E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na zgniliznę twardzikową w buraku?

Zgnilizna twardzikowa poraża głównie uprawy roślin warzywnych, zdobnych oraz korzeniowych. Jedną z roślin szczególnie narażonych na jej skutki jest burak. Istnieje wiele odmian zgnilizn, jednak zgnilizna twardzikowa zazwyczaj pojawia się w przydomowych ogródkach. Jak rozpoznać pierwsze objawy zgnilizny? W jaki sposób można jej skutecznie zapobiegać?

Jakie szkody może wywołać zgnilizna twardzikowa w buraku?

Źródłem zgnilizny twardzikowej są pozostawione resztki roślin uprawnych. Według ekspertów straty w plonie wywołane rozwojem choroby mogą sięgać nawet 50%. To główna choroba okresu kwitnienia, jednak prowadzi do zakażenia roślin znacznie wcześniej. Większe szkody obserwowane są w kopcach i miejscach, gdzie przechowuje się warzywa. Nie można spożywać nie tylko zainfekowanych roślin, ale również plonów, które znajdowały się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. 

Grzyb Sclerotinia sclerotiorum atakując rośliny, bytuje głównie w łodygach. Jego zarodniki opadają w kątach liści, po czym porażają łodygi i liście znajdujące się przy ich dole. W tym miejscu panuje wilgoć, co daje chorobie idealne warunki do rozwoju. Chorobę te wykonuje szczególnie złośliwy patogen, który w glebie może przetrwać nawet dziesięć lat. 

Jak rozpoznać zgniliznę twardzikową w buraku?

Objawy zgnilizny twardzikowej unaoczniają się głównie, gdy panuje wysoka wilgotność powietrza i gleby w warunkach umiarkowanych. Objawy widoczne są głównie po wewnętrznej i zewnętrznej stronie liści. Porażenie chorobą można rozpoznać po obfitym nalocie grzybni. Z czasem powstają zarodniki przetrwalnikowe. Na początku przybierają odcienie szarości, później stają się czarne. Średnica wynosi zazwyczaj 1 cm. 

Pierwsze objawy obserwuje się pod koniec kwietnia. Plamy mogą być dodatkowo pokryte białą grzybnią. Co istotne, choroba ta unaocznia się dopiero po zbiorach. Wówczas na zebranych warzywach pojawia się charakterystyczny nalot będący dowodem na złe przechowywanie roślin. W charakterystycznym białym nalocie można zaobserwować czarne elementy, tzw. sklerocja odpowiedzialne za szybkie rozprzestrzenianie się choroby. 

Jak uchronić plantację przed zgnilizną twardzikową w buraku? – Profilaktyka

W przypadku zgnilizny twardzikowej niezbędna będzie odpowiednia profilaktyka, która pozwoli uniknąć rozwoju choroby. Mowa tutaj głównie o stosowaniu oprysków fungicydowych. Najważniejszą czynność, którą należy wykonać, jest niedopuszczenie do wykształcenia przetrwalników. Każda roślina, na której pojawiają się objawy, powinna zostać jak najszybciej usunięta, a następnie spalona. Profilaktyką jest także wykonywanie głębokiej orki po żniwach. Co istotne, na polach, gdzie wystąpiła choroba, nie można siać buraków oraz innych podatnych na nią roślin przez trzy kolejne lata (alternatywnie można siać odporne trawy i zboża). Nasiona, które trafiają do gleby, powinny być zaprawione. Jeśli stosuje się podlewanie, woda nie powinna dostawać się na powierzchnię liści, gdyż to również może prowadzić do rozwoju zgnilizny. 

Jeśli chodzi o zapobieganie rozwojowi choroby w kopcach warzyw, jest to znacznie trudniejsze. Często w trakcie zbiorów zakażone rośliny wydają się całkowicie zdrowe, dlatego trudno je wyeliminować z kopca. 

Rozwojowi choroby sprzyjają również wczesne szkodniki oraz przymrozki. Choroba ta może wystąpić w każdym miejscu w Polsce, niezależnie od wysokości nad poziomem morza czy usytuowania upraw względem rzek, czy innych zbiorników wodnych. Warto zatem już wiosną weryfikować, czy nie nastąpił rozwój choroby na obszarach upraw buraka. 



Nasze rekomendacje:



SCORPION 325SC

(azoksystrobina, difenokonazol)

Dawkowanie Scorpion: 1 l/ha

Karencja: 14 dni

DAGONIS 

(difenokonazol, fluksapyroksad)

Dawkowanie Dagonis: 2 l/ha

Karencja: 7 dni

BOTREFIN

(cyprodynil, fludioksonil)

Dawkowanie Botrefin: 0,8 kg/ha

Karencja: 7 dni

SWITCH 62,5WG

(cyprodynil, fludioksonil)

Dawkowanie Switch: 0,8 kg/ha

Karencja: 7 dni

Środki stosować zapobiegawczo bądź z chwilą wystąpienia pierwszych objawów.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie