E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na przędziorka w truskawce?

Ostatnie lata charakteryzują się wyraźnym wzrostem temperatur, które sprzyjają występowaniu przędziorka. Szkodniki te, żerując na roślinach, wbijają swoją kłujkę w liście i pozbawiają roślinę soków. Ponadto, ślina przędziorków zawiera liczne, fitotoksyczne enzymy, które szkodniki te pozostawiają po swoim żerowaniu.

Walka z tym fitofagiem jest bardzo trudna, dlatego zwalczanie przędziorka można prowadzić dwutorowo: poprzez wzmacnianie procesów obronnych rośliny lub przez stosowanie oprysków chemicznych.



Liście truskawki matowieją i żółkną, zmieniają kolor na brązowy a od spodu pojawia się gęsta pajęczynka? Czyli jak rozpoznać przędziorka w truskawce?

Przędziorki atakują truskawki od wczesnej wiosny, żerują na liściach roślin. Pierwszy objaw ich obecności to pojawienie się małych, żółtych plamek na górnych stronach liści, liczba plamek rośnie wraz z liczbą żerujących przędziorków. Najczęściej widoczne są na początku lata. Liście, które uległy silnemu uszkodzeniu żółkną, brązowieją, zasychają i obumierają. Najpewniejszym objawem, który świadczy o obecności przędziorków w truskawce, jest widoczna na dolnej stronie liści pajęczynka.

Szkodniki te swoją nazwę zawdzięczają temu, że przędą pajęczynę rozpostartą nad miejscami ich bytowania. Pajęczyna ta stanowi zabezpieczenie szkodników, a także chroni je przed niekorzystnymi warunkami środowiska. Przędziorki to roztocza przystosowane do żerowania na wielu gatunkach roślin. Szkodniki te masowe żerowanie rozpoczynają zazwyczaj w okresie kwitnienia truskawek. Ze względu na małe rozmiary ciała i szybkie tempo rozwoju (jedna samica może złożyć ponad 200 jak w ciągu 3-4 tygodni), na plantacjach truskawek powinno się przeprowadzać systematyczny monitoring – najlepiej obserwacje przeprowadzać co około dwa tygodnie. W tym celu należy każdorazowo obejrzeć minimum 200 liści w celu określenia nasilenia inwazji.

Lustracje wykonuje się przy użyciu lupy lub binokularu, poszukując form ruchomych i jaj wzdłuż nerwów liścia. Badanie to należy wykonywać regularnie, po raz pierwszy oceniając liście jeszcze przed fazą kwitnienia. Jeżeli na plantacji uprawiamy kilka odmian truskawek, lustrację wykonujemy dla każdej odmiany osobno.

Objawy żerowania przędziorków

Przędziorki to niewielkie pajęczaki, które zazwyczaj zasiedlają spodnie strony liści, gdzie bytują, żerują i rozmnażają się. Z reguły pierwszym widocznym efektem ich obecności są, pojawiające się na górnej stronie liści, odbarwienia, które z czasem przeradzają się w żółte plamki. Wraz z intensywnością żerowania, rośnie też liczba i wielkość plamek. Przy żerowaniu bardzo intensywnym, na liściach pojawiają się ciemnopurpurowe przebarwienia.

Ich pojawienie się wynika z tego, że osłabiony liść, w którym zachodzi przyspieszony rozpad zielonego barwnika – chlorofilu, zaczyna się bronić wytwarzając czerwonobrunatne barwniki ochronne – antocyjany. Mechanizm ten, niedoświadczony fitopatolog może pomylić z silnym deficytem fosforu lub stresem związanym z dysfunkcją systemu korzeniowego, które dają podobne objawy. Z kolei na spodniej stronie liścia, zwłaszcza wzdłuż przebiegu nerwów, widoczne są charakterystyczne pajęczynki. Należy pamiętać, że sucha i ciepła pogoda sprzyja występowaniu tego szkodnika. Osłabione żerowaniem przędziorków rośliny stają się bardziej podatne na rozwój innych chorób, przestają kwitnąć i owocować, a czasami mogą także zamierać.

Jakie szkody może wywołać przędziorek w truskawce?

Przędziorek chmielowiec to jeden z najgroźniejszych szkodników truskawek. Osłabione żerowaniem rośliny staja się się bardziej podatne na rozwój innych chorób, przestają kwitnąć i owocować. Czasami silna inwazja tych pajęczaków prowadzić do zamierania roślin. Przędziorki zawdzięczają swoją nazwę produkcji przypominającej pajęczynę przędzy na spodniej stronie liści, co powoduje łódkowate zagięcie liści. Te pajęczaki żerując nakłuwają i wysysają zawartość komórek miękiszu. Uszkodzenia te prowadzą do zwiększenia transpiracji wody z uszkodzonego liścia oraz prowadzą do osłabienia fotosyntezy. Ponadto, produkując podczas żerowania fitotoksyczne enzymy, przyczyniają się do niszczenia samych liści. Dochodzi do rozkładu chlorofilu, a osłabiony liści odbarwia się produkując barwniki o działaniu obronnym.

Niestety, często dochodzi do zamierania liści. Z kolei owoce na roślinach zaatakowanych przez wspomniane szkodniki są małe i nie wybarwiają się. Hodowca uzyskuje mniejszy plon, gorszej jakości i słabiej wybarwiony. Owoce takie nie cieszą się zainteresowaniem konsumentów. Ponadto, rośliny zaatakowane przez przędziorki są nie tylko bardziej podatne na rozwój innych chorób, ale również znacznemu pogorszeniu ulega ich odporność na niskie temperatury.

Nasze rekomendacje:

Przędziorek Owocowiec

Środek owadobójczy

KANEMITE 150 SC

(acekwinocyl 164 g/l)

Dawkowanie: 1,2 l/ha

Środek owadobójczy

KOROMITE 10 EC

(milbemektyna 9,3 g/l)

Dawkowanie: 1,25 l/ha

Środek owadobójczy

MILBECKOCK 10 EC

(milbemektyna 9,3 g/l)

Dawkowanie: 1,25 l/ha



Nasze rekomendacje:

Przędziorek Chmielowiec

Środek owadobójczy

GROT 18 EC

(abamektyna 18 g/l)

Dawkowanie: 1,2 l/ha

Środek owadobójczy

KOROMITE 10 EC

(milbemektyna 9,3 g/l)

Dawkowanie: 1,25 l/ha

Środek owadobójczy

MILBECKOCK 10 EC

(milbemektyna 9,3 g/l)

Dawkowanie: 1,25 l/ha

Środek owadobójczy

NISSORUN STRONG 250SC

(heksytiazoks 250 g/l)

Dawkowanie: 0,4 l/ha

Środek owadobójczy

ORTUS 05 SC

(fenpiroksymat 51,2 g/l)

Dawkowanie: 2 l/ha

Środek owadobójczy

STRATON 018 EC

(abamektyna 18 g/l)

Dawkowanie: 1,2 l/ha

Środek owadobójczy

VERTIGO 018 EC

(abamektyna 18 g/l)

Dawkowanie: 1,2 l/ha

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie