E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Myszy i szczury w domu — jak je rozpoznać i wytępić?

Gryzonie często pojawiają się tam, gdzie mieszkają ludzie. Bliskość zapasów pożywienia i wody oraz doskonałe warunki do tego, aby założyć gniazdo i się rozmnażać powodują, że szczury i myszy bywają prawdziwym utrapieniem. Ich obecność oznacza nie tylko kłopotliwe spotkania budzące strach, ale również liczne szkody. Gryzonie przenoszą też groźne dla człowieka choroby. Nic więc dziwnego, że ci którzy zauważą ślady obecności myszy i szczurów, starają się szybko pozbyć się kłopotliwych gości.

Jakie szkody mogą wywołać szczury?

Obecność gryzoni potrafi być bardzo uciążliwa. Jedną z najbardziej oczywistych i łatwych do zauważenia śladów ich obecności są powodowane przez nie zniszczenia. Jako że szczury nieustannie poszukują pożywienia, wykorzystują swoje ostre zęby oraz pazury do tego, aby dostać się do różnych zakamarków. Dlatego też szczury przegryzają izolację termiczną oraz drewniane elementy budynków. Mogą również przerwać kable od instalacji elektrycznej i spowodować w ten sposób groźne zwarcie. 

Poza niszczeniem mienia, szczury są również groźne dla zwierząt domowych. Mogą je zaatakować i pogryźć. Gryzonie są często nosicielami groźny chorób. Kontakt z nimi może skończyć się zarażeniem wścieklizną, tyfusem plamistym, leptospirozą lub histoplazmozą. Choroby te mają najczęściej bardzo gwałtowny przebieg. Są szczególnie groźne dla dzieci, seniorów oraz osób z obniżoną odpornością. Szczury atakują, gdy czują się zagrożone. Dlatego też lepiej jest unikać z nimi bezpośredniego kontaktu.

Jakie szkody mogą wywołać myszy?

Myszy, chociaż wyglądają na bardziej przyjazne, niż dużo większe od nich szczury, również są źródłem potencjalnego zagrożenia. Wabikiem, który je przyciąga jest wszelkiego rodzaju żywność. Dlatego pozostawione worki z jedzeniem lub resztki produktów spożywczych zachęcają je do odwiedzania danego miejsca. Myszy są nie tylko szkodnikami wyjadającymi zapasy. Przenoszą też groźne bakterie, które wraz z ich śliną dostają się do pożywienia. Jeśli przez długi czas nikt nie zorientuje się, że to gryzonie są przyczyną powstających szkód, można zachorować na jedną z przenoszonych przez nie chorób. 

Myszy pozostawiają też swoje odchody. Poza tym, że powoduje to unoszenie się nieprzyjemniej woni jest też kolejnym źródłem roznoszenia się bakterii. Dorosłe męskie osobniki znaczą moczem teren, dlatego będąc nieświadomym obecności gryzoni można nadal korzystać ze sprzętów z pozostałościami ich odchodów. Dlatego tak ważna jest stała obserwacja otoczenia i wyszukiwanie śladów mogących świadczyć o tym, że zagnieździły się myszy. 

Jakich problemów mogą przysporzyć gryzonie?

Obecność gryzoni zawsze jest kłopotliwa. Ciężko czasem jest upewnić się, że obserwowane ślady rzeczywiście świadczą o zagnieżdżeniu się w danym miejscu szczurów i myszy. Jednak, gdy znajdą one stałe źródło pokarmu, z pewnością samodzielnie nie będą chciały z tego udogodnienia zrezygnować. 

Gryzonie są inteligentne i przystosowują się do zmieniającego się środowiska. Dlatego też mieć wiedzę o ich zwyczajach i zachowaniach, aby skutecznie się ich pozbyć. Tam, gdzie najczęściej przebywają myszy i szczury, tam też są powodowane przez nie liczne straty. Ich zwyczaj gryzienia oraz ciągłe poszukiwanie pokarmu sprawiają, że próbują dostać się do różnych zakamarków. 





Sposoby na mysz i szczury w domu, czyli co robić?

Jako że gryzonie nieustannie towarzyszą człowiekowi, długa jest też historia prób ich pozbycia się. Deratyzacja to zwalczanie za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych szczurów, myszy oraz innych gryzoni. To, co zostanie użyte powinno być dostosowane do wielkości populacji oraz miejsca, które upatrzyły sobie zwierzęta. 

Klasycznym sposobem radzenia sobie z intruzami jest zastosowanie pułapki. To bardzo proste w konstrukcji urządzenia, które można umieścić na strychu, w piwnicy lub wszędzie tam, gdzie pojawiają się gryzonie. Zwierzę zatrzaskuje się w pułapce i nie może się z niej wydostać. Rozwiązanie to będzie skuteczne, jeśli mysz zostanie do niego zwabiona. Dlatego też do pułapek wkłada się niewielkie kawałki jedzenia, które mają ułatwić złapanie się gryzonia w zasadzkę. Minusem tego rozwiązania jest to, że zwierzę ginie. Nie jest to zatem humanitarny sposób na pozbycie się szkodników.

Nowoczesną odmianą klasycznych pułapek są tzw. żywołapki, czyli pułapki, które uniemożliwiają wyjście z zasadzki, ale jednocześnie pozostawiają gryzonia przy życiu. Zwierzę zostaje do niej zwabione za pomocą ultradźwięków lub kuszącego dla nich zapachu. Po zamknięciu pudełka nie może już wydostać się na zewnątrz. Jeśli w żywołapce jest intruz, to urządzenie wydaje sygnał dźwiękowy, który informuje o udanych łowach. Gryzonia można wtedy wypuścić na wolność. Czy takie sposób walki ze szkodnikami jest skuteczny? Tak, bo zwierzęta uczą się zachowań i wiedzą, że dane miejsce staje się dla nich niebezpieczne.

Walcząc z myszami i szczurami można też zdecydować się na zastosowanie trutki. Zawarta w nich substancja jest trucizną powodującą śmierć gryzoni. Myszy i szczury szukając pożywienia z chęcią jedzą rozsypany granulat. Trzeba pamiętać o tym, że substancje użyte w trutkach są groźne nie tylko dla gryzoni, ale również dla innych zwierząt domowych. Nie można zatem korzystać z nich tam, gdzie swobodnie przemieszcza się pies lub kot. 

Jeśli ilość pojawiających się myszy i szczurów nie jest zbyt duża, to można poradzić sobie z nimi również naturalnymi sposobami. W domu, a szczególnie w pobliżu gniazd gryzoni, warto poukładać produkty o zapachu, którego one nie lubią. Nieprzyjemne dla nich aromaty mają na przykład dziewanna, kwiaty wrotyczu, rumianek, mięta, oleander, liście pomidorów oraz spleśniała cytryna.

Ile kosztują metody pozbycia się gryzoni?

Koszt usunięcie intruzów zależy od powierzchni atakowanych przez nie pomieszczeń oraz użytej metody. Najtańszymi środkami będą klasyczne pułapki oraz trutki. Można je kupić w wielu sklepach, a ich cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Droższe będą żywołapki oraz ultradźwiękowe odstraszacze. Czasami problem jest już na tyle duży, że może pomóc jedynie skorzystanie z profesjonalnej deratyzacji. 

Chroniąc się przed inwazją gryzoni warto jest też zapobiegać możliwości ich zagnieżdżenia. W tym celu dobrze jest zabezpieczyć wszelkie otwory oraz nieszczelności. Jedzenie należy przechowywać w zamkniętych szczelnie pojemnikach. W miarę możliwości dobrze jest ustawić je pewnej wysokości. To utrudni gryzoniom dostęp do pokarmów.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie