E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Mączka bazaltowa co to? Jak wykorzystać ją w ogrodzie?

Mączka bazaltowa jest w pełni naturalnym produktem, który powstaje wskutek zmielenia skały bazaltowej. Swoje szerokie zastosowanie znajduje jednak w ogrodzie, gdzie może być wykorzystywana jako nawóz pod uprawy owocowe, warzywne czy rośliny ozdobne. Ten uniwersalny pył okaże się również przydatny przy zwalczaniu chorób i szkodników. Z powodzeniem wzbogaci także skład nawozów organicznych. Czym dokładnie jest mączka bazaltowa i kiedy, warto ją stosować?

Czym jest mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa to w pełni ekologiczny oraz naturalny środek, który powstaje poprzez dokładne zmielenie skały bazaltowej. Swoją konsystencją i formą przypomina cement, ponadto jest również tak samo ciężka. W składzie produktu znajduje się szereg cennych minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Główną substancją mączki jest tlenek krzemu, którego zawartość wynosi około 50%. W zależności od producenta w składzie dodatkowo mogą znajdować się także inne mikroelementy, w tym żelazo, magnez, wapń, sód czy glin. Warto zauważyć, że mączka bazaltowa jest bardzo dobrze przyswajalna przez rośliny, dzięki czemu dostarcza im wielu ważnych minerałów, co ogranicza konieczność stosowania chemicznych nawozów. 

Dostępna na rynku mączka bazaltowa występuje w kilku rodzajach:

  • mielona w worku - najbardziej tradycyjny wariant w formie pyłu;
  • mielona w opakowaniu "solniczki" - praktyczne opakowanie pozwala na precyzyjne dozowanie produktu;
  • granulowana - w porównaniu do klasycznej wersji nie pyli, jednak nie nadaje się do oprószania przeciwko szkodnikom.

Produkt jest w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Ze względu na to, że nie zawiera toksycznych czy chemicznych związków to może być z powodzeniem stosowany przez ogrodników stawiających głównie na ekologiczne rozwiązania. 


Mączka bazaltowa jako nawóz dla roślin

Mączka bazaltowa to wyjątkowo uniwersalny produkt, który doskonale sprawdza się jako nawóz do roślin. Bogactwo zawartych w składzie minerałów sprawia, że pył może być wykorzystywany do nawożenia każdej grupy roślin. Nadaje się więc zarówno dla ozdobnych roślin jednorocznych bądź wieloletnich, jak i warzyw, drzew i krzewów owocowych, ziół, bylin, drzew ozdobnych, a także roślin balkonowych czy domowych. Znajdujące się w mączce bazaltowej tlenki efektywnie użyźniają oraz wzbogacają glebę, co ma bezpośredni wpływ na rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Tego rodzaju nawożenie zapewnia również optymalną wilgotność ziemi, jednocześnie skutecznie magazynując wodę i wszelkie składniki odżywcze. Dzięki temu mączka bazaltowa znakomicie sprawdzi się w sytuacjach krytycznych, chociażby przy wystąpieniu suszy. Dużą zaletą produktu jest też to, że nie da się go przedawkować. Wszystkie znajdujące się w składzie minerały są bowiem uwalniane stopniowo, dokładnie wtedy, kiedy uprawa ich najbardziej potrzebuje. Ze względu na to, że substancja nie zawiera azotu to idealnie nada się także jako nawóz jesienny.

Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że mączka bazaltowa posiada lekko zasadowy odczyn pH w granicach 7,6. Nie powinno się jej więc stosować do nawożenia roślin kwasolubnych, w tym borówki amerykańskiej, hortensji ogrodowej czy wrzosów. Na szczęście wykorzystywanie mączki jako nawóz dla roślin jest niezwykle łatwe. Wystarczy tylko rozsypać określoną ilość produktu na uprawę i delikatnie zagrabić z wierzchnią warstwą gleby. 

Mączka bazaltowa na choroby i szkodniki roślin

Opylanie roślin przy użyciu mączki bazaltowej stanowi również świetne rozwiązanie w przypadku wystąpienia groźnych patogenów oraz szkodników roślin. Nie można też zapominać, że naturalny skład produktu sprawia, że metoda jest w pełni ekologiczna, przez co nie wymaga stosowania środków chemicznych, grzybobójczych czy owadobójczych. Wykorzystywana w ten sposób mączka doprowadza do zatykania kanalików powietrznych owadów, co odcina im tlen i powoduje ich natychmiastowe uduszenie. Rozwiązanie wykazuje największą skuteczność w zwalczaniu takich szkodników jak mszyce, gąsienice, pchełki ziemne, mączliki, stonki ziemniaczane, a także patogenów grzybowych, w tym zarazy ziemniaczanej bądź szarej pleśni. Przyda się też do likwidacji ślimaków. Koniecznie należy jednak zwrócić uwagę, że pył bazaltowy jest również niebezpieczny dla owadów pożytecznych, chociażby pszczół. Z tego powodu najlepiej wykonywać zabieg bardzo wczesnym rankiem lub porą wieczorną, czyli poza godzinami oblotu tych cennych owadów. Aby uzyskać optymalny efekt, warto przeprowadzać opylanie mączką bazaltową raz na tydzień. 


Mączka jako dodatek do innych nawozów

Mączka bazaltowa doskonale uzupełnia rozmaite nawozy organiczne, np. kompost, obornik czy biohumus. Zróżnicowany skład mikroelementów sprawia, że związki zawarte w produkcie wyjątkowo efektywnie wzbogacają nawozy, jednocześnie zwiększając ich skuteczność. Dodając do obornika bądź gnojówki nieco pyłu bazaltowego wskutek procesu wiązania amoniaku zneutralizujemy również nieprzyjemny zapach pochodzący z rozkładających się składników. Z kolei kompost uzupełniony o mączkę będzie aktywnie działał na rozwój mikroorganizmów tlenowych. Znakomicie przyśpieszy też rozkład kompostu. Wykorzystanie produktu jako dodatku do nawozów organicznych pozytywnie oddziałuje także na ich jakość. Nawozy zostają bowiem odpowiednio odkwaszone oraz wzbogacone o istotne minerały, w tym fosfor, potas czy azot. Mączkę bazaltową można również z powodzeniem dodawać do gnojówki wykonanej z pokrzywy.






Dawkowanie mączki bazaltowej

Optymalne dawkowanie mączki bazaltowej zależy od kilku ważnych czynników: typu uprawy, rodzaju i jakości gleby oraz ogólnej kondycji roślin. 

Przy pierwszym stosowaniu, szczególnie na mało urodzajnych ziemiach, zaleca się dawkowanie w proporcjach 1,5-3 kg na 10m². W przypadku nieco żyźniejszych gleb oraz przy nawożeniu rocznym można zmniejszyć wykorzystywaną ilość mączki do 2-3 kg na 100m². 

Jeśli chcemy zastosować pył bazaltowy do zwalczania szkodników i chorób to wystarczy przesiać mączkę przez sitko, a następnie delikatnie oprószać nią rośliny. Średnia dawka powinna tutaj wynosić około 1-2 kg na 100m² w zależności od wielkości danej uprawy. 

W celu dodania mączki bazaltowej do obornika bądź kompostu należy wykorzystać 5-7 kg na 100 kg masy nawozu. Z kolei gnojówkę z pokrzywy można efektywnie uzupełnić dwiema łyżkami stołowymi mączki na mniej więcej 10 litrów roztworu. 

Mączka bazaltowa doskonale sprawdzi się również przy przesadzaniu roślin doniczkowych bądź balkonowych. Na średniej wielkości doniczkę albo 5 litrów podłoża powinno się zastosować do dwóch łyżek stołowych mączki. Produkt, warto też wykorzystać do opylania roślin domowych, zwłaszcza jeśli zaatakują je patogeny bądź inne szkodniki. 





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie