E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak pozbyć się szkodnika w humanitarny sposób? Szczury i myszy w piwnicach i ogrodzie

Myszy i szczury to prawdziwa zmora domów jednorodzinnych, zwłaszcza gdy temperatury spadają, a żniwa zmierzają ku końcowi. Gryzonie te niejednokrotnie wyrządzają znaczne szkody, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Żerują w piwnicach, na strychach, w spiżarniach i kuchniach, gdzie, oprócz wyrządzonych szkód, pozostawiają szkodliwe odchody. Dlatego warto pozbyć się niepożądanych lokatorów w bezpieczny i humanitarny sposób.

Jak odstraszyć szczury i myszy z piwnicy?

Jeżeli mamy problem z myszami w budynku, zwłaszcza w piwnicy, kluczowe jest uniemożliwienie szkodnikom wchodzenia do pomieszczeń. W tym calu należy zlokalizować dziury, przez które zwierzęta przedostają się do środka budynku, następnie zaklejamy je gipsem. W poszukiwaniu szczelin należy skupić się nie tylko na kątach blisko podłogi, konieczne jest także sprawdzenie, czy w pobliżu dachu nie ma żadnych szczelin. Myszy i szczury przyciąga do domów także łatwy dostęp do pożywienia, dlatego konieczne jest chowanie jedzenia tak, aby szkodniki nie miały do niego dostępu oraz systematyczne wynoszenie śmieci, a także utrzymywanie w piwnicy czystości i porządku. Mąki, kasze, czy ryż należy szczelnie zamykać w plastikowych lub szklanych pojemnikach. Warto też usunąć lub zabezpieczyć wszelkie materiały, których gryzonie mogą użyć do wykonania gniazda.

Jak pozbyć się szczurów z podwórka? Jak pozbyć się myszy z ogrodu?

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne było przekonanie, że posiadanie kota jest najlepszym sposobem na myszy. Obecnie dysponujemy o wiele skuteczniejszymi i bardziej humanitarnymi metodami walki z gryzoniami. Skuteczną bronią w tej walce są ultradźwięki – na rynku dostępne są urządzenia, które emitują ultradźwięki – niesłyszalne dla ludzkich uszu, ale niebywale drażniące dla gryzonia. Stosując takie pułapki z pewnością uda nam się zniechęcić szczury i myszy do zamieszkania w ogrodzie. Kolejną humanitarną metodą, skuteczną w walce z myszami i szczurami są żywołapki. Żywołapki to pułapki, które nie zabijają zwierząt. Wewnątrz pułapki należy umieścić przynętę, a gdy gryzoń wejdzie do środka, klatka zatrzaskuje się, uniemożliwiając zwierzęciu wyjście. Złapanego gryzonia można wypuścić na łące lub w lesie.

Jakiego zapachu nie lubią szczury i myszy? Co odstrasza szczury w ogrodzie?

Szczury i myszy mają bardzo dobrze rozwinięty węch. Zmysł ten pozwala im zlokalizować pożywienie, a także potencjalne zagrożenie. Dobry węch gryzoni to cecha, która pomoże nam w walce z nimi, ponieważ zwierzęta te nie lubią i unikają niektórych zapachów. Do zapachów szczególnie nielubianych przez szczury i myszy należą:

- cytryna (im bardziej spleśniała, tym skuteczniej odstrasza gryzonie),

- czosnek,

- kot,

- smary,

- oleje,

- lakier do włosów,

- zawieszki i kostki do muszli klozetowej.

Ponadto, gryzonie te nie lubią zapachu wielu roślin. Posadzenie ich w pobliżu domu lub w ogrodzie sprawi, że nasze podwórko stanie się nieatrakcyjnym środowiskiem życia dla myszy i szczurów, a także skutecznie zniechęci je do zamieszkania pod naszym dachem. Jeżeli nie mamy lub nie chcemy wypuszczać poza dom kota, ciekawym rozwiązaniem może okazać się zachęcenie okolicznych kotów do odwiedzin w naszym ogrodzie. Aby zachęcić koty do przebywania w okolicy naszego domu, warto zasiać kocimiętkę lub walerianę. Zapach tych ziół działa na koty stymulująco oraz wabiąco.





Myszy nie lubią zapachu wielu roślin. Jak odstraszyć myszy naturalnymi sposobami? Co jeśli domowe sposoby nie pomagają pozbyć się myszy i szczurów?

Myszy i szczury nie przepadają za zapachami niektórych roślin. Posadzenie ich w ogrodzie lub blisko domu może skutecznie zniechęcić gryzonie do penetracji naszych domostw. Wśród roślin, których zapachu nie lubią te zwierzęta należy wymienić:

- bazylię,

- czosnek,

- dziką miętę,

- dziewannę,

- koronę cesarską,

- nostrzyk,

- oleander,

- wilczomlecz,

- wrotycz.

Gryzonie do tego stopnia nie lubią wyżej wymienionych zapachów, że ułożenie tych roślin przy ich gnieździe może doprowadzić do jego porzucenia. Niestety, czasami nawet najlepsze domowe sposoby zawodzą. W takim wypadku warto rozważyć zakup i rozłożenie w okolicy stacji deratyzacyjnych – gryzoń ginie po wejściu do stacji, jednocześnie inne zwierzęta domowe są bezpieczne. Czasami konieczne jest także sięgnięcie po pomoc specjalistycznych firm zajmujących się deratyzacją. Firmy deratyzacyjne zajmują się nie tylko doraźną walką z myszami i szczurami, ale także pomagają zaplanować i dobrać odpowiedni system odstraszania gryzoni.

Jakie szkody mogą wywołać gryzonie w ogrodzie?

Gryzonie mogą przyczynić się do powstania całkiem pokaźnych strat. Myszy i szczury nie tylko niszczą rośliny, produkty i budynki, ale także mogą być nosicielami groźnych chorób. Jednak przede wszystkim, zwierzęta te powodują szkody w obejściu:

- obgryzanie i zjadanie roślin (kora, łodygi, nasiona, bulwy, korzenie, owoce),

- przegryzione kable, odzież, książki, dywany,

- uszkodzona izolacja termiczna rur ciepłowniczych i budynku,

- zanieczyszczenie terenu odchodami,

- zniszczenie ocieplenia, listw i elementów konstrukcyjnych dachu,

- podgryzione fundamenty budynku,

- zniszczenie przechowywanej żywności (np. zapas ziemniaków w piwnicy).

Wśród groźnych chorób przenoszonych przez myszy i szczury należy wymienić:

- tyfus,

- salmonelloza,

- wścieklizna,

- leptospiroza.

To tylko niektóre z niebezpiecznych, zarówno dla człowieka jak i zwierząt domowych, chorób roznoszonych przez te szkodniki. Ponadto, gryzonie roznoszą także choroby pasożytnicze, takie jak tasiemczyca czy włośnica, przy czym ta ostatnia jest trudna w diagnostyce, a także leczeniu oraz może powodować szereg powikłań. Dlatego też warto zadbać o rozwiązanie problemu jakim jest obecność myszy i szczurów w domu lub ogrodzie.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie