E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na bielinka kapustnika w kapuście?

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) jest motylem, którego larwy atakują rośliny kapustne, powodując wiele szkód w uprawach. Pomimo chemizacji rolnictwa wciąż jest obserwowany na rabatach latem. Jak rozpoznać szkodnika? Jak zwalczyć bielnika w ogrodzie?

Jak rozpoznać bielinka kapustnika? Jak wygląda bielinek kapustnik?

Bielinek kapustnik to jeden z największych i najczęstszych szkodników atakujących warzywa kapustne. Motyl dzienny należący do rodziny bielinkowatych (Pieridae) może powodować poważne uszkodzenia roślin. 

To średniej wielkości kremowy motyl z charakterystycznymi czarnymi plamkami na skrzydłach. Dorosły owad ma skrzydła o rozpiętości ok. 5 cm. Samice składają jaja w charakterystycznym żółtym kolorze. Wylęgają się z nich gąsienice bezpośrednio atakujące rośliny uprawne. 

Szkieletowanie liści, a także gołożery. Objawy żerowania bielinka kapustnika

Gąsienice bielinka wygryzają w liściach dziury. Uszkodzenia te jako znaki bytowania szkodnika widoczne są przede wszystkim latem. Atakują nie tylko kapustę, ale także kalafior, jarmuż, brokuł, kalarepę, szpinak czy rzepak. Wśród roślin ozdobnych można go spotkać na nasturcji. Po żerowaniu pozostawia charakterystyczne czarne odchody. Rośliny, szczególnie kapusta, nie nadają się później do spożycia z uwagi na nieestetyczny defekt. 

Żółtozielone gąsienice można spotkać na roślinach latem pojedynczo lub w grupach. Pojawiają się od lipca do sierpnia. W niektórych przypadkach obserwuje się je również we wrześniu. Samym problemem nie są dziury, które wyglądają nieestetycznie, ale fakt, że larwy wyjadają cały miąższ, a pozostawiając same nerwy tzw. powodują szkieletowanie liści oraz gołożery. Co istotne, objawy żerowania larw mogą być mylone z innym szkodnikiem roślin, którym są pchełki ziemne. Dlatego tak istotne jest rozpoznanie właściwego szkodnika. Zła interpretacja uszkodzeń może prowadzić do użycia niewłaściwych środków owadobójczych, a tym samym nie przynieść oczekiwanych efektów w zwalczaniu szkodników. 

Przyjmuje się, że bytowanie szkodnika może szczególnie zagrażać roślinie, gdy znajduje się od 3 do 4 złóż jaj na 10 roślinach uprawnych. Gdy obserwowana liczba jest mniejsza, należy zaniechać czynności dążących do zwalczania szkodnika. 

Jakie szkody może wywołać bielinek kapustnik?

Jeśli chodzi o rośliny kapustne, szczególnie niebezpieczne będzie drugie pokolenie bielinka, gdyż jego gąsienice wylegują się latem. Na wiosnę wylega się pierwsze pokolenie, które, z racji pory roku i okresu wegetacji, żeruje głównie na chwastach. Gdy sprzyjają warunki atmosferyczne, w październiku może pojawić się nawet trzecie pokolenie. Szeroko zakrojone szkody dotyczą szczególnie rabat, powodując obniżenie efektywności upraw oraz zmniejszenie plonów. 

Zwalczanie szkodnika można prowadzić na kilka sposobów, w tym metodami domowymi. Konieczne będzie przede wszystkim regularne usuwanie chwastów wiosną, gdyż wówczas rozwija się pierwsze pokolenie szkodnika. W pobliżu warzyw kapustnych można posadzić rośliny, które odstraszają bielnika. Mowa tutaj o ziołach, w tym szałwii, tymianku, lawendy, majeranku czy mięty. Warto rozważyć posadzenie pomidorów, ponieważ odstraszają one nie tylko bielnika, ale także pchełki ziemne czy piętnówkę kapustnicę. 

Bielinek kapustnik to najpopularniejszy szkodnik roślin kapustnych. Po jego ataku rośliny nie nadają się do spożycia. Z samych liści niewiele zostaje, oprócz tzw. szkieletów. 



Nasze rekomendacje:

Okres wzrostu i rozwoju roślin

DECIS MEGA 50EW

(deltametryna)

Dawkowanie Decis Mega: 0,15 l/ha

DELMETROS 100SC

(deltametryna)

Dawkowanie Delmetros: 0,05 l/ha

KARATE ZEON 050SC

(lambda-cyhalotryna)

Dawkowanie Karate Zeon: 0,12 l/ha

SHERPA 100EC

(cypermetryna)

Dawkowanie Sherpa: 0,3 l/ha

SUMI-ALPHA 050EC

(esfenwalerat)

Dawkowanie Sumi-Alpha: 0,2 l/ha

SUMICIDIN 050EC

(esfenwalerat)

Dawkowanie Sumicidin: 0,2 l/ha

Perytroidy działają najskuteczniej w temperaturze poniżej 20oC zabieg wykonać dokładnie, tak aby wszystkie części roślin były pokryte cieczą użytkową. W temperaturze wyższej zabiegi wykonywać pod koniec dnia, należy stosować łącznie z adiuwantem np. ksylem w dawce 0,2-0,3l/ha.



AFFIRM 095SG

(benzoesan emamektyny)

Dawkowanie Affirm: 1,5 kg/ha

Środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym, na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie, krótka karencja 3 dni.



SPINTOR 240SC

(Spinosad: Spinozyn A, Spinozyn D)

Dawkowanie Spintor: 0,2-0,4 l/ha

Środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym oraz jajobójczym, na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie. Środek zaczyna działać kilkanaście minut po zabiegu, śmierć szkodnika następuje po upływie kilku godzin. Środek działa najskuteczniej w temperaturze od 8° do 25°C. Zabieg wykonać co najmniej na 4 godziny przed spodziewanym deszczem i co najmniej 12 godzin przed planowanym deszczowaniem plantacji, w celu ograniczenia spłukania najlepiej zastosować adiuwant protector w dawce 0,3-0,4l/ha.



BENEVIA 100OD

(cyjanotraniliprol)

Dawkowanie Benevia: 0,5 l/ha

BESARION 100OD

(cyjanotraniliprol)

Dawkowanie Besarion: 0,5 l/ha

Środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Ostateczny efekt działania widoczny jest po 3-6 dniach od zabiegu.



DELFIN WG

(Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep SA-11)

Dawkowanie Delfin: 0,75 kg/ha

DIPEL DF 

(Bacillus thuringiensis var. kurstaki szczep ABTS 351)

Dawkowanie DiPel: 0,5-1 kg/ha

NEEMAZAL

(azadyrachtyna A)

Dawkowanie Neem Azal: 3 l/ha

Środek jest preparatem mikrobiologicznym, kilka godzin po spożyciu środka gąsienice przerywają żerowanie, a następnie po paru dniach obumierają. Krótka karencja tylko jeden dzień.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie