E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na antraknozę truskawki?

Antraknoza truskawek to choroba, która po rozwinięciu się w pełni, może zostać z plantacją na lata, co może powodować ogromne szkody. Z tego powodu, trzeba stosować odpowiednią profilaktykę, by uchronić truskawki przed antraknozą. Czym jest antraknoza truskawek? Jaki patogen ją powoduje? Jak rozpoznać jej objawy? Kiedy wykonywać zabiegi ochrony roślin? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i gdzie nabyć sadzonki truskawek? Tych aspektów oraz innych, które dotyczą atraknozy truskawek dowiesz się w poniższym artykule.

Antraknozę truskawki powoduje grzyb. Jest to patogen Celletotrichum:

  • C. gleosporioides,
  • C. acutatum.

Ten rodzaj patogenu jest bardzo groźny dla truskawek i może być bardzo uciążliwy. Dlaczego? Grzyb może infekować wiele gatunków roślin - również na chwastach. Przez tą właściwości antraknoza z łatwością atakuje truskawki. Warunki pogodowe, mogą jeszcze bardziej napędzać rozprzestrzenianie się choroby. Patogen, świetnie rozwija się w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza, przy dużej wilgotności powietrza i częstych opadach.



Kwiaty truskawki ciemnieją, zasychają i zamierają, jak rozpoznać antraknozę w truskawce?

W największej mierze antraknozę truskawek można zauważyć bezpośrednio na owocach - zarówno dojrzałych, jak i zielonych. Kolejną cechą dzięki, której rozpoznamy antraknozę, jest więdnięcie i zamieranie liści - przed tym pojawiają się na nich czarne lub brązowe plamy.

Pędy są szczególnie osłabione, można to zauważyć przez liczne przebarwienia czy smugi. Dodatkowo, kwiaty owoców, które dopiero co się pojawiły, stają się brunatne i zaschnięte.

Owoce - zarówno zielone i dojrzałe, charakteryzują się wklęsłymi, suchymi brunatnymi plamami, przy czym w owocach dojrzałych są one zdecydowanie mniej widoczne. Podsumowując, antraknozę w truskawkach można bardzo łatwo rozpoznać. Warto zapamiętać, że wklęsłe, ciemnego koloru (czarnego lub brunatnego) plamy, które pojawiają się na dojrzałych i rozwijających się roślinach świetnie sygnalizują nam pojawienie się patogenu.



Jakie szkody może wywołać antraknoza w truskawce?

Szybki i ułatwiony pogodą rozrost choroby może powodować wiele szkód. Niezwalczona choroba może przenieść się bezpośrednio na nowe sadzonki truskawek lub inne rośliny, które znajdują się nieopodal plantacji truskawek. Taki bieg wydarzeń, będzie skutkować ogromnymi stratami finansowymi - ten typ patogenu powoduje, że truskawki są niezdatne do spożycia, a rośliny nie nadają się do dalszej uprawy. Zachorowanie innych roślin może tylko spotęgować wyżej wymienione szkody.

Jak uchronić plantację przed antraknozą w truskawce? – Profilaktyka

Poprawnie prowadzona profilaktyka może uchronić plantację przed antraknozą. Przed przejściem do meritum, należy podkreślić, że dopuszczenie do pełnego rozwoju choroby, może nieść za sobą skutki przez wiele lat. Patogen, który powoduje antraknozę, nie tylko łatwo przenosi się na truskawkę z innych roślin, ale też łatwo zimuje, co za tym idzie - pojawienie się choroby podczas jednego sezonu, spowoduje, że pojawi się ona również następnym. Dlatego warto stosować odpowiednią profilaktykę. Jak to robić?

  • Kupuj zdrowe sadzonki tylko u sprawdzonych sprzedawców,
  • Hoduj odmiany jak najbardziej zdrowotne, które są odporne na antraknozę (Evita, Asia, Alba itp.),
  • Sadź truskawki na glebach suchych i na podwyższeniach,
  • Nie zraszaj roślin w całości - stosuj nawadnianie kroplujące,
  • Ściółkuj ziemię pod truskawkami,
  • Odchwaszczaj truskawki,
  • Usuwaj porażone rośliny na bieżąco - lepiej wyciąć jedną lub dwie rośliny niż stracić całą plantację,
  • Opryskiwanie truskawek wykonuj od 7 do 10 dni po poprzednim oprysku w odpowiednich fazach,
  • Po pojawieniu się choroby stosuj zabiegi ochrony roślin. Środek stosuj zgodnie z jego zaleceniami w odpowiednich fazach rozrostu roślin.



Nasze rekomendacje:



KAPELAN 80 WDG

(kaptan)

Dawkowanie Kapelan: 1,9 kg/ha



CAPTAN 60 WGD

(kaptan)

Dawkowanie Captan: 1,9 kg/ha

PASTOR 80 WG

(kaptan)

Dawkowanie Pastor: 1,9 kg/ha

NORDOX 75 WG

(miedź)

Dawkowanie Nordox: 1,33 kg

3 zabiegi co 7 dni

3 dni karencji

SCORPION 325 SC

(azoksystrobina, difenokonazol)

Dawkowanie Scorpion: 1 l/ha

3 dni karencji

LUNA SENSATION 500 SC

(fluopyram, trifloksystrobina)

Dawkowanie Luna Sensation: 0,8 l/ha

3 dni karencji

SWITCH 62,5 WG

(cyprodynil, fludioksonil)

Dawkowanie Switch: 0,8 kg

3 zabiegi co 10-14 dni

3 dni karencji



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie