E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakie są rodzaje nawodnienia?

W celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych, konieczne jest nawodnienie, czyli dostarczenie do gleby odpowiedniej ilości wody. Musi ono być zgodne z wymaganiami upraw. Może się odbywać przy użyciu różnych typów urządzeń oraz technik. Przyjrzyjmy się nawadnianiu zraszaczami, mikrozraszaczami i systemowi nawadniania kroplowego.

Aby uprawa rozwijała się dobrze, należy jej zapewnić m. in. właściwe nawodnienie. W tym celu trzeba dobrać odpowiedni system nawadniający. Różne rośliny mają bowiem zróżnicowane zapotrzebowanie na wodę. Wybór rodzaju nawadniania powinien też zależeć od gleby, a także warunków środowiskowych, wypływających na wytracanie wilgoci (np. intensywne parowanie wody). Znaczenie ma także rodzaj obiektu, jaki zamierzamy nawodnić: ogród, teren przemysłowy, pole uprawne, itp.

Baczną uwagę należy zwrócić również na jakość zainstalowanego systemu nawadniającego oraz koszty jego eksploatacji.

Biorąc to wszystko pod uwagę, wyróżnić można system imitujący naturalne opady atmosferyczne (przy użyciu zraszaczy i mikrozraszaczy) oraz system kroplowy (przy zastosowaniu taśm oraz linii kroplujących).

Przyjrzyjmy się im teraz bliżej.


Nawadnianie zraszaczami

Jest to najpopularniejszy rodzaj nawodnienia. Dzięki niemu możemy wytworzyć warunki do wegetacji upraw podobnych do tych, jakie gwarantują naturalne opady atmosferyczne. Sieć zraszaczy można też zainstalować na każdym rodzaju powierzchni, bez względu na jej wielkość i topografię. W ten sposób nawodnimy przydomowy ogródek, trawnik, pole uprawne czy cokolwiek innego.

Instalacja potrzebnego oprzyrządowania jest też stosunkowo tania. Z kolei efektywne wykorzystanie doprowadzonej do zraszaczy wody gwarantuje niskie koszty eksploatacji.Zastosowanie zraszaczy

W sezonie wiosenno-letnim bywa sucho, niekiedy nawet bardzo. Wówczas najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiednich warunków rozwojowych dla roślin w naszym ogrodzie, na działce czy w polu jest ich podlewanie. Dzięki niemu uzyskać możemy bujny rozrost oraz dobre plony. Jeszcze do niedawna w tym celu najczęściej wykorzystywano ręczne konewki lub węże ogrodowe, ale ich używanie jest nie tylko uciążliwe, lecz także stosunkowo kosztowne.

Znacznie lepszym, wygodniejszym i tańszym sposobem na dostarczenie roślinom odpowiedniej dawki wilgoci jest stosowanie zraszaczy. Dzięki nim nasz ogród, pole czy działka podlewają się w zasadzie same, a poziom ich nawodnienia jest prawidłowy. Nowoczesne technologie umożliwiają przy tym wygenerowanie oszczędności na rachunku za wodę – używając konewki bądź węża, zużywamy jej znacznie więcej.

Zraszacze stosować można do nawadniania trawników, kwietników, grządek, pól, itd. w okresie, kiedy opady atmosferyczne nie dostarczają odpowiedniej ilości wody. Świetnie sprawdzają się zarówno na niewielkich, jak i – zwłaszcza – dużych powierzchniach.Podział zraszaczy

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli zraszaczy. Wybór konkretnego zależeć powinien od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli nawadniamy stosunkowo niedużą powierzchnię, na przykład małą grządkę, powinien wystarczyć nam zraszacz ręczny, czyli po prostu specjalna końcówka na węża ogrodowego, umożliwiająca regulację strumienia wody. Może ona mieć formę dyszy lub pistoletu.

Jeśli jednak potrzebujemy podlać rośliny na większej powierzchni, a przy tym chcemy zaoszczędzić na rachunkach za wodę, znacznie lepiej sprawdzą się zraszacze stacjonarne. Instalujemy je w wybranym miejscu i pozwalamy im podlewać uprawy na określonym obszarze. Ten jest regulowany, a taka sama ilość wody dociera do wszystkich rosnących na nim roślin, dzięki czemu nawodnienie jest równomierne.

Można wyróżnić kilka ich rodzajów:

1) Zraszacze statyczne – nie poruszają się, lecz działają cały czas w jednym kierunku lub kierunkach. Dzięki znacznej możliwości personalizacji, oferują największą elastyczność przy projektowaniu systemów nawadniających.

2) Zraszacze obrotowe (rotacyjne, turbinowe) – obracają się, nawadniając teren o wyznaczonym, regulowanym promieniu. Najlepiej sprawdzają się na rozległych powierzchniach trawiastych.

3) Zraszacze wahadłowe – zapewniają odpowiednią ilość wody w miejscach poza zasięgiem zraszaczy obrotowych.

4) Zraszacze o zmiennej geometrii (nieregularnym kształcie) – służą do nawadniania dużych, nierównych powierzchni.Kiedy stosować zraszacze?

Zraszacze stosujemy w razie potrzeby nawodnienia dużej powierzchni uprawnej, szczególnie takiej, która wymaga ciągłej pielęgnacji: trawnika, pola golfowego, boiska, ogrodu, sadu, itd. Niektóre tereny lub rodzaje upraw wymagają zaprojektowania mniej lub bardziej rozbudowanego systemu nawadniającego. Do wypełniania tego zadania idealnie nadają się przenośne zraszacze stacjonarne.

Rodzaje zraszaczy dobieramy w zależności od tego, jaki rodzaj powierzchni oraz jakie uprawy ma nawodnić nasz system.

Nawadnianie mikrozraszaczami

Nie zawsze jednak da się wykorzystać zraszacze stacjonarne. W zamkniętych lub zadaszonych pomieszczeniach: szklarniach, tunelach i im podobnych miejscach do nawadniania upraw nadają się mikrozraszacze. Niektóre ich rodzaje stosujemy również do nawadniania roślin zbyt wysokich lub umiejscowionych nazbyt wysoko dla klasycznych zraszaczy, a także w wypadku upraw o niewielkiej powierzchni. Tego typu urządzenia przeznaczone są do podlewania drzewek w sadach, skalniaków, rabatek kwiatowych czy wąskich trawników.

Bez względu na rodzaj, mikrozraszacze mają te same zalety, co większe zraszacze. Gwarantują wydajne, równomierne nawodnienie naszych roślin oraz pozwalają na bardziej oszczędne gospodarowanie wodą.Podział mikrozraszaczy

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów i modeli mikrozraszaczy. Wybór zależy od naszych możliwości finansowych, a także od tego, system nawadniający dla jakich upraw zamierzamy zaprojektować. Jedne urządzenia lepiej sprawdzą się, przykładowo, w ogródku lub sadzie, inne bardziej nadają się do szklarni lub tunelu.

Wyróżnić można następujące typy mikrozraszaczy:

1) Statyczne (stojące na szpilce) – idealnie sprawdzają się do polewania sadów, rabatek, kwietników, trawników (np. o zbyt małej powierzchni dla większych zraszaczy), skalniaków i innych upraw na świeżym powietrzu. Można ich też używać w szklarniach, tunelach czy pod zadaszeniem. Są łatwe w instalacji i nadają się do budowy skutecznego systemu nawadniającego, który doprowadzi wodę nawet w najmniej dostępne zakątki ogrodu albo sadu.

2) Podwieszane – odpowiednie do nawadniania upraw pod osłonami (np. w tunelach) czy w szklarniach. Oprócz zapewnienia roślinom wymaganej wilgotności, służą też do kontroli mikroklimatu w pomieszczeniach. Instaluje się je w pozycji odwróconej na zadaszeniu.

3) Turbinowe – rodzaj mikrozraszaczy stojących na szpilce. Przeznaczone są głównie do nawadniania pokryciowego na terenie osłoniętym od wiatru (szklarnie, tunele, uprawy pod zadaszeniem). Świetnie sprawdzają się też przy podlewaniu szkółek drzew i krzewów. Ich zaletą jest bardzo silny napęd.Wymagania i budowa mikrozraszaczy

W zależności od typu i budowy, mikrozraszacze różnią się wymaganiami, jakie należy spełnić przy ich instalacji. Urządzenia statyczne osadzane są w podłożu na specjalnej szpilce; należy oczywiście podłączyć je do sieci wodnej i elektrycznej.

Bardziej wymagające są mikrozraszacze podwieszane. Ze względu na odwróconą pozycję, w jakiej pracują, wymagają nie tylko dostępu do wody i elektryczności, ale też zamontowania dodatkowego sprzętu, np. antykapacza oraz obciążnika do zachowania odpowiedniej pozycji.Nawadnianie systemem nawadniania kroplowego

W ostatnich latach – ze względu na coraz bardziej nieregularnie występujące opady oraz coraz dotkliwsze susze – na popularności zyskuje system nawadniania kroplowego (kropelkowego). Jest to rozwiązanie techniczne, które umożliwia dostarczanie wody do roślin i jej równomierną aplikację przy minimalnych startach. Woda w formie kropli trafia w bezpośrednie sąsiedztwo systemów korzeniowych i spływa powoli, dokładnie nawilżając glebę. Dostarczają ją kroplowniki, które są albo indywidualnymi urządzeniami (kroplowniki podłączone do rur zasilających), albo są wbudowane na stałe w ścianki rur rozpowszechniających wodę. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z liniami i taśmami kroplującymi.

Niezależnie od typu, system nawadniania kroplowego może być obsługiwany ręcznie lub automatycznie. Ten drugi sposób gwarantuje większą wygodę i oszczędność czasu. Metodą kroplową można też rozprowadzać rozpuszczane w wodzie nawozy.Zastosowanie systemu kroplowego

System nawadniania kroplowego stosować należy wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie sprawdzają się zraszacze ani mikrozraszacze. Technikę aplikacji wody dobieramy w zależności od rodzaju uprawy. W przypadku roślin rosnących w rzędach, np. drzew i krzewów owocowych, truskawek, poziomek, żywopłotów, niektórych warzyw bądź rabatów kwiatowych, najlepiej sprawdzą się linie i taśmy kroplujące. Z kolei kroplowniki połączone do rur zasilających są idealnym rozwiązaniem dla roślin rosnących pojedynczo lub w niewielkich grupach.

Dawkę wody określamy na podstawie potrzeb wodnych określonych gatunków roślin.Różnica między linią kroplującą a taśmą kroplującą

Zasada działania linii kroplującej i taśmy kroplującej jest podobna – precyzyjne dostarczanie wody w postaci kropli w pobliże systemu korzeniowego roślin – ale jest między nimi kilka sporych różnic.

Linia kroplująca ma znacznie grubsze ścianki niż taśma. Jest więc wytrzymalsza, dlatego lepiej nadaje się do podlewania upraw wieloletnich. Inne są również typy emiterów (otworów w przewodzie) oraz ich rozstaw – jest on znacznie szerszy w przypadku linii kroplujących. Taśmy nie występują w wersji z kompresją ciśnienia, linie owszem. Taśmy wymagają za to niższego ciśnienia roboczego wody. Inna – w zależności od modelu – jest również długość krążka (zazwyczaj większa w przypadku linii) i średnica.

Taśmy kroplujące są tańsze niż linie kroplujące, za to te drugie odznaczają się wyższą wytrzymałością i trwałością.

Co to są taśmy kroplujące?

Taśmy kroplujące to produkty stosowane w systemach nawadniania sezonowych upraw polowych. Z uwagi na swoją cienką ścianę oraz budowę emiterów, stanowią one idealne narzędzie do podlewania roślin jednorocznych i dwuletnich. Można je sezonowo zwijać bez większych problemów. Wymienia się je zazwyczaj wraz ze zmianą nasadzeń roślinnych, czyli co dwa do pięciu lat.Co to są linie kroplujące?

Linie kroplujące to rurki polietylenowe z zatopionymi kroplownikami, które układamy wokół krzewów i innych upraw. Świetnie nadają się do nawadniania wszelkich typów rabat, rzędów tui, iglaków i im podobnych roślin. Bardzo dobrze nawadniają również plantacje, pozwalając na wygenerowanie większej oszczędności wody niż przy użyciu zraszaczy.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie