Jak zabezpieczyć się przed myszami, szczurami, szkodnikami? - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Jak zabezpieczyć się przed myszami, szczurami, szkodnikami?

Jak zabezpieczyć się przed myszami, szczurami, szkodnikami?

Gryzonie, szukając schronienia przed zimnem oraz dostępu do pożywienia mogą zagnieździć się zarówno w budynku mieszkalnym, jak i każdym innym pomieszczeniu. Poza tym, że dla wielu osób są one nieproszonymi gośćmi budzącymi strach i obrzydzenie, wyrządzają też sporo szkód. Do tego przenoszą wiele groźnych chorób.

Nic więc dziwnego, że kwestia ochrony przed nimi jest dla wielu osób priorytetem.

Po czym poznać, że w domu jest szczur lub mysz?

Czasami polegamy tylko na przypuszczeniach, że w budynku są jakieś gryzonie. Te zwierzęta boją się ludzi. Skutecznie więc unikając z nimi kontaktu. Żeby upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze szurami lub myszami, trzeba dokładnie przyjrzeć się różnych zakamarkom. Tam mogą znajdować się ślady ich obecności lub poczynione przez zwierzęta zniszczenia. Najczęściej gniazda gryzoni zlokalizowane są w ustronnych, ciepłych miejscach. Można zatem znaleźć je w garażu, na strychu lub w piwnicy. 

Gryzonie szukają też źródeł wody oraz pożywienia. Z tego względu tam, gdzie znajduje się jakiś pokarm będzie większe prawdopodobieństwo, że można je spotkać. Myszy i szczury latem magazynują jedzenie na chłodniejszą porę. Uwagę powinno zwrócić więc niecodzienne ulokowanie resztek pokarmu. O tym, że w domu są gryzonie będą świadczyć okruchy pozostawione w nietypowych miejscach. Za to jesienią i zimą można spodziewać się, że zwierzęta będą zamieszkiwać w ciepłych zakamarkach.

Ślady świadczące o tym, że mamy w domu gryzonia

Potwierdzeniem tego, że zagnieździły się szczury lub myszy są też pozostawiane przez nich odchody. Należy zatem sprawdzać, czy nie ma w pomieszczeniach drobnych kulek z ich kałem. Upewniając się, czy w domu są gryzonie, trzeba też pamiętać, że dostosowują się one do rytmu życia zamieszkujących go ludzi. Ciężko zatem będzie je spotkać w trakcie dnia. Za to po zmroku staną się bardziej aktywne, bo zaczną szukać pożywienia. O ich obecności mogą zatem świadczyć odgłosy takie jak szmery, piski i chrupanie. 

Myszy i szczury gryzą też różne sprzęty. Zastanawiające powinny być pojawiające się w różnych miejscach zadrapania lub ślady zębów. Można też spodziewać się większych poczynionych przez nie szkód. Nie rzadko ostatecznym potwierdzeniem obecności gryzoni w domu będą przegryzione kable, dziury w styropianie, czy przesunięcia lżejszych przedmiotów. 

Co zrobić, żeby nie było myszy w domu?

Gryzonie szybko się rozmnażają. Brak szybkiej reakcji na ich obecność powoduje, że zamiast walczyć z jednym szkodnikiem, trzeba będzie uporać się całą kolonią. Dlatego też lepiej jest zabezpieczyć się przed zagnieżdżeniem się gryzoni, niż później trudzić się z nich pozbyciem. Najlepiej jest zacząć od uszczelnienia wszelkich otworów oraz miejsc, w których potencjalnie mogą się zagnieździć myszy. Dobrze jest sprawdzić nie tylko kratki wentylacyjne i rury kanalizacyjne, ale też listwy przypodłogowe. Trzeba również pamiętać, aby wszelkie zapasy żywność przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. 

Tradycyjnym sposobem na pozbycie się szczurów i myszy z domu będzie rozstawienie w różnych miejscach pułapek. Ten krok nie tylko odstraszy osobniki, ale również osłabi ich populację. Bardziej humanitarnym środkiem są dźwiękowe odstraszacze emitujące fale o wysokim natężeniu. Są one rozpoznawalne przez zwierzęta, ale niesłyszalne dla ludzi. Dobrze sprawdzają się też nieprzyjemne dla gryzoni zapachy. Można zastosować dziewannę, dziką miętę lub rumianek.

Ostatecznym krokiem, gdy inwazja szczurów i myszy jest już na tyle duża, że nie można poradzić sobie z nią domowymi sposobami jest deratyzacja. Fachowcy użyją specjalistycznych środków chemicznych i pozbędą się problemu ze szkodnikami. Data ostatniej aktualizacji artykułu: 2023-10-25

Udostępnij post:


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie