E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakie wybrać nawadnianie do upraw rolnych?

Wybierając system nawadniający warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W ich skład wchodzi wiele czynników. W pierwszej kolejności wybór odpowiedniego o wysokiej jakości systemu. Jak wybrać system? Jakie są najpopularniejsze systemy nawadniające? Jakie są zalety systemu nawadniania upraw rolnych? Czy jakość wody ma wpływ na optymalne nawadnianie?  Czy system nawadniania i jego używanie jest kosztowne? Tych oraz innych ważnych czynników w wyborze systemu nawadnia dowiesz się w poniższym artykule.

Odpowiedna ilość wody w glebie podczas uprawiania roślin jest bardzo ważna. Tym bardziej we współczesnym świecie, w którym pogoda staje się coraz bardziej nieregularna, a opady deszczu są skromne i częste lub rzadkie i bardzo obfite. Woda jest niezbędna do rozwoju każdej rośliny, dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego systemu nawadniania roślin.

Jak wybrać system nawadniający pod uprawy rolne?

System nawadniania wody musi być dostosowany bezpośrednio pod rodzaj upraw. Niektóre rośliny potrzebują nawadniania od góry a inne przy korzeniach. Na rynku znajduje się kilka typów systemów nawadniania. Pierwszy, jaki chcemy przybliżyć to system nawadniania kropelkowego. Stosuje się go, by dostarczyć odpowiednie ilości wody na pola uprawne. Takie rozwiązanie jest wysoce ekonomiczne. Woda nie rozlewa się, system dostarcza tylko i wyłącznie taką ilości, jakiej potrzebują rośliny. System nawadniania tego typu to urządzenie bardzo precyzyjne, co działa bardzo pozytywnie na rośliny, ponieważ otrzymują wodę, bezpośrednio tam gdzie rosną. Do systemu tego rodzaju wykorzystywane są taśmy kroplujące.

Systemy deszczowni rurowych - to sieć równoległych rurociągów deszczujących, na których mocuje się zraszacze impaktowe. Taki system jest idealnym rozwiązaniem dla warzyw i owoców takich jak:

  • maliny,
  • truskawki,
  • rzodkiewki,
  • szczypior,
  • cebula.

System tego rodzaju jest stworzony dla podatnych na zniszczenie kroplami wody upraw. Wysoka częstotliwość zamocowanych zraszaczy na hektar pozwala zapobiec możliwym uszkodzeniom roślin, a cały system jest dodatkowo bardzo ekonomiczny.

Wróćmy na chwilę do taśm kroplujących. Jest to system wybierany najczęściej w przypadku warzyw i owoców sezonowych. Dodatkowo są bardzo elastyczne w użytkowaniu - gdy kończy się sezon, można je spokojnie zwinąć i wykorzystać w następnym sezonie. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu nawadniającego? 

Wybierając system nawadniający warto zwrócić uwagę, na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim - co będziemy uprawiać z systemem nawadniającym?

Powyższe pytanie jest bardzo ważne, ponieważ koszt całego systemu jest od niego uzależniony. Dla przykładu, system nawadniający za pomocą taśm kroplujących będzie tańszy od systemu deszczowni rurowych. Więc przy wyborze należy pamiętać o zaplanowanych uprawach.

Kolejnym aspektem na który, powinniśmy zwrócić uwagę, jest ukształtowanie terenu działki i jej wielkość. Jest to jasne. Im prostszy teren i im mniejszy tym taniej. Dlatego, jeżeli możemy wybrać działkę, na której planujemy zamontować system - warto wybrać tą o przyjaznym ukształtowaniu.

Następną kwestią jest źródło wody. Czasami zdarza się, że pole uprawne znajduje się bardzo daleko. Taki czynnik zdecydowanie wpływa na wzrost kosztów systemu. Zatem powinniśmy najpierw zorientować się, w jakiej odległości znajduje się najbliższe źródło wody. Dodatkowo, należy pamiętać o ciśnieniu. Im dalej działka na której, zamontujemy system się znajduje tym ciśnienie może być mniejsze. Nie jest to oczywiście regułą. Warto również sprawdzić jakie ciśnienie (w miarę naszych możliwości) będzie w systemie, nawet jeżeli źródło jest bardzo blisko. W przypadku gdy ciśnienie wody będzie zbyt małe, będziemy zmuszeni do zamontowania większej ilości zraszaczy lub zdecydowanie się na inne (zwiększające koszty) rozwiązanie.

Zalety systemu nawadniania upraw rolnych

Jedną z najistotniejszych zalet systemów nawadniania upraw rolnych jest oszczędność wody. Dlaczego? Warto wziąć wszystkie możliwe czynniki pod uwagę. W aktualnych czasach - ceny są bardzo wysokie. Bez znaczenia jakiego produktu konkretnie, wody, prądu czy paliw. Warto więc szukać oszczędności. Jedną z większych można osiągnąć, oszczędzając wodę. Stosowanie systemów nawadniania pozwala oszczędzić nawet 50% wody według tradycyjnego podlewania.

Kolejną zaletą jest dbałość o uprawy. Regularne podlewanie pozwala roślinom lepiej się rozwijać, przez co są silniejsze, zdrowsze i mniej podatne na choroby. Dodatkowo podlewanie odpowiednią ilością wody - równomiernie na całym polu uprawnym, pozwala na równomierny wzrost.

System nawadniania pozwala również zaoszczędzić duże ilości czasu, które zwykle poświęcamy na tradycyjne podlewanie w trakcie suszy. Nie musimy również spędzać czasu na włączanie czy wyłączanie systemu. Na rynku są dostępne automatyczne systemy, które za tą czynność odpowiadają.

Zainstalowanie czujników opadów deszczu pozwoli na jeszcze większą oszczędność. Taki czujnik wykrywa opady i przesyła informacje do sterowników nawadniania, które regulują ilość odprowadzanej do roślin wody.

W zależności od wybranego systemu możemy nim manipulować - ustawiać tak, aby było to jak, najlepsze dla naszych upraw. Zatem, możemy w jednym sezonie uprawiać rośliny, w większych odstępach między nimi, natomiast w drugim już zupełnie odwrotnie. Dodatkowo, wiele systemów wody można bez problemu rozebrać na czas poza sezonem.

Nawodnienia dla profesjonalistów dla rolników, ogrodników, sadowników, szkółkarzy, oraz dla działkowiczów-.png



Optymalne nawodnienie upraw rolnych

Optymalne nawadnianie upraw rolnych to równocześnie wiele plusów dla samych roślin. Na co zwracać uwagę przy nawadnianiu by było ono optymalne?

Po pierwsze, jakość wody. Oczywiście zwykle będziemy używać tego źródła, które znajduje się najbliżej. Jednakże, nie zawsze może to być najlepsze wyjście. Do wyboru mamy wody powierzchniowe - z rzek, jezior, stawów czy strumieni. Wody podziemne - ze studni. Zanim przejdziemy dalej, należy zwrócić uwagę na to, by zbiornik był odpowiednio wydajny - im większe pole, tym bardziej wydajny zbiornik. Wybierając źródło wody, należy również kierować się poziomem zanieczyszczenia - szczególnie w przypadku wód powierzchniowych. Zanieczyszczony strumień, rzeka czy inny zbiornik, może powodować w naszych uprawach liczne choroby, których pozbycie się może stać się niemożliwe do zrealizowania lub po prostu zbyt drogie. Z tego powodu warto wybrać (jeżeli jest odpowiednio wydajne) wody podziemne. Bardzo rzadko zdarza się, że są one zanieczyszczone w bardzo dużym stopniu. W przypadku wód powierzchniowych, warto najpierw upewnić się, że nie "zamieszkują" w nich niechciani w naszych uprawach goście. Warto zatem zadbać o jakość wody stosowanej do nawodnienia i wydajność zbiornika wodnego, z którego będziemy korzystać.

Nawodnienie upraw rolnych w optymalnym stopniu będzie skutkować:

  • zdrowszymi uprawami,
  • równomiernym wzrostem roślin,
  • mniejszą ilością chorób,
  • lepszym plonowaniem,
  • zdrowszą i zadbaną glebą.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie