E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak zrobić nawodnienie ogrodu? Instrukcja podłączenia nawodnienia

Regularna pielęgnacja ogrodu, szczególnie położonego na dużym obszarze, jest pracochłonna. Można jednak znacząco skrócić czas podlewania, instalując nawodnienie ogrodu. Dzięki temu znacząco ograniczy się czas poświęcany na doglądanie roślin w lecie. To również dobre rozwiązanie dla osób, które często przebywają poza domem w okresie wakacyjnym.

Od czego zacząć planowanie instalacji nawadniania ogrodu?

Planowanie instalacji nawadniania ogrodu warto zacząć od rozłożenia pracy na kolejne etapy. Pozwoli to sukcesywnie realizowanie projektu krok po kroku. Warto również zapoznać się z produktami wymagany do instalacji, porównać ceny w konkurencyjnych sklepach.

Czy trudny jest montaż nawodnienia?

System nawadniający składa się z zestawu rur połączonych ze sobą za pomocą złączek i doprowadzonych do źródła wody. Jego celem jest dostarczenie wody do roślin i obszarów trawnika. Przed rozpoczęciem działań warto wykonać, choć podstawowy i schematyczny projekt. Dzięki temu sam montaż będzie ułatwiony. Instalacja systemu nie jest skomplikowana, wymaga jednak nakładów pracy, szczególnie jeśli chodzi o kopanie rowków dla całego systemu. 

Co do zasady, systemy nawodnienia najłatwiej i najszybciej zainstalować podczas tworzenia ogrodu wokół domu. Warto mieć na uwadze, że przebieg prac będzie wiązał się z nieporządkiem wokół domu, szczególnie jeśli w ogrodzie jest trawnik. 

Sama instalacja jest inwestycją we własny ogród. Pomimo że jej projekt i wykonanie wiążą się z nakładami finansowymi i wymagają pracy, efekt będzie utrzymywał się przez lata, a system pozwoli na uzyskanie estetycznego ogrodu każdego roku. 

10 kroków instalacji nawodnienia ogrodu

Instalacja nawodnienia może składać się z wielu elementów, jednak jej projekt, wykonanie oraz montaż można podzielić na dziesięć kolejnych kroków. 

1. Co jest potrzebne do założenia nawodnienia?

To zależy od rodzaju instalacji, jednak podstawowymi elementami są:

1. Rury rozprowadzające wodę.

2. Zraszacze wynurzalne.

3. Złączki. 

4. Zawory.

Wszystkie elementy, łącznie z rurami można nabyć w markecie budowlanym. Nawadnianie kropelkowe wymaga dodatkowo zakupu linii kroplującej, a do stworzenia zautomatyzowanej instalacji będą wymagane programowany sterownik oraz czujnik wilgoci

2. Jakie narzędzia są potrzebne do założenia nawodnienia?

Aby zbudować instalację, nie trzeba dysponować profesjonalnymi narzędziami. Wystarczą:

1. Szpadel (posłuży do kopania i zasypania rowków).

2. Taśma miernicza.

3. Długi sznurek z palikami mocującymi.

4. Piłka lub nożyce  (aby przyciąć rurę).

5. Wkrętak oraz klucze płaskie (regulacja systemu). 

Większość połączeń wykonuje się poprzez wciskanie i skręcanie. Niemniej konieczne może być użycie klucza nastawnego typu żabka.

3. Z wodociągu czy ze studni?

Nawadnianie wymaga dostarczenia źródła wody. Eksperci szacują, że standardowy system służący nawadnianiu średnio zużywa ok. 0,5 m3 wody na każdy 1 m2 obszaru zielonego. Biorąc pod uwagę, że trawnik często zajmuje powierzchnię nawet kilkuset m2, miesięczny koszt podlewania może w obecnych warunkach wynosić nawet ok. 300 zł. Przed rozpoczęciem instalacji należy zorientować się, czy dostawca wody zgadza się na zamontowanie dodatkowego wodomierza. Jeśli nie, konieczne będzie płacenie dodatkowo za ścieki, które nie są wytwarzane, co będzie generować dodatkowe koszty. Z tej przyczyny najlepiej zdecydować się na budowę własnego ujęcia wody. Dobrym rozwiązaniem będzie studnia kopana lub wiercona. Jej wydajność musi zaspokajać średnie zapotrzebowanie na podlewanie całego ogrodu. Można to obliczyć, przyjmując, że jednorazowe nawodnienie 1 m2 ogrodu wymaga ok. 20 litrów wody. 





4. Plan i strefy zraszania

Plan jest elementem kluczowym przy budowie systemu nawodnienia. Należy w nim uwzględnić przede wszystkim wymiary ogrodu oraz obszar, który będzie objęty instalacją. Wydajność systemu powinna zostać dostosowana do specyfiki trawnika oraz roślin znajdujących się w ogrodzie. 

Obszar podlewania i zakres zraszania zazwyczaj przyjmuje kształt koła lub jego wycinka (np. półkole). Z tej przyczyny wszystkie wymiary i plany można wykonać przy użyciu cyrkla, przyjmując, że promień zraszaczy rotacyjnych wynosi 10 m, natomiast statycznych 5 m. Warto pamiętać, że obszary powinny delikatnie na siebie zachodzić. Przy czym nie należy martwić się niewielkimi fragmentami, które nie zostaną podlane przez zraszacze, gdyż woda i tak do nich dotrze w glebie. Architekci radzą, aby najpierw zaprojektować ułożenie zraszaczy rotacyjnych (nawadnianie dookolne), a następnie statycznych (wycinek znajdujący się przy krawędzi trawnika). 

W sieci można znaleźć kilka darmowych programów, które pomogą w stworzeniu projektu, udostępniane są zazwyczaj przez producentów sprzętu do budowy instalacji zraszania. 



5. Czy pompa jest potrzebna przy instalowaniu nawodnienia?

Pompa będzie konieczna przy większych ogrodach, gdy niewydajne staje się zasilanie bezpośrednio z instalacji domowej. 

Jeśli woda do zraszania będzie pobierana ze studni, rodzaj pompy należy dostosować do głębokości lustra wody. Pompy głębinowe stosuje się, gdy stałe lustro wody jest poniżej 7m. Jeśli głębokość jest mniejsza, wówczas wystarczy standardowa pompa ogrodowa. Należy pamiętać także o konieczności utrzymywania ciśnienia w dyszach zraszaczy na poziomie co najmniej 2 barów oraz spadek ciśnienia w kolejnych zraszaczach. Szacunkowo przyjmuje się, że wydajność pompy powinna zapewniać 8-10 l/min na każdy zraszacz (przy ciśnieniu 3,5-4 bary). 



6. W jaki sposób wykopać rowki na instalację nawodnienia?

Przygotowanie rowków pod instalację jest najbardziej czasochłonną czynnością związaną z systemem nawodnienia. Rury zasilające powinny zostać poprowadzone według wcześniej ustalonego planu do wszystkich zraszaczy czy studzienek. Optymalna głębokość rowków wynosi ok. 30 cm, przy czym powinny być głębsze w przypadku wynurzalnych zraszaczy (warto w tym przypadku dno wysypać żwirem). Jeśli system instalowany jest już na istniejącym trawniku, niezbędne będzie usunięcie darni. 



7. Czas ułożyć rury – jak to zrobić?

Ułożenie rur rozprowadzających wodę jest bardzo ważną czynnością, którą należy wykonać z odpowiednią starannością. Rury, które rozprowadzają wodę powinny zostać ułożone wzdłuż wykopów. Następnie należy przejść do dodania rozgałęzień, trójników lub obejm, w zależności od projektu instalacji i kształtu samego ogrodu. Przed montażem trójników należy przeciąć rurę, następnie odkręcić nakrętki mocujące i zamontować uszczelki. Jeśli projekt wymaga zastosowania obejmy, konieczne będzie nawiercenie otworu i zaciśnięcie jej poprzez dociągnięcie śrub.

Zanim zostaną podłączone urządzenia nawadniające, należy przepłukać całą instalację, sprawdzając, czy jest szczelna. Warto użyć korków zaślepiających, które zamontuje się na pośrednich odgałęzieniach. Instalację można opuścić do wykopu. 



8. Osadzamy puszki przyłączeniowe i zraszacze wynurzalne

W instalacji można zainstalować także przyłącze do węża ogrodniczego, myjki samochodowej czy zraszaczy nawierzchniowych. Powinno znaleźć się w puszce przyłączeniowej z zaworem. Warto pamiętać, że woda do przyłącza powinna pochodzić z innego doprowadzenia. Samą puszkę ustawia się na podsypce żwirowej na głębokości umożliwiającej zrównanie pokrywki z gruntem.

Zraszacze wynurzalne zazwyczaj zasilane są od dołu, dlatego można je instalować bezpośrednio na rurze. Aby to wykonać, należy zastosować przyłącza giętkie. 



9. Układamy zraszacze liniowe

Kolejnym etapem jest ułożenie zraszaczy liniowych, które powinny być dostosowane do kształtu klombów ogrodowych. Należy je umieścić bezpośrednio na powierzchni gruntu przy nawadnianych roślinach, w zależności od ich wymagań. 

Na tym etapie można ocenić przebieg instalacji i ewentualnie zadecydować o dodaniu kolejnych elementów, gdyby okazało się, że zainstalowane podzespoły nie zraszają całego ogrodu. 



10. Zakładamy system sterowania oraz regulujemy go

Najprostszym systemem sterowania będzie bezpośrednie włączanie zaworów i załączanie pompy. Automatyzacja systemu będzie natomiast wymagać dołączenia zegara sterującego i elektrozaworów. Wówczas można dostosować działanie instalacji zraszającej do danej godziny. Jednak system uruchomi się niezależnie od pogody, również w dni deszczowe. Dlatego warto zainwestować dodatkowo w czujnik wilgotności gleby oraz opadów, co pozwoli na dostosowanie systemy do warunków pogodowych.

Instalację zraszania można regulować i dostosowywać do bieżących potrzeb ogrodu. Warto pamiętać o regularnej konserwacji, której zadaniem jest oczyszczenie filtrów w zraszaczach i w układzie zasilania systemu. Przed zimą konieczne będzie opróżnienie wody oraz przedmuchanie instalacji za pomocą kompresora. 



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie