E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jakie nawozy wybrać pod warzywa na wiosnę?

Przed wiosennymi pracami w polu często ożywa dyskusja na temat nawozów stosowanych przy uprawie warzyw. Niekiedy przy tej okazji wybrzmiewa też idea rolnictwa ekologicznego. Od ponad stu lat pozostaje ono jednak tylko modą, stanowiąc obecnie 3% krajowej produkcji. A w przypadku warzyw nawet mniej. A te, jak wiadomo, muszą być efektywnie nawożone. Bardziej trafnym pytaniem pozostaje więc - jakie nawozy stosować pod warzywa?

Jak nawozić warzywa?

Odpowiednie nawożenie, obok płodozmianu, połączonego z bilansem substancji organicznej i analizy reprodukcji lub degradacji materii organicznej, to kluczowa kwestia przy uprawie roślin warzywnych. Nie bez znaczenia pozostaje struktura gleby, jej pojemność wodna i sorpcyjna.

W przypadku nawozów stosowanych na wiosnę, co do zasady stosuje się te, bogate w związki azotowe i formy amonowe. Są one łatwo absorbowane przez warzywa, zwłaszcza gdy gleba na wiosnę pozostaje jeszcze zimna. 

Nawożenie fosforem to kolejny sposób odżywiania gleby wczesną wiosną. W tym przypadku należy jednak pamiętać, aby nie rozprowadzać fosforu jednocześnie z wapniem. W przeciwnym razie fosfor ulegnie uwstecznieniu.

Czym nawozić siewki i rozsadę?

Dr hab. Paweł Wójcik z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach zwraca uwagę, że rośliny w fazie siewki oraz rozsady są szczególnie wrażliwe na zasolenie. Dlatego nie należy zwiększać tzw. dawek startowych. Stopień nawożenia zależy od gatunku oraz okresu uprawy danego warzywa.

Przykładowo, dla gatunków charakteryzujących się relatywnie krótkim okresem wytwarzania rozsady, jak w przypadku sałat, nawożenie pokrywa całość zapotrzebowania pokarmowego. Niekiedy suplementuje się warzywa dokarmianiem dolistnym. Ma to miejsce, w przypadku wystąpienia niedoborów wczesnowiosennych. Dotyczy z reguły takich substancji jak fosfor, wapń, żelazo, czy magnez.

Jak nawozić rośliny w gruncie?

Grunt w szklarniach i tunelach jest szczególnie wymagający. Jest to następstwem uprawy monokulturowej, która prowadzi do wyraźnego zmęczenia gleby. Aby zachować maksymalne plonowanie stosuje się specjalne ziemie ogrodnicze. Jeśli chodzi o warzywa o długim okresie wzrostu, jak w przypadku papryki, ogórka, czy pomidora, przeprowadza się też długookresowe nawożenie pogłówne.  

Jeśli chodzi o uprawy pod osłonami, istotnym wyzwaniem pozostaje nawracające zasolenie gleby. Dlatego podczas planowania prac warto dokonać analizy podłoża. Optymalne pH dla roślin warzywnych uprawianych w gruncie mieści się w przedziale 5,5-6,5. 

Zbyt niski poziom pH podwyższa się wapniowym nawozem węglanowym. Zaś za wysokie pH koryguje się kwaśną materią organiczną, np. torfem. 

Nawozy organiczne do warzyw

Nawożenie organiczne warzyw, to nie tylko ich efektywne odżywianie. To również dbanie o żyzność oraz odpowiedni skład mikrobiologiczny gleby, jak również przeciwdziałanie erozji. 

Kluczowymi nawozami w tym zakresie pozostają:

  • gnojówka - stanowiąca mocz zwierząt gospodarskich, który uległ fermentacji. Właściwie magazynowana jest wysokiej jakości nawozem azotowo-potasowym. Można ją wykorzystywać do bezpośredniego nawożenia roślin przed uprawą lub do nawożenia pogłównego,
  • obornik - jeśli chodzi o skład odzwierzęcy, to jest on zbliżony do gnojówki, z tym, że uzupełnia go ściółka. Wartość odżywcza obornika waha się w zależności od składu ściółki, gatunku zwierząt oraz ich wieku. Aby ułatwić rolnikom korzystanie z obornika, stosuje się uśrednione wartości tabelaryczne, 
  • kompost - jest bogatym źródłem próchnicy, użyźniającej glebę i zwiększającą jej różnorodność biologiczną. Skład chemiczny kompostu jest zbliżony do obornika. Standardowe dawkowanie kompostu w uprawie warzyw to 20-30 ton na 1 ha,
  • nawozy zielone - stosowane są w przypadku niedoboru obornika czy kompostu. Są bogate w azot i związki organiczne. Szczególnie cenne są dla roślin bobowatych. Nawozy zielone pełnią też funkcje fitosanitarne, eliminując z gleby patogenne drobnoustroje.

Kluczowym czynnikiem odpowiadającym za dobrostan gleby jest jej pH. Wpływa na zdolność przyswajania pokarmu przez warzywa, jak również kształtuje ich odporność fitosanitarną. Rośliny warzywne potrzebują gleb od lekko kwaśnych po obojętne, czyli 6,0-7,0 pH. 

Aby skutecznie zbilansować pH gleby stosuje się następujące procesy i preparaty:

  • nawożenie azotem - to najistotniejszy spośród wszystkich procesów odżywiania roślin warzywnych. Istotnie przyczynia się do zwiększenia plonowania. W procesie nawożenia azot jest wykorzystywany w postaci nawozów mineralnych azotanowych, amonowych lub amidowych,
  • nawozy fosforowe - ułatwiają warzywom przyswajanie cennych dla nich fosforanów, które są trudno absorbowane w zakwaszonych glebach. Warzywami wrażliwymi na niedobory fosforu są m.in. rośliny kapusiowate, sałata, ogórek, papryka, pomidor. Nawożenie fosforem odbywa się na wiosnę lub jesienią,
  • potas - absorbowany jest w postaci roztworu glebowego jako dodatnie jony K. Nawozy potasowe stosuje się na glebach lekkich przedsiewnie, a następnie wczesną wiosną. Potas sprzyja rozwojowi takich warzyw jak por, cebula, czosnek, czy fasola.   



Nasze rekomendacje:



Nawozy wieloskładnikowe wolno działające:

Polifoska 5

Polifoska 6

Yara corn



Nawozy wieloskładnikowe szybko działające bezchlorkowe:

Belfrutto complex

Hydrocomplex

Agromaster 24-5-10

Blaukorn classic

Novatec classic



Azotowe do stosowania przedsiewnie:

Mocznik

Saletrzak

Nitromag

Sulfan

Saletrosan

Saletra amonowa

ZakSan



Azotowe do stosowania pogłównie:

Nitrabor

Tropicote



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie