E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na czarną zgniliznę kapustnych? Czarna zgnilizna bakteryjna kapusty.

Wysokie temperatury i deszczowa pogoda to podstawowe czynniki sprzyjające rozwojowi czarnej zgnilizny bakteryjnej kapustnych. Ta groźna i podstępna choroba powoduje duże straty w uprawach. Jej objawy mogą pojawić się na różnych etapach rozwoju roślin, ale szczególne natężenie choroby obserwuje się na przełomie lipca i sierpnia. Zakażenie tą bakterią w okresie przed zbiorami sprawia, że kapusta nie nadaje się do przechowania, ani do przetwórstwa. Problemem w zwalczaniu czarnej zgnilizny kapustnych może być brak w danym roku chemicznych środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania chorób bakteryjnych w kapuście. Pozostaje stosowanie właściwych zabiegów agrotechnicznych i profilaktyka. Warto zwrócić uwagę na wspomaganie naturalnych zdolności obronnych przed patogenami oraz dbać o usuwanie resztek pożniwnych i niszczenie chwastów roślin kapustnych, które są potencjalnym źródłem infekcji.

Jakie szkody może wywołać czarna zgnilizna kapusty?

Czarną zgniliznę kapusty powoduje bakteria Xanthomonas campestris pv. campestris, która nawet dwa sezony może zimować w glebie na resztkach pożniwnych i na chwastach z rodziny kapustowatych. Bakterie przenoszą się na rośliny i poprzez przestwory międzykomórkowe wnikają w nerwy i wiązki przewodzące. W wyniku infekcji ulega zahamowaniu proces tworzenia główek w kapustach oraz różyczek w kalafiorach i brokułach. Zaatakowane rośliny karłowacieją, a na powierzchnię porażonych tkanek wydostaje się wysięk bakteryjny, który może infekować kolejne rośliny. Szkody spowodowane przez czarną zgniliznę bakteryjną kapustnych są najbardziej dotkliwe w ostatnich fazach rozwoju, przed zbiorami. Zainfekowane kapusty nie nadają się do kwaszenia. Porażenie bakteriami Xanthomonas campestris główek kapusty wyklucza ich przechowywanie. Niska temperatura w przechowalniach może tylko na jakiś czas uśpić chorobę i ukryć jej objawy. Czarna zgnilizna atakuje wszystkie tkanki roślin, również nasiona. Na ich powierzchni bakterie mogą przetrwać do kolejnego sezony, a wewnątrz nasion nawet kilka lat, stanowiąc źródło rozprzestrzeniania się patogenu.

Żółtawe plamy umiejscowione na obrzeżach liści kapusty. Jak rozpoznać czarną zgniliznę kapusty?

Czarna zgnilizna bakteryjna kapustnych może pojawić się w różnych fazach rozwoju roślin kapustnych. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby są żółte plamy na brzegach liści, które zwężają się w stronę nasady liścia, tworząc literę V. Na ich tle widać poczerniałe nerwy. Brzegi liści robią się wiotkie jak pergamin, więdną i zasychają. Często na tym etapie brak jest dalszych zewnętrznych oznak rozwoju choroby, co może sprawiać wrażenie, że choroba minęła. Tymczasem choroba zaczyna działać w ukryciu. Wnika w nerwy i wiązki przewodzące rośliny, gdzie nadal się rozprzestrzenia. Liście niszczone są warstwowo, począwszy od głąbów. Można to zaobserwować dopiero po przekrojeniu na pół główki kapusty. Widoczne są uszkodzone nerwy i wiązki przewodzące w postaci koncentrycznych czarnych i różowych kręgów oraz żółty śluz bakteryjny wydostający się z obumarłych tkanek. Czarna zgnilizna powoduje zahamowanie wzrostu główek kapusty oraz porażenia różyczek kalafiorów i brokułów. Im młodsze rośliny, tym silniejsze objawy.

Jak uchronić plantację przed czarną zgnilizną kapusty? – Profilaktyka

Przy braku dopuszczonych do stosowania w danym roku środków chemicznych podstawową metodą zwalczania czarnej zgnilizny pozostaje profilaktyka. Należy:

  • zachować przerwę minimum 3-4 lata w uprawie roślin kapustnych na tym stanowisku;
  • unikać przenawożenia azotem oraz stosować nawozy z dodatkiem składników wspierających odporność roślin;
  • do uprawy wybierać stanowiska z glebami o dobrej przepuszczalności;
  • unikać moczenia i zraszania liści oraz zbyt obfitego nawadniania, szczególnie w upalne dni;
  • do produkcji rozsady używać zdezynfekowanego podłoża i dobrej jakości zaprawionych nasion, pochodzących z pewnego źródła;
  • usuwać pozostałości roślin kapustnych po zbiorach;
  • usuwać i niszczyć porażone części roślin po żniwach (nie wolno ich kompostować);
  • unikać zagęszczenia roślin na plantacji;
  • plantację roślin nasiennych i produkcję rozsad lokalizować z dala od miejsca upraw innych roślin kapustnych;
  • unikać uszkodzenia roślin przez szkodniki, podczas nawadniania lub podczas prac polowych;
  • w przypadku licznych uszkodzeń liści spowodowanych np. przez grad niezwłocznie zastosować środki ochrony przeciwko chorobom grzybowym;
  • eliminować z otoczenia plantacji wszelkie chwasty, które mogą być potencjalnym źródłem infekcji;
  • dbać o utrzymanie roślin w dobrej zdrowotności;
  • dezynfekować narzędzia i sprzęt rolniczy, który mógł mieć kontakt z patogenami.




Nasze rekomendacje:

SERENADE ASO

(Bacillus subtilis szczep QST 713 – 13,96 g/l)

Dawkowanie Serenade Aso: 10 l/ha





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie