E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakie nawadnianie wybrać do trawników?

Wydawać by się mogło, że podlewanie trawnika jest jedną z najłatwiejszych prac ogrodowych. Nic bardziej mylnego, ponieważ podlewanie trawnika to znacznie więcej niż "lanie wody" na trawę , która może potrzebować aż 5 litrów wody na metr kwadratowy. Pierwszym krokiem do zadbanej murawy jest wybór odpowiedniego systemu nawadniania, uwzględniającego wiele czynników, takich jak, między innymi, wielkość obszaru czy rodzaj gleby.

Zalety systemu nawadniania trawnika

Trawa potrzebuje do optymalnego rozwoju o 3 do 5l wody na metr kwadratowy. Ilość potrzebnej wody zależy od rodzaju gleby oraz nasłonecznienia. Prawidłowe dbanie o murawę to nie tylko wydatek, ale również spory obowiązek.

Podlewanie trawnika wężem ogrodowym jest procesem czasochłonnym, nie zawsze odpowiednio dostosowanym do potrzeb trawy, a także, wbrew pozorom, drogi. Wybór odpowiedniego systemu nawadniania przyniesie nam nie tylko oszczędność wody, ale także czasu, który będziemy mogli wykorzystać na relaks na zielonym dywanie bujnej trawy.

Prawidłowo zaprojektowany oraz zamontowany system nawadniania trawnika rozpyla wodę pod odpowiednim ciśnieniem i na stosowną odległość w taki sposób, że każda część trawnika otrzymuje wystarczającą ilość wody. Jednocześnie, taki system pozwala zaoszczędzić nawet 70% wody, co z pewnością szybko odczujemy. Kolejną szybko odczuwalną oszczędnością jest oszczędność czasu. Podlanie ogrodu wężem może zajmować nawet kilka godzin i wiązać się z narażeniem na ataki komarów lub wstawanie skoro świt.

Dobrze zaprojektowany system nawadniający jest bezobsługowy, a raz ustawione zraszacze, pozostają na swoim miejscu przez cały sezon. Wystarczy tylko zaprogramować podlewanie i cieszyć się dodatkowym czasem. System nawadniający trawnik sprawia, że każdy fragment trawnika otrzymuje odpowiednią ilość wody, pod odpowiednim ciśnieniem oraz w odpowiednim czasie – woda powinna wsiąkać w trawnik, a nie spływać po glebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz cieszyć się soczystą zielenią przez cały sezon.

Elementy systemu nawadniającego trawnik

Zanim przystąpimy do montażu systemu nawadniającego, konieczne jest zaplanowanie instalacji. W tym celu najlepiej stworzyć mapę trawnika i na jej podstawie zaprojektować optymalny system nawadniania. Systemy nawadniające trawniki składają się z kilku podstawowych elementów, które powinny znajdować się w każdej instalacji. Ich liczba zależy od wielkości trawnika i ukształtowania jego powierzchni.

Podstawowe elementy takiego systemu to:

- rura doprowadzająca wodę LDPE 25 mm,

- zraszacze wynurzalne,

- trójniki,

- korki,

- kolanko.

Rura doprowadzająca o średnicy 25 mm jest elementem doprowadzającym wodę do instalacji. Wykonana jest z tworzywa LDPE, które zapewnia odporność na warunki atmosferyczne. Długość potrzebnej rury zależy od liczby zraszaczy oraz umiejscowienia źródła wody. Zazwyczaj zakupiona rura dostarczana jest w jednym kawałku, także przez montażem należy ją podzielić na odpowiednie odcinki. Zraszacze wynurzalne są elementem odpowiedzialnym za nawadnianie trawnika. To, ile zraszaczy należy zamontować w systemie zależy od wielkości i ukształtowania trawnika. Niektóre zraszacze pozwalają na wybór strefy zraszania, co pozwala ustawić promień strefy podlewania oraz jej kąt. Trójniki są elementem koniecznym do montażu zraszaczy i połączenia ich z rurami doprowadzającymi wodę.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór trójników ze skręcanym systemem zamykania, który jest prosty w instalacji oraz daje gwarancję szczelności. Korki są elementami służącymi do zamykania i przepłukiwania systemu nawadniającego. Konieczny jest ich montaż na końcu linii, aby woda nie uciekała poza instalację. Ich średnica przekroju powinna być dobrana z uwzględnieniem przekroju rur LDPE. Podobnie jak w wypadku trójników, najlepiej sprawdzają się korki z zakręcanym systemem zamykania. Kolanka niezbędne są w systemie nawadniającym, gdy konieczna jest zmiana kierunku rury doprowadzającej wodę do zraszaczy. Ich ilość, podobnie jak korków, zależy od tego, jak zaprojektowany jest system nawadniania.



Optymalne nawodnienie trawnika

Trawa do optymalnego wzrostu wymaga od 3 (gleby gliniaste) do 5 (gleby przepuszczalne) litrów wody na metr kwadratowy. Jednak wartości te zmieniają się w zależności od nasłonecznienia czy pory roku. Wiadomo też, że aby trawnik cieszył oczy właściciela, należy go podlewać regularnie i obficie. To znaczy jak często? Optymalną częstotliwością podlewania będzie 2 razy w tygodni, a jeżeli występują upały-3. Ważne, aby podczas podlewania woda przedostała się do systemu korzeniowego traw, który znajduje się na głębokości 10 – 15 cm.

Jednocześnie należy unikać przelania trawnika, gdyż może to sprzyjać rozwojowi chorobotwórczych grzybów.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę dbając o optymalne nawilżenie trawnika to ustalenie kiedy najlepiej podlewać? Należy tutaj wziąć pod uwagę oddziaływanie słońca – w okolicy południa, kiedy aktywność słońca jest najmocniejsza, parowanie jest najsilniejsze. Polewanie w tych godzinach sprawia, że nie tylko zużywamy więcej wody, ale także narażamy rośliny na poparzenie (krople wody działają jak soczewka skupiająca promienie słońca). Z kolei wieczorem, nadmiar wilgoci może nie odparować, co stanowi czynnik sprzyjający rozwojowi grzybów czy mchu.

Optymalną pora na podlewanie trawnika są godziny poranne. Parowanie jest niewielkie, panują niższe temperatury, a wschodzące słońce osusza trawę z nadmiaru wody.

Jednocześnie, systemy nawadniania trawników, które oparte są na działaniu zraszaczy wynurzalnych, z systemem rozprowadzania dopasowanym do nawadnianego terenu, pozwalają podlewać trawnik skutecznie i ekonomicznie. Co więcej, systemy te charakteryzują się łatwym i szybkim montażem – montaż takiego systemu trwa jeden dzień.

Dodatkowo, system taki może pracować od wiosny do jesieni, a przed zimą wystarczy go opróżnić z wody. Przestrzegając zasad, oraz stosując optymalnie zaprojektowany system nawadniania, możemy być pewni, że trawnik jest optymalnie podlany i możemy cieszyć się relaksem na bujnym, zielonym dywanie, nawet jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy na temat ogrodnictwa.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie