E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na zgorzel podstawy łodygi i brunatną zgniliznę owoców pomidora?

Zgorzel podstawy łodygi to odglebowa choroba grzybicza dotykająca uprawy pomidora i papryki, polegająca na gniciu i zasychaniu podstawy łodygi w miejscu kontaktu z podłożem oraz gnicie owoców, a w końcu zamieranie całych roślin. Dotyka upraw pomidora również u prawie szklarniowej i powoduje znaczne straty, dlatego jest uważana za jedną z najgroźniejszych chorób. Powinna być zwalczana przez usuwanie zainfekowanych roślin, poprzez zastosowanie fungicydów a także przez stosowanie preparatów na bazie grzybów niepatogenicznych.

Zgorzel podstawy łodygi jest wywoływana przez grzyba Didymella lycopersici, obecnego w glebie, dlatego dotyka także upraw szklarniowych. Zwalczanie choroby należy rozpocząć od właściwej profilaktyki, polegającej na wysiewie zdrowych nasion i oczyszczaniu podłoża z porażonych resztek roślin i spaleniu ich. Oprócz tego należy stosować profilaktycznie oraz interwencyjnie odpowiednie środki grzybobójcze. 

Brązowo-czarne plamy przy podstawie łodygi pomidora. Jak rozpoznać zgorzel podstawy łodygi? Objawy zgorzeli podstawy łodygi

Uprawy pomidora są atakowane przez kilka różnych chorób grzybiczych (np. zaraza ziemniaczana czy alternarioza, sucha zgnilizna wierzchołków, rak bakteryjny czy szara pleśń), dlatego istotne jest właściwe zdiagnozowania zagrożenia w celu dobrania środków ochrony. Choroba jest wywoływana przez grzyby z Didymella lycopersici, których pseudotecja (rodzaj owocnika u workowców) są obecne w glebie. Grzyby z rodzaju Didymella atakują też uprawy truskawek oraz malin. Patogen rozwija się w temperaturach 15-20 st. C i w warunkach wysokiej wilgotności. Ze względu na odglebowe pochodzenie choroba dotyka również upraw pod osłonami. Porażenie roślin rozpoczyna się od korzeni, a następnie przez wiązki przewodzące wędruje w górę rośliny. Dlatego pierwsze objawy można zaobserwować u podstawy łodygi w postaci jej brunatnienia. Nad powierzchnią gleby pojawiają się obejmujące cały jej obwód plamy gnilne. Łodyga ulega charakterystycznemu przewężeniu, co z kolei prowadzi do gorszego przewodzenie substancji odżywczych i obumierania rośliny. Jeśli przetniemy pęd, będziemy mogli zaobserwować pociemniałe wiązki przewodzące wewnątrz łodygi. Z czasem łodyga zaczyna się kurczyć a na jej wysychającej powierzchni pojawiają się nekrozy i spękania. Na uszkodzonych powierzchniach można zaobserwować występowanie czarnych, okrągłych zarodników grzyba, co jest cechą charakterystyczną dla tej choroby. 

Jakie szkody może wywołać zgorzel podstawy łodygi pomidora?

Szkody, jakie wyrządza zgorzel podstawy łodygi pomidora, jeśli nie odpowiednio szybko nie podejmiemy interwencji będą całkowite. Jeśli objawy choroby są już wyraźne to znaczy, że choroba jest zaawansowana i bardzo trudno będzie ją wyeliminować. Porażenie układu przewodzenia substancji odżywczych prowadzi do zamierzania całych roślin oraz uniemożliwia dojrzewanie owoców oraz niszczy owoce już rozwinięte. Z czasem prowadzi do deformacji całej rośliny. Choroba może atakować już od pierwszych faz wzrostu, od razu po umieszczeniu siewek w podłożu. W efekcie prowadzi do gorszego przewodzenia soków i słabszego odżywiania, więc wolniejszego wzrostu, a w końcu zamierania całych roślin przed osiągnięciem dojrzałości. Może jednak się zdarzyć, że początkowo zdrowe rośliny zostaną porażone w bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju.

Na pomidorach pojawiają się suche plamy. Z czasem zmieniają kolor na brunatny, a potem na czarny. Jak rozpoznać brunatną zgniliznę owoców pomidora? Objawy brunatnej zgnilizny owoców pomidora

Źródłem zakażenia są tzw. zarodniki konidialne grzyba występujące w glebie, dlatego brunatna zgnilizna owoców pomidora może również wystąpić w uprawach pod osłonami. Rozpoznajemy ją przez pojawiające się na owocach pomidora ciemne plamy. W miarę rozwoju choroby plamy ciemnieją coraz bardziej i zapadają się, a na ich powierzchni możemy zaobserwować przeźroczyste lub czarne zarodniki grzyba tzw. piknidia, co jest charakterystycznym znakiem rozpoznawczym tej choroby grzybiczej. Zgnilizna początkowo pojawia się wokół szypułki pomidorów, aby stopniowo objąć całe owoce. W końcowej fazie porażone owoce obumierają i opadają. Porażonych owoców nie powinniśmy też kompostować, aby zapobiec przetrwaniu choroby w gruncie, co oznacza dodatkowo konieczność ich bezpiecznej utylizacji.

Jakie szkody może wywołać brunatna zgnilizna owoców pomidora?


Brak odpowiedniej profilaktyki oraz zabiegów interwencyjnych w przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby może doprowadzić do całkowitej utraty plonów z zakażonych roślin. Ponieważ owoce są zwykle atakowane w fazie około dojrzewania, dlatego zdarza się, że tracimy w pełni wykształcone owoce zanim dojrzeją lub już częściowo dojrzałe. Zaatakowane owoce nie nadają się do spożycia ze względu na mykotoksyny oraz utratę walorów smakowych i estetycznych. Choroba prowadzi więc do całkowitego zniszczenia plonów, na etapie kiedy ponieśliśmy już większość kosztów związanych z uprawą, co sprawia, że jest uważana za jedną z najgroźniejszych w uprawie pomidora. Odpowiednio stosowana profilaktyka powinna w dużej mierze wyeliminować występowanie chorób grzybowych, jednak jeśli mimo wszystko zaobserwujemy ich wczesne objawy, należy niezwłoczne zastosować interwencyjnie chemiczne środki grzybobójcze, aby wyeliminować chorobę na możliwe wczesnym etapie.

Jak uchronić plantację przed zgorzelą podstawy łodygi i brunatną zgnilizną owoców pomidora? – Profilaktyka


Profilaktyka upraw pomidorów przez zgorzelą podstawy łodygi i brunatną zgnilizną owoców jest kluczowa ochrony, za względu na charakter choroby. Zgorzel atakując wiązki przewodzące rośliny jest trudna do wyeliminowania, kiedy jej objawy są już widoczne na zewnątrz rośliny. Profilaktykę rozpoczynamy przede wszystkim od starannego usunięcia resztek porażonych roślin z wcześniejszych upraw. Najlepiej dokładnie spalić uszkodzone rośliny. Oczywiście w żadnym wypadku nie należy ich kompostować gdyż powodujące ją grzyby przetrwają w glebie i zaatakują ponownie. Konieczne jest też zmianowanie upraw i wysadzanie pomidorów w to samo miejsce co 3 do 4 lata, aby zminimalizować ryzyko choroby. Należy również unikać sąsiedztwa roślin przenoszących choroby pomidorów. 

Do profilaktyki możemy też zaliczyć siew wyłącznie nasion wysokiej jakości, odmian odpornych na choroby grzybicze. Ważne jest też zaprawianie nasion przed siewem. Kolejnym zabiegiem profilaktycznym jest podlewanie pomidorów zaraz po wysadzeniu siewek środkami zapobiegającymi rozwojowi chorób grzybowych czy odkażanie gleby przed ich posadzeniem. Popularnym sposobem jest też podlewanie preparatami zawierającymi konkurencyjne grzyby niepatogeniczne, które powodują zahamowanie rozwoju patogenów na zasadzie konkurencji międzygatunkowej. Jest to szczególnie polecana metoda w sytuacji gdy wiele skutecznych fungicydów chemicznych stosowanych do zwalczania tej choroby zostało wycofanych z obiegu. Jeśli jednak zabiegi profilaktycznie nie pozwolą całkowicie wyeliminować zagrożenia, fungicydy chemiczne należy zastosować natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby.




Nasze rekomendacje:

Kluczowym sposobem w zwalczaniu choroby jest ZAPOBIEGANIE - w szczególności DEZYNFEKCJA.

W ochronie chemicznej brak jest preparatów zarejestrowanych do zwalczania choroby.

Wspomagająco można stosować:

POLYVERSUM WP

(106 oospor grzyba Pythium oligandrum w 1 gramie środka)

Dawkowanie Polyversum:

50 g środka / 100 l wody

W trakcie produkcji rozsady 2 l/m2

Po wysadzeniu roślin 100 ml/1 roślinę poprzez podlewanie

Maksymalnie 2 razy w sezonie




Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie