E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak odkwasić glebę?

Wysokie plony na polu, w sadzie lub w ogrodzie osiąga się dzięki zaspokojeniu wymagań roślin. Większość roślin uprawnych preferuje gleby o obojętnym odczynie (pH 6,5-7,2). Tymczasem na połowie użytków rolnych w Polsce występują gleby kwaśne i bardzo kwaśne. Kwaśny odczyn ułatwia wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby i utrudnia ich pobieranie roślinom. Rośliny są słabsze, gorzej plonują i częściej chorują. Co zrobić, żeby poprawić odczyn gleb? Na czym polega odkwaszanie gleby? Odkwaszanie gleby poprawia jej strukturę, pozwala też zneutralizować związki glinu, które hamują rozwój systemu korzeniowego młodych roślin. Na odczyn gleby szczególnie wrażliwe są warzywa, a niektóre z nich lepiej rosną na glebach zasadowych. Nie zawsze odkwaszanie gleb jest wskazane. W ogrodach spotykamy również rośliny kwasolubne, takie jak borówka amerykańska, azalia, rododendron oraz różne gatunki wrzosów i iglaków.

Skąd wiemy, że gleba jest kwaśna?

O zbyt kwaśnym odczynie gleby może świadczyć duża populacja roślin, dla których optymalne warunki rozwoju stwarzają kwaśne gleby. Takimi roślinami wskaźnikowymi są: szczaw polny, szczaw zwyczajny, podbiał pospolity, mlecz polny, stokrotka, złocień polny, wyczyniec łąkowy, czerwiec roczny, sporek polny, jastrzębiec kosmaczek. Większość z nich jest łatwa do rozpoznania nawet dla niewprawnego obserwatora.

Próbkę gleby można przekazać do specjalistycznego laboratorium w celu określenia odczynu pH. Badanie jest płatne i może być kłopotliwe, bo zajmujące się tym stacje chemiczno-rolnicze zlokalizowane są tylko w większych miastach.

W sklepach i centrach ogrodniczych dostępne są zestawy do badania pH, w skład których wchodzi kwasomierz glebowy z paskiem wskaźnikowym oraz płyn Helliga, który zmienia zabarwienie w zależności od odczynu pH. Pomiar można wykonać samodzielnie. Wystarczy pobrać niewielką próbkę gleby, umieścić we wgłębieniu kwasomierza, zalać płynem Helliga i poczekać około 3 minuty. Potem wystarczy lekko przechylić kwasomierz, tak by niewielka ilość płynu przelała się do rowka i porównać kolor płynu z paskiem wskaźnikowym. Dostępne są też testery pH z sondą, którą wkłada się do wilgotnej ziemi i czeka około minuty na uzyskanie wyniku.

Kiedy i jak odkwasić glebę?

Po stwierdzeniu zbyt niskiego pH trzeba przystąpić do wykonania zabiegu odkwaszenia gleby. Intensywność odkwaszania, czyli zastosowana dawka preparatu zależy od aktualnego odczynu gleby i rodzaju gleby (gleby bardzo lekkie, lekkie, średnie i ciężkie). Na tej podstawie określa się, czy poprawa odczynu jest wskazana, potrzebna, czy wręcz konieczna. Optymalnym okresem do odkwaszania jest jesień, po zebraniu wszystkich plonów. Drugim terminem, w którym przeprowadza się zabieg odkwaszania, jest wiosna, ale nie później niż 3-4 tygodnie przed planowanym terminem wysiewu lub sadzenia roślin.

Zaleca się, żeby nie łączyć odkwaszania z nawożeniem i zrobić między nimi miesięczną przerwę.

Silniejsze i szybsze działanie mają preparaty silnie zmielone, natomiast łatwiejsze do równego rozsiania na powierzchni gleby są nawozy odkwaszające w postaci granulatu, dlatego nadają się do odkwaszania interwencyjnego. Środek odkwaszający powinien być rozprowadzony równomiernie, dobrze przykryty i zmieszany z glebą. W tym celu bezpośrednio po zabiegu odkwaszania można np. przystąpić do przekopania ogródka. Do utrzymania odpowiedniego pH warto stosować nawozy odkwaszające o spowolnionym działaniu. Takie walory ma mączka bazaltowa.

Czym odkwasić glebę? Mączka bazaltowa do odkwaszenia gleby

Środkami służącymi do odkwaszenia gleb są:

    1. Nawozy wapniowe, które dzielimy na tlenkowe (np. wapno palone) o szybkim działaniu, stosowane na glebach ciężkich, wymagające dużej ostrożności w dawkowaniu i niepolecane w uprawach amatorskich oraz węglanowe (kreda nawozowa, wapniak mielony) o spowolnionym działaniu, które nadają się na gleby lekkie i do ogródków.
    2. Dolomit (węglan wapnia i magnezu), który jest zmieloną naturalną skałą osadową, poprawiającą napowietrzenie gleby i zwiększające jej pojemność wodną.
    3. Popiół drzewny, który oprócz wapnia zawiera dużo fosforu i potasu.
    4. Płynne preparaty do poprawy odczynu pH, o bardzo szybkim działaniu, które można stosować pogłównie. Zalecane są w produkcji rozsad i upraw roślin zasadolubnych. 
    5. Mączka bazaltowa, czyli zmielona skała wulkaniczna, która oprócz odkwaszania gleby i poprawiania jej strukturyzawiera dużo krzemionki wzmacniającej ściany komórkowe oraz mnóstwo cennych mikroelementów. Dużą zaletą mączki bazaltowej jest spowolnione działanie. Dzięki temu można ją stosować przez cały rok bez obaw o przenawożenie. Skład i struktura mączki bazaltowej działają korzystnie na ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami. Nic dziwnego, że mączka bazaltowa stała się prawdziwym przebojem ostatnich lat.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie