E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co to jest Amistar 250 SC?

Amistar 250 SC jest fungicydem o działaniu systemicznym i wgłębnym, przeznaczonym do zapobiegania i zwalczania chorób grzybowych takich jak np. szara pleśń, mączniaki prawdziwy i rzekomy, zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych, zaraza ziemniaczana czy antraknoza fasoli. Jest stosowany w rolnictwie w uprawach zbóż, rzepaku oraz warzyw.



Jak działa Amistar 250 SC?

Preparat Amistar 250 SC ma działanie grzybobójcze i jest przeznaczony do roślin rolniczych i warzywnych. W uprawach pszenicy, pszenżyta i żyta używany do zwalczania m. in. mączniaka prawdziwego zbóż, rdzy brunatnej i septoriozie. W uprawach rzepaku zwalcza czerń krzyżowych, szarą pleśń i zgniliznę twardzikową. Stosowany jest również do zwalczania szarej pleśni, mączniaka prawdziwego, alternariozy i innych chorób w uprawie ziemniaka, roślin strączkowych, kapusty, kalafiora, cebuli, marchwi, selera, pora i papryki.

Działa zarówno systemicznie jak i wgłębnie. Działanie systemiczne, lub inaczej układowe, polega na wniknięciu preparatu do soków z którymi substancja czynna krąży po całej roślinie, zapobiegając rozwojowi grzyba. Optymalne efekty uzyskujemy stosując go zapobiegawczo w fazie szybkiego wzrostu. Z kolei działanie wgłębne, inaczej translamiralne, pozwala na stosowanie interwencyjne, gdy rośliny są już rozwinięte i wystąpiły pierwsze objawy choroby.

Substancją czynną w preparacie Amistar 250 SC jest azoksystrobina, czyli związek z grupy strobiluryn o zawartości 250 g/l. Preparat ma formę jednoskładnikowego koncentratu do rozcieńczania wodą i stosowania w formie oprysku drobnokroplistego przy użyciu opryskiwaczy polowych, jak i ręcznych. Może być stosowany samodzielnie lub łącznie z innymi środkami np. Artea 330 EC, działając zapobiegawczo, interwencyjnie i wyniszczająco na choroby grzybowe.



Jak używać Amistar 250 SC – wskazówki

Aby skutecznie przeciwdziałać chorobom grzybowym najważniejszy jest odpowiednio wcześnie przeprowadzony zabieg zapobiegawczy. Natomiast stosowanie interwencyjne powinno się odbywać natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Należy ograniczyć liczbę zabiegów, najlepiej od jednego do maksymalnie trzech w sezonie w odstępach przynajmniej od 7 do 14 dni, gdyż zbyt częste powtarzanie zabiegów może doprowadzić do wykształcenia odporności u zwalczanego patogenu.

W przypadku upraw profesjonalnych np. pszenicy stosujemy od 0,8 do 1 l koncentratu na hektar w 200-300 l wody zależnie od wielkości roślin. Wyższe dawki stosujemy w warunkach sprzyjających chorobom grzybowym, takim jak chłodna pogoda, i wysoka wilgotność powietrza, a także duże zagęszczenie roślin. W przypadku upraw zbożowych preparat możemy stosować od fazy krzewienia lub strzelania w źdźbło, aż do fazy kłoszenia (fazy BBCH 30-59). W przypadku upraw rzepaku oprysk można zastosować od początku do końca fazy kwitnienia (fazy BBCH 60-69). Należy przy tym pamiętać, że dla zbóż i rzepaku okres karencji wynosi minimum 35 dni. W przypadku upraw ziemniaka maksymalne stężenie to 0,5 l/ha w 100 – 200 l wody. Preparat można stosować w trakcie wiosennego wysadzania bulw do pasowego oprysku gleby, przy czym unikamy opryskiwania samych bulw, gdyż opóźni to ich kiełkowanie i wschód. W przypadku kapusty głowiastej i kapusty pekińskiej zabieg wykonujemy w fazie tworzenia główek, a w przypadku kalafiora na początku rozwoju róży (faza BBCH 41), podobnie w uprawie warzyw korzeniowych w fazie początku rozwoju części roślin przeznaczonych do zbioru.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy określić ilość cieczy roboczej, jaką będziemy w stanie zużyć. Potrzebną ilość preparatu należy wlać do zbiornika opryskiwacza częściowo wypełnionego wodą, a następnie uzupełnić docelową ilością i wymieszać. Jeśli opryskiwacz wyposażony jest w mieszadło, powinno ono być włączone w trakcie przygotowania cieczy roboczej. W przypadku stosowania łącznego z innym środkiem, dodajemy drugi środek do wstępnie przygotowanego roztworu, aby uniknąć mieszania stężonych preparatów. Po ewentualnej przewie w zabiegu należy rozmieszać preparat przed ponownym przystąpieniem do pracy.

Preparat może być stosowany również w uprawach na niewielką skalę np. w ogródku działkowym i nanoszony za pomocą opryskiwaczy ręcznych. Można go używać do ochrony przeciwgrzybowej warzyw korzeniowych, roślin strączkowych, a przede wszystkim w uprawie pomidorów, zapobiegawczo już od początku rozwoju pędów bocznych (faza BBCH 21) oraz interwencyjnie, natychmiast po zaobserwowaniu porażenia liści i łodyg. W każdym przypadku należy mieć na uwadze używanie zgodnego z instrukcją stężenia, zwłaszcza w przypadku delikatnych roślin takich jak sałata czy papryka, gdzie może ono wynosić zaledwie 0,1%, czyli 100 ml środka w 100 litrach wody. Ważne jest również przestrzeganie właściwego okresu karencji od 7 dni w przypadku ziemniaka czy fasoli szparagowej, 14 dni w przypadku warzyw korzeniowych, aż do 20 w przypadku porów. Użytkownicy hobbistyczni powinni też pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki chorób grzybowych, takich jak rozdzielenie stanowisk ziemniaka i pomidorów i unikanie sadzenia ich na tym samym stanowisku kolejno po sobie. Części roślin już zaatakowane przez grzyba należy zniszczyć, najlepiej paląc je i w żadnym wypadku nie kompostować.

Stosując opryskiwacze ręczne, należy rozmieszać ciecz samodzielnie. Użytkownicy hobbistyczni powinni pamiętać, że korzystanie ze środków ochrony roślin wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa. Opróżnione opakowanie przed wyrzuceniem należy trzykrotnie wypłukać wodą, a popłuczyny dodać do przygotowywanej cieczy roboczej. Ewentualne resztki preparatu należy zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, aby nie dopuścić do skażenia wód powierzchniowych i podziemnych. Należy chronić bezpieczeństwo własne oraz osób postronnych. Nie należy też jeść, pić ani palić w trakcie stosowania preparatu.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie