E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na mszycę trzmielinowo-burakową w burakach?

Mszyca trzmielinowo-burakowa to mały, ciemnozielony lub czarny owad. Wiosną dorosłe osobniki migrują z żywiciela pierwotnego – trzmieliny i kaliny, na rośliny żywicielskie -burak, fasola. Ten niepozorny owad, swoim niszczycielskim działaniem powodować może straty w uprawach buraka rzędu 30%. Żerując, nie tylko wysysa soki z liści, ale także jest wektorem chorób wirusowych buraka, takich jak żółtaczka buraka. Z kolei produkowana przez mszyce rosa miodowa jest doskonałą pożywką dla grzybów.

Jak rozpoznać mszycę burakową? Jak wygląda mszyca burakowa?

Mszyce burakowe to owady niewielkich rozmiarów, które występują w dwóch, znacznie różniących się wyglądem formach – bezskrzydłej i uskrzydlonej. Formy bezskrzydłe są czarne, matowe, o lekko brązowym odcieniu. Młodsze osobniki są jaśniejsze, z kolei starsze, występujące zarówno na żywicieli zimowym (trzmielinie) i letnim (buraku), charakteryzują się dobrze zaznaczonymi białymi paskami woskowymi na bokach odwłoka. Z kolei uskrzydlone osobniki tego gatunku mają długość 1,6 – 2,6 mm. Na grzbiecie widoczny jest rysunek składający się z jasnobrązowych plam bocznych oraz poprzecznych pasów. Mszyca burakowa jest gatunkiem holocyklicznym (występuje przemiana pokoleń), pospolitym w całym kraju. Owady te zimują w postaci jaj na trzmielinie, kalinie i jaśminie, skąd wiosną przelatują na rośliny z rodzin psiankowatych, rdestowatych i komosowatych. Jedynie populacje migrujące z trzmieliny mogą się rozwijać na buraku cukrowym. Zasiedlone przez mszyce liście są zdeformowane, skręcone i skędzierzawione, a rośliny charakteryzuje spowolniony wzrost.

Skręcanie się i deformacje liści buraków. Objawy żerowania mszycy burakowej.

Szkodliwe działanie mszyc trzmielinowo-burakowych jest dwojakie: związane z wysysaniem składników odżywczych i uszkodzeniem rośliny oraz związane z przenoszeniem chorób. Mszyce najczęściej zasiedlają sercowe liście buraka, które stają się zdeformowane i skręcają się. Wysysanie soków przez mszyce wpływa na osłabienie wzrostu roślin i ich żółknięcie. Na spodniej stronie liścia widoczne są kolonie czarnych mszyc, które produkują lepką wydzielinę – spadź, będącą pożywieniem dla larw, ale także patogennych drobnoustrojów (głównie grzybów). Pokryte spadzią powierzchnie liści są lepkie i błyszczące. Insekty te, żerując, nakłuwają tkanki roślinne i pozbawiają buraki substancji odżywczych. Długotrwałe lub silne uszkodzenie roślin (zwłaszcza młodych) prowadzi do spadku plonów. Jednocześnie, mszyce są odpowiedzialne za przenoszenie wielu chorób buraka, takich jak żółtaczka buraka, która prowadzi nie tylko do spadku uzyskanego plonu, ale również za znaczne obniżenie jego wartości.

Jakie szkody może wywołać mszyca burakowa?

Mszyca burakowa, podczas żerowania, nie tylko pozbawia roślinę cennych substancji, ale również niszczy tkanki rośliny. Zasiedlając liście rozetowe, niszczy je, przez co wzrost rośliny ulega znaczącemu osłabieniu. Uszkodzenia towarzyszące żerowaniu mogą prowadzić do osłabienia rośliny, wzrostu podatności na choroby. Ponadto, obficie produkowana przez mszyce rosa miodowa stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów, które, mając pod dostatkiem substancji odżywczych i ułatwioną drogę wnikania do osłabionej rośliny (uszkodzenia powodowane przez mszyce), częściej powodują rozwój chorób w burakach zaatakowanych przez mszyce. Sama mszyca jest również wektorem patogennych dla roślin wirusów, na przykład żółtaczki buraka, która powoduje spadek wielkości plonów nawet o 30% oraz zmniejszenie zawartości cukru w korzeniach buraka cukrowego. Powyższe czynniki sprawiają, że mszyce burakowe osłabiają rośliny, narażają je na rozwój innych chorób, a także są wektorami patogennych wirusów przez co powodują osłabienie wzrostu i plonowania buraków.


Nasze rekomendacje:

DECIS MEGA 50EW

(deltametryna)

Dawkowanie Decis Mega: 0,2 l/ha

CYPERKILL MAX 500EC

(cypermetryna)

Dawkowanie Cyperkill Max: 50 ml/ha

SPRUZIT

(pyretryny, olej rzepakowy)

Dawkowanie Spruzit: 6 l/ha

EMULPAR 940EC

(94% oleju rydzowego oraz emulgatory)

Dawkowanie Emulpar: 0,9%, 0,9 l/100 l wody

SILTAC EC

(mieszanina zawierająca związki polimeryczne, silikonowe, siloksany)

Dawkowanie Siltac: 0,12-0,15%, 120-150 ml/100 l wody



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie