E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na mączniaka prawdziwego w truskawce?

Mączniak prawdziwy w uprawie truskawek może zasiać nie lada spustoszenie. Choroba ta, powodowana przez grzyby z rzędu mączniakowców (Erysiphales), może dotyczyć wszystkich organów nadziemnych truskawki. Charakterystycznym objawem choroby jest powstawanie białoszarego nalotu na owocach oraz na spodniej stronie liści. Jej zwalczanie należy oprzeć na dwóch filarach: zastosowaniu metod chemicznych oraz agrotechnicznych. Mączniak prawdziwy w uprawie truskawek może zasiać nie lada spustoszenie. Choroba ta, powodowana przez grzyby z rzędu mączniakowców (Erysiphales), może dotyczyć wszystkich organów nadziemnych truskawki. Charakterystycznym objawem choroby jest powstawanie białoszarego nalotu na owocach oraz na spodniej stronie liści. Jej zwalczanie należy oprzeć na dwóch filarach: zastosowaniu metod chemicznych oraz agrotechnicznych.

Białoszary nalot na owocach i dolnej stronie liści truskawki, czyli jak rozpoznać mączniaka prawdziwa?

Mączniak prawdziwy jest chorobą dość dobrze poznaną i jej rozpoznanie nie powinno nastręczać większych problemów nawet amatorowi. Charakterystycznym objawem tej choroby jest występowaniem białego, mączystego nalotu na nadziemnych częściach roślin, głównie na spodniej stronie liści, łodygach czy owocach. Biały, szybko rozprzestrzeniający się nalot stanowi grzybnia mączniaka wraz z zarodnikami. Liście zaatakowane przez mączniakowce ulegają charakterystycznemu zwinięciu ku górze. Następnie brzegi liści czerwienieją, a na ich górnej stronie zaczynają pojawiać się chlorotyczne plamy, które, wraz z upływem czasu, zmieniają kolor na czerwonobrunatny. W miejscach występowania przebarwień tkanka liści zamiera, a same plamy pozostają na liściach nawet po zwalczeniu infekcji. Pierwsze objawy wystąpienia mączniaka prawdziwego w truskawkach zazwyczaj występują w drugiej połowie maja (uprawa polowa), lub przy wystąpieniu sprzyjających warunków, tj. suchej i ciepłej pogody.

Jakie szkody może wywołać mączniak prawdziwy w truskawce?

Mączniak prawdziwy truskawek atakuje różne części rośliny, przez co może mieć negatywny wpływ na różne obszary funkcjonowania roślin. Zainfekowana tkanka liścia ma ograniczoną powierzchnię asymilacyjną, co prowadzi do osłabienia wzrostu całej rośliny, redukcji jej wielkości oraz spadku jakości i ilości plonu. Kiedy porażeniu ulegają liście i kwiaty, dochodzi do ich zamierania, co, z kolei, sprawia, że roślina nie może wydać owoców. Stan ten oznacza spadek ilości plonów z uprawy. Jeżeli infekcja obejmie dojrzałe owoce, które również podatne są na rozwój mączniaka prawdziwego, powstaje na nich biały nalot, który sprawia, że owoce tracą wartość konsumpcyjną. Ponadto, spada także ilość owoców zdatnych do spożycia. Warto zauważyć, że mączniak generuje również szkody związane z dodatkowym nakładem pracy i środków przeznaczonych na walkę z chorobą – konieczność wykonania dodatkowych zabiegów lub oprysków, przy jednoczesnym znacznym obniżeniu plonowania.

>>>SPRAWDŹ JAK ZWALCZYĆ CHOROBY ORAZ SZKODNIKI W TRUSKAWCE -> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Jak uchronić plantację przed mączniakiem prawdziwym w truskawce? – Profilaktyka

Podstawową metodą walki z mączniakiem prawdziwym truskawki jest profilaktyka. Aby ograniczyć presję mączniaka na uprawy należy: - wybierać do uprawy odmiany oporne lub mało podatne na chorobę, - unikać nadmiernego zagęszczenia i zachwaszczenia plantacji, - dbać o prawidłowe odżywianie roślin – nawożenie powinno być dostosowane do potrzeb uprawy, - prowadzić regularny monitoring uprawy, aby jak najszybciej zidentyfikować rozwijającą się chorobę. Mączniak prawdziwy truskawek stanowi zagrożenie dla upraw właściwie przez cały sezon – od maja do końca września. Stosowanie ochrony chemicznej czasami powinno rozpocząć się jeszcze przed kwitnieniem (dotyczy odmian podatnych) lub gdy porażonych będzie ponad 5% liści i być regularnie powtarzane, co pozwoli uniknąć konieczności prowadzenia działań ochronnych po sezonie.



Nasze rekomendacje:



Przed kwitnieniem:



POLYVERSUM WP

(06 oospor grzyba Pythium oligandrum)

Dawkowanie Polyversum: 100g/ha

NUTIVAX

(laminaryna)

Dawkowanie Nutivax: 1 l/ha

SERENADE ASO

(bacillus subtilis szczep QST 713)

Dawkowanie Serenade ASO: 8 l/ha

MERPAN 80WDG

(kaptan)

Dawkowanie Merpan: 1,9 kg/ha

SCALA 400SC

(pirymetanil)

Dawkowanie Scala: 2 l/ha

NORDOX 75WG

(miedź)

Dawkowanie Nordox: 1,33 kg/ha

SIARKOL 80WG/800SC

(siarka)

Dawkowanie Siarkol: 3-5 l/ha

DISCUS 500WG

(krezoksym metylu)

Dawkowanie Discus: 0,3 kg/ha

ZATO 50WG

(trifloksystrobina)

Dawkowanie Zato: 0,25 kg/ha

SCORPION 325SC

(azoksystrobina, difenokonazol)

Dawkowanie Scorpion: 1 l/ha

LUNA SENSATION 500SC

(fluopyram, trifloksystrobina)

Dawkowanie Luna: 0,8 l/ha



W trakcie kwitnienia:



DOMARK 100EC

(tetrakonazol)

Dawkowanie Domark: 0,6 l/ha 

DAGONIS

(difenokonazol, fluksapyroksad)

Dawkowanie Dagonis: 0,6 l/ha

SCORPION 325SC

(azoksystrobina, difenokonazol)

Dawkowanie Scorpion: 1 l/ha

ZATO 50WG

(trifloksystrobina)

Dawkowanie Zato: 0,25 kg/ha

DISCUS 500WG

(krezoksym metylu)

Dawkowanie Discus: 0,3 kg/ha

LUNA SENSATION 500SC

(fluopyram, trifloksystrobina)

Dawkowanie Luna: 0,8 l/ha

POLYVERSUM WP

(06 oospor grzyba Pythium oligandrum)

Dawkowanie Polyversum: 100g/ha

SERENADE ASO

(bacillus subtilis szczep QST 713)

Dawkowanie Serenade ASO: 8 l/ha



Po zbiorze owoców:



TOPAS 100EC

(penkonazol)

Dawkowanie Topas: 0,5 l/ha

SIARKOL 800SC

(siarka)

Dawkowanie Siarkol: 3-5 l/ha



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie