawa wczesnych ziemniaków pod osłoną z agrowłókniny może być opłacalna pod warunkiem wykonania odpowiednich zadań przed okryciem pola.

Wybór i przygotowanie stanowiska. Do uprawy ziemniaków pod włókniną najlepiej wybrać gleby lekkie, zasobne w składniki pokarmowe, ciepłe, utrzymane w dobrej kulturze rolnej, wolne od szkodników i patogenów chorobotwórczych. Stanowisko trzeba dobrze odchwaścić oraz usunąć wystające zdrewniałe pędy, korzenie i kamienie.

Dobór odmiany. Najlepsze efekty daje uprawa odmian wczesnych, które dają plon już po 5-7 tygodniach od wschodów. Do uprawy pod agrowłókniną wybiera się ziemniaki zdrowe, średniej wielkości o regularnych, okrągłych lub owalnych bulwach. Zapewnia to równomierne wschody.

Podkiełkowanie sadzeniaków. W celu przyspieszenia zbioru trzeba sadzeniaki podkiełkować. W tym celu w pierwszej dekadzie lutego sadzeniaki przesypuje się do skrzynek i umieszcza w pomieszczeniu z temperaturą 10-15°C, wilgotnością powietrza około 80-90% i oświetleniem przez 10-12 godzin na dobę. Podkiełkowanie trwa około 6 tygodni, do uzyskania mocnych i grubych kiełków o długości 1-2 cm.

Zapewnienie ziemniakom składników pokarmowych. Ziemniaki dobrze plonują w pierwszym lub drugim roku po oborniku, więc jesienią warto zastosować nawożenie organiczne. Na wiosnę należy wcześnie rozpocząć zabiegi uprawowe i nawożenie wieloskładnikowe uzależnione od analizy gleby oraz wymagań danej odmiany.

Właściwy termin sadzenia. Termin sadzenia zależy od warunków klimatycznych w regionie. Podkiełkowane ziemniaki pod agrowłókninę sadzimy, gdy temperatura gleby osiągnie ok. 3-4°C. Nie należy przyspieszać sadzenia. Zbyt wyrośnięte ziemniaki trudniej zabezpieczyć, gdyby pojawiły się przymrozki.

Normy sadzenia. Przy uprawie pod osłoną stosuje się większą obsadę z rozstawą redlin 62,5 cm i odstępami w rzędzie 20-22 cm. Bulwy sadzi się na głębokość równą średnicy bulwy. Warto skorelować rozstaw rzędów i szerokość agrowłókniny.

Oprysk herbicydowy. Po okryciu pola nie można stosować zabiegów odchwaszczających, dlatego zaraz po posadzeniu stosuje się oprysk herbicydowy środkiem o odpowiednio krótkim okresie karencji.

Kiedy i w jaki sposób założyć agrowłókninę na ziemniaki? Jak zakładać agrowłókninę?

W uprawie ziemniaka na wczesny zbiór stosuje się przeważnie agrowłókninę o szerokości od 6,35 m do 12,65 m. Stosowanie węższej agrowłókniny (3,2 m) generuje niższe koszty, ale naraża na straty spowodowane słabszymi plonami na dwóch skrajnych, słabiej okrytych redlinach. Pod węższą agrowłókniną są większe różnice temperatury i wilgotności oraz gorsze przewietrzanie. Nie bez znaczenia jest gramatura agrowłókniny. Najczęściej stosowane do uprawy wczesnych ziemniaków pod osłonami są agrowłókniny 19 g/m² i 23 g/m². Na glebach ciężkich, mało przepuszczalnych, lub podmokłych zaleca się agrowłókninę o mniejszej gramaturze, która łatwiej przepuszcza powietrze i wodę. Agrowłóknina o gramaturze 23 g/m² mogłaby utrudniać przewietrzanie i odparowywanie nadmiaru wody po deszczach. Stosuje się ją na glebach lekkich, przepuszczalnych i skłonnych do przesuszenia oraz na stanowiskach charakteryzujących się częstszym występowaniem wiatrów.

Metody okrycia pola agrowłókniną:

  • przy pomocy specjalnej maszyny, która od razu rozkłada agrowłókninę i mocuje ją do gruntu;
  • przy pomocy ciągnika z przymocowaną belką, na którą nakłada się rolkę z włókniną i rozwija ją nad redlinami (mocowanie do gruntu trzeba zrobić ręcznie);
  • metoda ręczna. 

Do rozkładania agrowłókniny na polu przystępuje się po zabiegu herbicydowym i upływie okresu prewencji. Na co zwrócić uwagę przy okrywaniu ziemniaków agrowłókniną?

  1. Odpowiednia pogoda. Największą przeszkodą przy rozkładaniu agrowłókniny jest wiatr, więc najlepiej robić to przy bezwietrznej pogodzie lub słabym wietrze. Agrowłókninę rozkłada się zgodnie z kierunkiem wiatru, nigdy pod wiatr!
  2. Wilgotność podłoża. Rozłożona agrowłóknina nie przepuszcza wody od razu. Dopiero po nasiąknięciu wodą zaczyna przepuszczać wodę, oddaje wilgoć roślinom i chroni je przed odparowaniem. Dlatego dobrze jest po posadzeniu zapewnić ziemniakom odpowiednią wilgotność gleby, zanim zostaną okryte agrowłókniną. Osłona założona na wilgotnej powierzchni zatrzyma wilgoć w glebie i ograniczy parowanie.
  3. Zapewnienie luzu roślinom. Agrowłókniny nie należy zbyt mocno naprężać przy zakładaniu. Hamuje to wzrost roślin, naraża je na uszkodzenia i kontakt z warunkami panującymi na zewnątrz. Również agrowłókninie grozi przebicie lub rozdarcie przez wyrastające rośliny oraz uszkodzenie mechaniczne przez zwierzęta. Prawidłowo założona agrowłóknina powinna lekko falować na wietrze. Pozwoli to na stopniowe dopasowywanie się do rosnących ziemniaków.
  4. Przytwierdzenie do podłoża i zabezpieczenie przed wiatrem. Brzegi agrowłókniny trzeba solidnie przymocować do podłoża i zabezpieczyć brzegi ziemią lub kamieniami przed unoszeniem przez wiatr. Dodatkowe zabezpieczenia można ułożyć w bruzdach pośrodku szerokości pasa agrowłókniny. Podczas silnych podmuchów wiatr może uderzać osłoną o rośliny i powodować ich uszkodzenie lub doprowadzić do rozdarcia osłony.
  5. Kontrolowanie uprawy pod osłoną. Po okryciu pola agrowłókniną aż do czasu jej zdjęcia niezbędne jest regularne monitorowanie uprawy ze względu na konieczność oceny rozwoju roślin i możliwe zagrożenie ze strony szkodników lub chorób.



Czy warto stosować agrowłókninę?

Agrowłóknina stosowana w uprawie wczesnych odmian ziemniaka zapewnia roślinom specyficzne warunki. Jakie czynniki decydują o wyjątkowości tego materiału jako osłony?

  • Lekkość i wytrzymałość. Agrowłóknina jest bardzo lekka, nie przygniata rozwijających się roślin, nie deformuje, ani nie uszkadza. Zabezpiecza je jednak dostatecznie przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Przyjmuje na siebie uderzenia wiatru o dużej sile, gradu i nawalnego deszczu, dzięki czemu rośliny nie zostają przybite do ziemi.
  • Przepuszczanie powietrza. Pomimo okrycia powierzchni agrowłóknina zapewnia roślinom przepływ powietrza, przewietrzanie i wymianę gazową. Agrowłóknina pozwala na mieszanie się powietrza w warstwie leżącej nad i pod jej powierzchnią bez zmiany ich temperatury i wilgotności. Pomimo przepuszczania powietrza materiał ten chroni wschodzące rośliny przed osuszającym działaniem wiosennych wiatrów.
  • Przepuszczanie wody. Agrowłóknina przepuszcza wodę, ale dzięki swojej strukturze robi to w zwolnionym tempie. Woda, wskutek napięcia powierzchniowego zatrzymuje się na agrowłókninie i zaczyna przez nią przenikać dopiero po nasiąknięciu osłony wodą. Woda dawkowana jest roślinom powoli. W drugą stronę agrowłóknina zapobiega nadmiernej utracie wilgoci przez grunt i pozostające pod osłoną rośliny. Zrównoważony poziom wilgotności ułatwia roślinom pobieranie z gleby składników pokarmowych dostępnych w formie roztworów.
  • Przepuszczanie promieni świetlnych. Promieniowanie słoneczne przechodząc przez warstwę agrowłókniny ulega rozproszeniu i częściowemu odbiciu. Dzięki temu w południe podczas wyjątkowo słonecznego dnia ziemniakom nie grozi poparzenie promieniami ultrafioletowymi (UV) padającymi bezpośrednio na liście roślin.
  • Stabilizacja temperatury powietrza i gleby. Agrowłóknina stanowi pewną izolację termiczną. W dzień nagrzewa się i stopniowo przekazuje ciepło do gruntu. W nocy zapobiega wypromieniowaniu ciepła i łagodzi spadki temperatur przy gruncie. Dzięki temu chroni osłaniane rośliny przed przymrozkami. Zmniejszone amplitudy temperatur powietrza i gleby chronią rośliny przed stresem, który powodowałby spowolnienie wegetacji i wzrostu.

Wszystkie te cechy powodują, że dzięki zastosowaniu agrowłókniny ziemniaki mogą być sadzone do gleby o niższej temperaturze niż w przypadku tradycyjnej uprawy gruntowej. Lepsze warunki termiczne i wilgotnościowe przyspieszają rozwój ziemniaków. Dzięki temu szybciej i obficiej plonują. Agrowłóknina zabezpiecza ziemniaki przed skutkami zmiennych warunków pogodowych. Rośliny nie gniją i nie przesuszają się, nie są narażone na przegrzanie, ani na przymrozki. Przy spadkach temperatury poniżej zera woda krystalizuje pomiędzy włóknami osłony, a nie w tkankach roślin. Ziemniaki uprawiane pod osłoną z agrowłókniny są po jej zdjęciu wystarczająco zaaklimatyzowane. Agrowłóknina jest też dostatecznym zabezpieczeniem przed wieloma potencjalnymi szkodnikami.

Korzyści używania agrowkłókniny w uprawie ziemniaków:

  1. Lepszy rozwój ziemniaków wczesnych pod osłonąPrawidłowo rozłożona agrowłóknina łagodzi dobowe różnice temperatur i wyrównuje poziom wilgotności. Dzięki temu wschodzące rośliny nie są narażone na przymrozki, poparzenia promieniami UV w słoneczne południe i szoki termiczne, a utrzymanie wilgotności podłoża pozwala im regularnie czerpać z gleby rozpuszczalne składniki mineralne. Pod agrowłókniną następuje szybszy rozwój powierzchni asymilacyjnej roślin oraz intensywny i równomierny wzrost, zapewniający wysoki i stabilny plon bulw.
  2. Ochrona przed uszkodzeniami. Osłona z agrowłókniny mimo lekkości materiału zabezpiecza przed uszkodzeniami spowodowanymi przez szkodniki oraz gwałtowne zjawiska pogodowe. Agrowłóknina utrudnia inwazję owadów i skutecznie zniechęca do przenikania przez osłonę. Dostatecznie amortyzuje uderzenia gradzin i silne podmuchy wiatru oraz chroni młode ziemniaki przed przybiciem do ziemi w czasie intensywnych opadów deszczu.
  3. Zwiększenie plonów wczesnych ziemniaków. Statystycznie średnio co 3 lata występują warunki korzystne do uprawy wczesnych ziemniaków, ale co 4-6 lat zdarzają się majowe ochłodzenia, które odbijają się na terminie zbiorów i wysokości plonów wczesnych ziemniaków w tradycyjnych uprawach polowych. Według prowadzonych w różnych krajach badań zastosowanie osłon pozwala uzyskać wzrost plonów wczesnych ziemniaków nawet o 70–200% w porównaniu z uprawą tradycyjną. Różnica w plonowaniu jest szczególnie duża w latach z chłodną wiosną.
  4. Zbiory w porze wysokich cen młodych ziemniaków. Przyspieszenie sadzenia ziemniaków o 7-10 dni umożliwia zbiory już po 60 dniach od posadzenia, czyli w okresie od końca maja do połowy czerwca. W tym terminie w handlu dostępne są jedynie młode ziemniaki pochodzące z południowej Europy lub Bliskiego Wschodu, ale one nie zawsze odpowiadają upodobaniom polskich konsumentów, którzy są przyzwyczajeni do krajowych odmian ziemniaków. Przy małej podaży zebrane wcześnie młode ziemniaki mogą być sprzedane po wyższej cenie, niż gdyby były zebrane w tradycyjnej uprawie polowej. Pozwala to zrekompensować nakłady na materiały, sprzęt i robociznę oraz uzyskać godziwy zysk.
  5. Uniezależnienie wielkości zbiorów od kaprysów pogody. Plony wczesnych ziemniaków spod osłon z agrowłókniny są mniej uzależnione od warunków pogodowych niż w przypadku upraw tradycyjnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ciepła wiosna nie da takiego przyrostu plonowania spowodowanego osłanianiem i przewagi nad ziemniakami wczesnymi uprawianymi bez osłon. Największa opłacalność uprawy wczesnych ziemniaków pod agrowłókniną jest więc w latach z chłodną wiosną.
  6. Zwiększenie intensywności wykorzystania powierzchni. Stanowisko po wcześnie zebranych ziemniakach można wykorzystać pod kolejną uprawę, na przykład szybko dojrzewające warzywa (sałata, rzodkiewka, szpinak). Można też, pamiętając o tym, że ziemniaki pobierają z gleby duże ilości potasu i fosforu, odbudować zasoby pokarmowe gleby siejąc mieszankę poplonową na zielony nawóz (facelia, żyto, bobik, wyka ozima itp.), która z powodzeniem może zastąpić obornik.



Czy pod agrowłókniną rosną chwasty?

Agrowłóknina optymalizuje warunki termiczne i wilgotnościowe pod osłoną i zapewnia lepszy rozwój wszystkim roślinom, które tam rosną, także chwastom. Po okryciu pola trudno pozbyć się chwastów, które zasiedliły uprawę. Dlatego tak ważne jest pozbycie się chwastów przed przykryciem ziemniaków agrowłókniną. Zabieg herbicydowy należy wykonać po posadzeniu ziemniaków, nie później niż 5 dni przed wschodami. Do zabiegu stosuje się preparaty o działaniu doglebowym o wydłużonym efekcie działania. Ze względu na krótki okres wegetacji wczesnych ziemniaków wybór herbicydu ograniczony jest jego okresem karencji. Przy stosowaniu herbicydów doglebowych najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się, aplikując je na wilgotną glebę. Okrycie pola ziemniaków agrowłókniną zaleca się zaraz po wykonaniu zabiegu herbicydowego. W ten sposób plantacja jest lepiej zabezpieczona, ogranicza się też liczbę odkryć uprawy w celu odchwaszczenia.

>>>SPRAWDŹ JAKICH OPRYSKÓW UŻYĆ NA ZWALCZENIE CHWASTÓW W UPRAWIE ZIEMNIAKA -> KLIKNIJ TUTAJ <<<



Kiedy zdjąć agrowłókninę z ziemniaków?

Właściwy termin zdejmowania agrowłókniny zależy od warunków pogodowych. W sprzyjających warunkach pogodowych okrywę można zdjąć w końcowej fazie wschodów. Zwija się ją ręcznie lub mechanicznie, podobnie jak rozwijanie. W niesprzyjających warunkach pogodowych można się wstrzymać ze zdjęciem agrowłókniny do etapu, w którym ziemniaki osiągną długość łodyg 15 cm. Przy większych rozmiarach ziemniaków utrzymywanie okrywy może powodować mechaniczne uszkodzenia roślin. Agrowłóknina, w zależności od gramatury pochłania lub odbija 20-25% światła słonecznego, więc zbyt długie przebywanie ziemniaków pod osłoną niekorzystnie wpływa na ich dalszy rozwój. Kiedy zbliża się czas zdjęcia agrowłókniny, a synoptycy prognozują dużą zmienność pogody (jak to często bywa wiosną) można zdjąć agrowłókninę i pozostawić ją w bruzdach w stanie gotowości do ponownego rozłożenia, gdyby pojawiło się ryzyko przymrozków. Po odkryciu redlin może się okazać, że w uprawie pojawiły się chwasty. Należy wtedy usunąć je mechanicznie, uważając na to, żeby nie uszkodzić korzeni ziemniaków.



Ile czasu wytrzymuje agrowłóknina? Ile lat wytrzymuje agrowłóknina?

Agrowłóknina jest włóknem polipropylenowym. Polipropylen jest jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych. Jest wyjątkowo odporny na działanie wody oraz wielu czynników chemicznych. Jest to materiał sprężysty i stosunkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, pomimo małej gęstości i wyjątkowej lekkości. Agrowłóknina służąca do okrycia 1 ara uprawy waży ok. 2-2,5 kg. Wytrzymałość agrowłókniny zależy od intensywności jej użytkowania oraz warunków przechowywania.

Wpływ promieni słonecznych na agrowłókninę. Polipropylen ulega degradacji pod wpływem promieni UV, dlatego im krócej jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, tym lepiej. Agrowłóknina biała wiosenna, służąca do okrywania wschodzących roślin jest produkowana z zastosowaniem stabilizatorów UV, które zapewniają jej większą odporność na działanie promieni słonecznych (bez tych zabezpieczeń zaczęłaby się rozlatywać już po 3-4 tygodniach). 

Gramatura agrowłókniny, a jej wytrzymałość. Im większa gramatura agrowłókniny, tym większa jej wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na działanie promieni słonecznych. Przyjmuje się, że agrowłóknina o gramaturze 19 g/m² powinna służyć 2-3 sezony, natomiast ta o gramaturze 23 g/m² o jeden sezon dłużej. Większa wytrzymałość jest jednym z powodów, dla których niektórzy rolnicy chętniej wybierają agrowłókninę o większej gramaturze.

Uszkodzenia mechaniczne. Zdarza się, że agrowłóknina ulega mechanicznym uszkodzeniom i wówczas skraca się jej żywotność. Mogą to być przetarcia spowodowane wystającymi z ziemi kamieniami, grudami ziemi, twardymi resztkami roślin lub uszkodzenia spowodowane przez przebiegające przez pole zwierzęta. Inną przyczyną uszkodzeń mechanicznych jest nieprawidłowe rozłożenie agrowłókniny.

Właściwe składowanie. Agrowłókninę należy zaraz po zdjęciu z pola dokładnie wysuszyć, a następnie zrolowaną przechowywać w suchym, ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze od -10°C do +30°C. Bardzo ważne jest w tym czasie uchronienie agrowłókniny przed destrukcyjnym wpływem promieni słonecznych.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie