E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak pozbyć się ślimaków? Czy mączka bazaltowa pomoże pozbyć się ślimaków?

Obecność ślimaków może być przyczyną wielu szkód w uprawach, ponieważ zjadają głównie nadziemne części roślin, często nawet w fazie kiełkowania. Jednym ze skutecznych środków stosowanych do ochrony przed wszystkimi gatunkami ślimaków jest mączka bazaltowa. Rozsypanie mąki wokół grządki skutecznie odstrasza ślimaki, a jednocześnie dostarcza do gleby wiele cennych minerałów. Ponadto, mączka bazaltowa może być stosowana jako nawóz w każdym rodzaju upraw, nawet tych ekologicznych.

Jakie szkody mogą wywołać ślimaki?

Ślimaki to jedne z najczęściej występujących szkodników w ogrodzie. Swoim żerowaniem potrafią wyrządzić znaczne szkody. Są to zwierzęta bardzo żarłoczne, przez co uznawane są za jedne z najgroźniejszych szkodników ogrodowych. Dodatkowo są to organizmy wszystkożerne, które żerują niemal na każdej części rośliny, obgryzając ją. Ślimaki zjadają wszystko – nasiona, cebule, bulwy, pędy, liście, kwiaty, a także owoce. Żerowanie ślimaków ma miejsce głównie w nocy, ponieważ w ciągu dnia zwierzęta te ukrywają się w miejscach osłoniętych przed słońcem – między kamieniami, gałęziami, w stertach liści lub w ziemi. W ogrodach, ślimaki najchętniej posilają się liśćmi roślin ogrodowych – im większy liść, tym bardziej atrakcyjny dla ślimaka. Łupem tych małych szkodników padają zarówno rośliny ozdobne, warzywa, a także owoce. W sprzyjających warunkach ślimaki mogą być odpowiedzialne za zniszczenia całych rabat i powodować znaczne straty w uprawach. Kolejnym czynnikiem utrudniającym walkę ze ślimakami jest fakt, iż większość preparatów dedykowanych walce ze ślimakami (moluskocydów) zawiera metaldehyd – substancję wybitnie toksyczną dla innych zwierząt, w tym także domowych milusińskich – psów i kotów.





Jak działa mączka bazaltowa na ślimaki?

Mączka bazaltowa jest substancją bezpieczną dla domowników i zwierząt – nie jest substancją toksyczną, jej zastosowanie nie wiąże się z koniecznością przestrzegania okresów karencji. Opylanie roślin mączką bazaltową stanowi ekologiczną i skuteczną metodę ograniczenia występowania ślimaków w ogrodzie. Mechanizm działania mączki bazaltowej na ślimaki jest prosty – polega on an wytworzeniu mechanicznej bariery poprzez obsypanie grządki mączką. Ciało ślimaka przechodzącego przez taką zaporę zostanie oblepione mączką, co utrudni im poruszanie się i skutecznie zniechęci szkodnika do dalszej penetracji ogrodu. Ponadto, mączka bazaltowa zawiera w swoim składzie znaczne ilości miedzi - pierwiastka będącego naturalnym odstraszaczem ślimaków o charakterze drażniącym. Połączenie tych 2 cech pozwala na skuteczne odstraszanie ślimaków od obsypanych mączką grządek. Kolejną zaletą stosowania mączki bazaltowej do ochrony przed ślimakami jest możliwość wykorzystania jej właściwości nawozowych – składniki aktywne z mączki z czasem przenikają do gleby, co dodatkowo wzmacnia rośliny, zwiększając ich odporność na stres i otrzymywany plon. Co więcej, mączka bazaltowa, dzięki pylistej strukturze, działa jak gąbka, dzięki czemu magazynuje wodę w glebie i zapewnia roślinom dostęp do życiodajnej substancji w okresach krytycznych.

Ile mączki bazaltowej potrzeba do obsypania grządek przeciwko ślimakom?

Ilość mączki bazaltowej, jaką należy zastosować, zależy od celu jej zastosowania. Stosując mączkę jako nawóz, zaleca się obsypać 100m2 ogrodu 2 – 3 kg mączki, z kolei w sadach zaleca się zastosowanie 10- 15 kg produktu na analogicznej powierzchni. W celu ochrony przed owadami na 100m2 rozpyla się 1 – 2 kg produktu. Stosując mączkę bazaltową w walce ze ślimakami, należy rozsypać produkt w taki sposób, aby stworzyć ochronną barierę między roślinami, a szkodnikami. Zazwyczaj obsypuje się mączką brzegi grządek. W tym wypadku nie mówimy o dawkowaniu na daną powierzchnię, tylko o długości bariery, którą chcemy stworzyć. Obliczając ilość potrzebnej mączki bazaltowej, należy najpierw zmierzyć długość boków grządek, co pozwoli określić długość bariery. Z 1 kg mączki uzyskuje się około 3 – 4m ochronnej bariery.

O jakiej porze dnia najlepiej stosować mączkę?

Zabieg obsypywania mączką bazaltową powinno się powtarzać po intensywnych opadach deszczu, które zmywają barierę. Z tego powodu nie zaleca się stosowania mączki przez spodziewanym deszczem. Jaki jest zatem optymalny czas na zastosowanie mączki bazaltowej? Osypywanie grządek najlepiej wykonać w ciągu suchego i ciepłego dnia, co sprawi, że preparat będzie dłużej pełnił swoją funkcję. Należy unikać prowadzenia zabiegów w dni wietrzne lub deszczowe. Mączkę bazaltową można również stosować jako ochronę przed owadami – oblepia ona bowiem ciała owadów, zatyka kanaliki powietrzne w ich skórze i sprawia, że owady się duszą. Produkt ten działa w powyższy sposób także na wszystkie owady, także na np. pszczoły. Dlatego też mączkę bazaltową powinno się stosować wcześnie rano, zanim owady rozpoczną dzienną aktywność. Podczas jej rozpylania powinno się także założyć maskę przeciwpyłową.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie