E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakie nawadnianie wybrać do szklarni i tuneli?

Jakie nawodnienie wybrać do szklarni i tuneli? Z tym pytaniem boryka się wielu właścicieli szklarni oraz tuneli. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż źle dobrane nawodnienie będzie nie tylko nieefektywne, ale może się również okazać szkodliwe dla roślin. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym pytaniom, a co za tym idzie sprawdzić, jakie nawodnienie będzie optymalne dla tuneli i szklarni.

Nawadnianie szklarni – deszczowanie

Rozwiązanie to jest najczęściej spotykanie w uprawach pod dużymi osłonami. Umożliwiają one podlewanie za pomocą zamglenia, jak i dużych kropli wody. Jego niewątpliwą zaletą jest stosunkowa duża wytrzymałość. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki stosunkowo prostej budowie. Niestety rozwiązanie to ma również swoje wady. Należy do nich niewątpliwie trudność w dobraniu optymalnej dawki wody.Często bowiem okazuje się, że tego typu systemy nawadniające dają jej zbyt dużo. To z kolei może między innymi niekorzystnie przełożyć się na rachunki za wodę czy też prąd. Inną wadą tego rozwiązania, jest stosunkowo wysokie ryzyko wystąpienia różnego rodzaju szkodliwych dla roślin grzybów, co niewątpliwie jest ściśle powiązane ze zbyt dużym dawkowaniem wody. Jest to szczególnie przydatne w przypadku roślin o niskiej odporności grzybowo-chorobowej.

Nawadnianie kropelkowe

Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych systemów nawadniania, jeżeli chodzi o szklarnie czy też tunele. Pozwala on bowiem na precyzyjne dobranie dawek wody, niezbędnych do prawidłowego wzrostu rośliny. Mogą one być również stosowane do dostarczania innych płynnych substancji. Dzięki temu możemy po pierwsze znacznie zmniejszyć rachunki za wodę czy też prąd. Rozwiązanie to jest również mniej narażone na różnego rodzaju choroby grzybowe. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu mniejszych ilości wody. Niestety rozwiązanie to również nie jest pozbawione wad. Należy do nich niewątpliwie cena. Wciąż bowiem mimo spadających cen tego typu systemów, są one stosunkowo drogie. Z tego względu rozwiązanie to nie jest w Polsce tak popularne, jak na zachodzie, choć jego popularność rośnie z roku na rok.

Co to jest system nawadniania kropelkowego?

System nawadniania kropelkowego jest to nic innego jak system precyzyjnego dostarczania wody, lub substancji płynnych do rośliny. Rozwiązanie to pozwala za pomocą niewielkich kropli dostarczyć roślinie dokładnie tyle płynów, ile ona potrzebuje. To z kolei może pomóc w precyzyjnym planowaniu procesu uprawy. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki temu, że woda oraz inne substancje płynne, są dostarczane bezpośrednio do systemu korzeniowego. To z kolei oznacza po pierwsze szybszy wzrost rośliny, po drugie pozwala znaczące zmniejszenie strat. Aby zoptymalizować całość procesu uprawy, nawadnianie kropelkowe jest zakładane w postaci linii lub taśm kroplujących, co szczególnie często jest spotykane przy dużych uprawach.

Zalety nawadniania kropelkowego

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nawadniane tego typu ma szereg różnego rodzaju zalet. Oprócz wymienionych przez nas wcześniej należą do nich również:

- Stosunkowo niewielkie zbicie gleby. Rozwiązanie to bowiem doskonale spulchnia warstwę gleby.

- Niskie ryzyko wystąpienia oraz rozprzestrzenienia się różnego rodzaju chorób grzybowych. Jest to możliwe między innymi dzięki znacznie mniejszym dawkom dostarczanej wody niż w przypadku innych systemów nawadniania.

- Znacznie mniejsze zużycie różnego rodzaju płynnych środków chemicznych oraz nawozów. To z kolei wpływa pozytywnie na jakość uprawy oraz koszty z nią związane.

- Rozwiązanie to zapewnia równomierne dostarczenie wody na całej długości linii nawadniającej.

Nawadnianie kropelkowe a rodzaj gleby

Jeżeli chodzi o rodzaj gleby do nawadniania kropelkowego, to najlepiej mogą się sprawdzić gleby o średniej przepuszczalności wody. Pozwala to bowiem na optymalne rozłożenie emiterów. W przypadku gleb o dużej przepuszczalności, takich jak na przykład gleby piaszczyste, musimy ustawić ich większą ilość. To z kolei może negatywnie przełożyć się na wydatki związane po pierwsze z montażem oraz zakupem większej ilości emiterów. Ponadto gleby o dużej przepuszczalności generują dodatkowe koszty związane ze zwiększonym zużyciem wody w czasie nawadniania, czy też intensywnego nawożenia roślin. Warto więc dobrać odpowiednio glebę do nawadniania kropelkowego.





Jak często podlewać rośliny w szklarni i tunelu?

Wbrew pozorom na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są indywidualne potrzeby danej uprawy. Inne bowiem zapotrzebowanie na wodę mogą mieć warzywa takie jak chociażby marchew, a inne ogórki, które są bogate w wodę. Wiele w tej kwestii należy również możliwości przesyłu wody przez dany system nawadniania. W przypadku systemów o niskiej przepustowości może okazać się, że trzeba będzie częściej podlewać rośliny. Warto więc przed decyzją o montażu systemów nawadniania, określić, jaki rośliny będziemy hodować. Pozwoli to na zoptymalizowanie zużycia wody oraz odpowiednie ustawienie ilości podlewań w ciągu doby.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie