E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na drutowce w ziemniakach?

Jak powszechnie wiadomo, jednym z największych wrogów ziemniaków jest między innymi stonka ziemniaczana. Wśród szkodników, które szczególnie upodobały sobie to warzywo, są zaś również żerujące w glebie drutowce. Są to inaczej larwy tzw. sprężyka (chrząszcza z rodziny sprężykowatych), drążące korytarze oraz otwory w korzeniach rośliny. Jako że często występują one na plantacjach, gdzie prowadzą nawet do całkowitego zniszczenia plonów, należy skutecznie je zwalczać, przy pomocy specjalistycznych preparatów. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wraz z zachodzącymi obecnie zmianami klimatu, liczba ich stale się zwiększa.



Co to są drutowce w uprawie ziemniaka?

 

Drutowce to zatem poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. Te cienkie, mierzące 2-3 cm gąsienice potrafią bowiem siać niezłe spustoszenie, zwłaszcza na lekkich, pulchnych ziemiach.

Co więcej, rozprzestrzeniają się bardzo szybko, intensywnie wgryzając w uprawy, tuż pod ich powierzchnią.
Oprócz tego, choć larwy wyjadają głównie dopiero wysiane nasiona,  nie oszczędzają także bulw i korzeni w pełni rozwiniętych już drzew, krzewów, warzyw i kwiatów, nie pomijając oczywiście samych liści.

Z kolei, okres ich żerowania przypada na czerwiec i lipiec, kiedy osiągają swój ostatni rok rozwoju.
Przełom lipca i sierpnia to zaś czas, by się przepoczwarzyły i  przezimowały na bezpiecznej głębokości około 20–25 cm.

Uciążliwe polifagi uszkadzają miąższ bulw ziemniaka, w następstwie rujnując mięsiste i soczyste części roślin.
Poza ziemniakami lubią też młode buraki i kiełkujące młode rośliny, m.in. zboża: jęczmień i owies.

Drutowce pokryte są mocnym chitynowym pancerzykiem, w odcieniu żółto-pomarańczowym, posiadają trzy pary krótkich nóg i krótkie trzy członowe czułki.

Do najbardziej pospolitych gatunków należą zaś: osiewnik ciemny, osiewnik rolowiec, osiewnik skibowiec oraz zaciosek kruszcowy.



Jak rozpoznać obecność drutowców?

 

Prowadząc więc plantację  na nieużytkach, łąkach lub polach, gdzie nie wykonuje się regularnej uprawy mechanicznej gleby trzeba wyjątkowo posiąść wiedzę na temat rozpoznawania tych szkodników.
Tak samo zagrożone bytowaniem drutowców są działki, położone nieopodal i znajdujące się w pobliżu lasów.
Z drugiej strony, szkodliwe działanie drutowców najgorzej znoszą świeże sadzonki, wrażliwe na jakiekolwiek braki w składnikach odżywczych.

Niestety zwykle oznaki obecności drutowców pojawiają się za późno, by w odpowiednim czasie zareagować, zapobiegając masowemu rozmnażaniu się larw. Jest to spory kłopot, ponieważ szkodniki muszą być wyeliminowane jeszcze w tym samym roku, w którym je zauważymy.

W większej liczebności mogą one wszak poczynić ogromne straty, bardzo trudne do odrobienia.

Zagrożenie występowaniem drutowców szacuje się zaś, wykonując tzw. odkrywki (około 30 na 1 ha) w równych odstępach.
Wraz z każdym kolejnym hektarem tę ilość zwiększa się minimum o 2.
Za każdym razem wykopywany jest jeden dołek o wymiarach 25 x 25 cm, dodatkowo  przesiewając i sprawdzając glebę- równocześnie określa się liczbę szkodników.
Kiedy zauważymy, że drutowców jest dużo, dobrze zwiększyć wysiew o ok. 10 proc. i siać jedynie dobrej kondycji odmiany, wykorzystując zaprawiany specjalistycznym preparatem materiał siewny.



Jakie warunki sprzyjają występowaniu drutowców?

Żerowanie szkodników jest natomiast silniejsze w okresach suszy, kiedy larwy szukają pokarmu zasobnego w wodę, ale pamiętać należy także o kilku kwestiach:

  • Najwięcej drutowców gromadzi się na łąkach, pastwiskach, na plantacjach wieloletnich traw i w miejscach zachwaszczonych perzem.
  • Największy wpływ na larwy przebywające w glebie ma jej wilgotność.

Ostatnimi laty, warunki do rozwoju larw znacznie się polepszyły, dzięki m.in.:  

  • oszczędnej agrotechnice,
  • monokulturom,
  • niewłaściwym płodozmianom,
  • uprawie bezorkowej
  • dużym zachwaszczeniu

Poza tym, larwy można spotkać najczęściej na stanowiskach żyznych, bogatych w próchnicę o pH zbliżonym do obojętnego.



Jakie straty mogą wywołać drutowce w uprawie ziemniaka?

 

Nie uwzględniając stricte samych uszkodzeń ziemniaka w wyniku ich żerowania, larwy tworzą doskonałe warunki dla rozwoju infekcji grzybiczych oraz bakteryjnych. Mówiąc o powyższej roślinie, warto tu wymienić np. tzw. Dry Core- można wówczas odnotować spadek wydajności w uprawie ziemniaków nawet do 50 %.

Drutowce powodują dodatkowo żółknięcie, zasychanie oraz obumieranie roślin i mogą uszkadzać kiełkujące nasiona. Największe szkody wyrządzają zaś larwy w 3 lub 4 roku rozwoju. Uszkodzenia ziemniaków ze strony drutowców można pomylić na przykład ze skutkami żerowania pędraków, rolnic, leni i ślimaków.



O czym należy pamiętać wykonując zabieg na drutowce?

 

W pierwszym etapie należy wytępić drutowce w ich dorosłej formie (zapobiegniemy tym samym dalszemu składaniu jaj).

Dobrze natomiast robić to rankiem, strząsając z gałęzi ospałe jeszcze osobniki.

Zaleca się jednak zwalczać je przy pomocy dedykowanych środków chemicznych.

Drugi zaś etap to likwidacja nieużytków i ugorów, czyli miejsc żerowania i składania jaj.

Co więcej, postać larwalną drutowców łatwo zniszczymy również, wzruszając ziemię, w której się znajdują (albo zjedzą je ptaki, albo zginą z braku dostępu do pożywienia).
Chroniąc naturalnych wrogów ogrodowych szkodników (między innymi ptaki, krety i ryjówki też zapobiegamy ich rozprzestrzenianiu.

Przed zasiewem i sadzeniem stosujemy zaś środki chemiczne- wystarczy zrobić to około 2-3 tygodnie przed planowanymi pracami.
Z kolei, jeżeli rośliny zdążyły już wyrosnąć i są atakowane przez larwy, substancje możemy również  z powodzeniem stosować.
Eliminując polifagi niszczy się ponadto chwasty, jak i regularnie uprawia ziemię. Można też niszczyć larwy, uprzednio zwabione sałatą, ziemniakami, bądź marchewką.
Walka z drutowcami jest więc niezwykle ważna, jako że ich larwy powodują największe straty gospodarcze dla rolników, uprawiających ziemniaki, a polecanymi, znanymi środkami chemicznymi przeznaczonymi do ich tępienia są np. wszelkiego rodzaju opryski, ale też wapno, czy gnojówka z wrotyczu.

 

Nasze rekomendacje:

Środek owadobójczy

BELEM 0,8 MG

(cypermetryna 8 g/kg)

Dawkowanie: 24 kg/ha



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie