E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Zioła w domu - jak sadzić i kiedy siać? Domowa uprawa ziół

Domowa uprawa ziół nie jest niczym skomplikowanym. Większość roślin zielnych ma niewielkie wymagania uprawowe, także nawet laik wyhoduje piękne zioła z domowym zaciszu. Prawie wszystkie zioła można uprawiać w doniczkach. Co więcej, wystarczy do tego kuchenny parapet, chociaż do uprawy można także wykorzystać balkon. W tym wypadku należy pamiętać o konieczności chowania roślin na zimę. Jednocześnie, należy pamiętać o sadzeniu roślin w osobnych doniczkach, ponieważ korzenie dużych ziół zajmują sporo miejsca.

Jakie zioła warto uprawiać w domu?

Większość ziół uprawiać można w warunkach domowych. Możemy je uprawiać nie tylko na balkonie lub kuchennym parapecie, ale także ustawić doniczki na półkach lub wykorzystać doniczki wiszące. Zioła z reguły nie mają skomplikowanych wymagań uprawowych, nie jest też wymagane słoneczne miejsce. Powyższe cechy sprawiają, że ziołowy ogródek w domowym zaciszu jest w zasięgu ręki każdego, nawet początkującego ogrodnika.
W domowych warunkach uprawiać można zioła jednoroczne, dwuletnie, a nawet wieloletnie. Kluczem do sukcesu jest spełnienie wymagać hodowanych roślin.

Zioła jednoroczne, które doskonale sprawdzą się w domowych warunkach to:
- bazylia,
- majeranek,
- cząber,
- kolendra,
- rzeżucha,
- koperek,
- szczypior.

Wśród roślin dwuletnich należy wymienić:
- pietruszka naciowa,
- kminek.

Z kolei zioła wieloletnie, które świetnie sprawdzą się w domowym zielniku, to:

- mięta,
- liść laurowy (wawrzyn),
- oregano,
- lebiodka,
- melisa,
- rozmaryn,
- szałwia,
- estragon,
- lawenda,
- tymianek.

Jednocześnie należy brać pamiętać, że mocno rozrastające się gatunki ziół powinny być sadzone w osobnych doniczkach. Do tej grupy należy zaliczyć, między innymi, miętę, fenkuł, estragon, lubczyk czy melisę.
W warunkach domowych można także uprawiać zioła, które przyjmują formę miniaturowych krzewów. Należą do nich lawenda, liść laurowy, rozmaryn i szałwia. Te gatunki roślin również powinno się sadzić w osobnych doniczkach.
Z kolei większość jednorocznych ziół o krótkim okresie wegetacji, takich jak bazylia czy koper, należy wysiać do oddzielnych pojemników, a następnie ich dopiero siewki można dosadzać do roślin wieloletnich.
Jak widać na powyższych przykładach, domowa uprawa może zapewnić całoroczny dostęp do świeżych przypraw wysokiej jakości. Konieczne jest jednak pamiętanie o kilku zasadach dotyczących zapewnienia roślinom odpowiedniego nasłonecznienia, wilgotności, częstotliwości podlewania, a także, stosownego do wymagań, podłoża.

Jak uprawiać zioła w domu?

Uprawa większości gatunków ziół w domowych warunkach nie jest skomplikowana. Należy jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

1) Odpowiednie podłoże i drenaż. Podłoże do uprawy ziół powinno by przepuszczalne, w tej roli idealnie sprawdzi się mieszanka torfu i piasku. Rośliny te nie tolerują przemoczonych korzeni, stąd konieczne jest wykonanie drenażu – na dno doniczki z otworem odpływowym wyłóż kamienie, gruby żwir lub kawałki ceramicznej doniczki. Dzięki temu woda swobodnie spłynie na dno, a korzenie nie będą przemoczone.

2) Temperatura, nawodnienie i stanowisko. Dla większości roślin z grupy ziół optymalna temperatura mieści się w przedziale 15 – 20ºC. Jednocześnie preferują nasłonecznione stanowisko (jednak nie w bezpośrednim słońcu). Systematyczne podlewanie ziół pozwoli cieszyć się bujną zielenią krzewów. Należy jednak unikać przelania.

3) Przycinanie. Systematyczne przycinanie wierzchołków jest konieczne. Czynność ta gwarantuje stały i równomierny wzrost. Ponadto, w wypadku roślin o krótkim okresie wegetacji ważne jest częste zrywanie liści.

Wilgoć, a uprawa ziół w domu

Zioła lubią wilgoć. Jeśli dopuścimy do nadmiernego przesuszenia, roślina uschnie. Jednak należy również pamiętać, że mimo uwielbienia wilgoci, zioła nie tolerują przelania i zalania korzeni. Optymalnym rozwiązaniem jest podlewanie regularne, acz umiarkowane. Latem wodę powinno się uzupełniać nawet co drugi dzień (a w wypadku niektórych roślin, nawet codziennie).

Do podlewania ziół można używać wody z kranu, jednak najlepsza będzie taka w temperaturze pokojowej która odstała w konewce przynajmniej dobę. Większość ziół lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego bardzo dobrym miejscem do ich uprawy jest kuchenny parapet – para z gotowanych potraw pozytywnie wpływa na rośliny.

Kiedy i jak siać zioła w domu?

Uprawę większości ziół możemy rozpocząć od wysiewu nasion. Do tej czynności najlepiej przystąpić na przełomie zimy i wiosny. Optymalnym terminem jest początek marca. W tym czasie dni są już wystarczająco długie aby zapewnić rozwijającym się roślinom odpowiednią porcję słońca. Jednak, jeśli chcemy się cieszyć świeżymi ziołami zimą, wysiewu nasion można dokonać także latem – w lipcu lub w sierpniu. Ten zabieg pozwoli cieszyć się świeżymi ziołami przez cały rok. Nasiona należy wysiać do niewielkich pojemnikach z otworami w dnie. Dopiero gdy siewki podrosną, można przesadzać je do docelowych doniczek. W tym czasie możliwe jest też sadzenie różnych ziół w jednej donicy. W wypadku bardziej wymagających gatunków ziół i wieloletnich bylin należy także pamiętać o dopasowanym nawożeniu. Można także zastosować specjalną mieszankę ziemi dla warzyw i ziół.BANER (1).gif

Czy zima to dobry czas na hodowanie ziół w domu? Jak przygotować zioła w doniczkach do zimy?

Zima kojarzy się z czasem, gdy życie zamiera – drzewa tracą liście, rośliny nie owocują etc. Wydawać by się mogło, że zima jest nieodpowiednim czasem na hodowlę ziół w domowych warunkach. Nic bardziej mylnego! Uprawiając zioła w domu, możemy się cieszyć świeżymi plonami przez cały rok. Aby móc zbierać świeże zioła z domowego parapetu, wysiew nasion najlepiej przeprowadzić latem – w lipcu lub sierpniu. Z kolei późna zima jest idealnym czasem na przygotowanie wysiewu nasion ziół, które planujemy zbierać latem. O ile zimowanie gatunków jednorocznych nie nastręcza problemów, o tyle już gatunki dwuletnie i wieloletnie byliny należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimą, zwłaszcza gdy ogródek ziołowy znajduje się na balkonie. Dla ziół wieloletnich zima jest okresem spoczynku. Aby zapewnić takie warunki, należy pozostawić rośliny w chłodnym miejscu, ponieważ, przynosząc je do domu, sztucznie wydłużamy okres wegetacji. Donice z zimującymi na zewnątrz roślinami powinno się ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru. Jednocześnie, należy pamiętać o zabezpieczeniu korzeni przed przemarznięciem. Można to zrobić poprzez owinięcie doniczek grubą warstwą gazet. Z kolei części nadziemne roślin można okryć liśćmi.Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie