E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na chowacza w rzepaku?

Żerowania chowacza lepiej unikać niż później z nim walczyć. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o monitoringu przy użyciu żółtych naczyń.

Następnie jeżeli już dojdzie do inwazji plantacji to należy pamiętać o zastosowaniu perytroidów a następnie substancji fosforoorganicznych. Zabiegi ta należy powtarzać z kilkudniową częstotliwością.

Co to jest chowacz?

Chowacz zalicza się do chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych i jest groźnym szkodnikiem dla roślin. Trzy najpopularniejsze gatunki chowacza to chowacz galasówek(rasa wiosenna oraz jesienna), chowacz brukwiaczek i chowacz podobnik.

Chowacz galasówek nazywany też Chrząszcz Galas to mały chrząszcz o dł. 2-3 mm, który występuje na terenie całego kraju w 2 odmianach: wczesnowiosennej i letniej. Druga odmiana pojawia się około września i października i jest niebezpieczna dla młodego rzepaku.

Chowacz brukwiaczek jest największym wrogiem rzepaku ozimego i to on ze wszystkich gatunków wyrządza mu największe szkody. Dorosłe chowacze są koloru szarego. Żerują głównie już po zbiorach rzepaku ozimego na samosiewach gdzie szukają miejsca żeby przezimować.

Chowacz podobnik jest małym chrząszczem z rodziny Curculionidae a jego ciało osiąga dł. 2-3,5 mm. Kolor ubarwienia jest czarny, pokryty szarosrebrnymi naleciałościami. Dorosłe osobniki zimują w resztkach roślinnych, które porastają obrzeża nasłonecznionych lasów, na terenach nieużytkowanych a czasem w płytkich warstwach pod powierzchnią gleby.



Jak rozpoznać żerowanie chowacza?

Chrząszcz jako pierwszy pojawia się na polach rzepaku. Żeńskie osobniki składają jaja na ogonku i szyjce dolnej partii roślin. Po wykluciu larwa rozwija się w szyjkach a także w pędach i ogonkach roślin.

Pędy i ogonki rzepaku ozimego gniją lub łamią się pod wpływem żerów larwy.

Ze wszystkich odmian to chowacz granatek jako pierwszy pojawia się na plantacji, wystarczy że temperatura osiągnie 4 stopnie Celsjusza. Natomiast gdy temperatura dochodzi do 12 stopni to na pole przylatują jego całe gromady.

W celu rozpoznania działań chowacza należy oglądać łodygi rzepaku. Jeśli znajdziemy na nich charakterystyczne ukłucia(ok. 1mm), to mamy do czynienia z żerem chowacza. Na świeżo wydziela się z nich śluz a w późniejszym etapie zostają białe obrzeża.

Podczas dojrzewania roślin ukłucia te stają się coraz bardziej rozciągnięte, czasem przypominając literę S.

Tzw. „żółte naczynia” to bardzo dobre sposób na sprawdzenie czy na naszą plantację nastąpił nalot chowaczy i jakie jest niebezpieczeństwo dla rzepaku. Mają one najczęściej kształt owalny o barwie mocno przypominającej rzepak dzięki czemu dobrze wabią owady.

Jakie starty może wywołać chowacz w uprawie rzepaku?

Głównym sposobem żerowania chowaczy jest wyjadanie miąższu z łodyg rzepaku, przez co stają się miękkie, łamliwe a nawet mogą gnić.

W skuteczny sposób hamują one przepływanie produktów fotosyntezy czyli tzw. Asymilatów. W efekcie daje to zżółknięte i niewyrośnięte rośliny.

Kiedy chowacz zasiedli łodygę na stałe to zaczyna ona pękać i wyginać się. Następnie rozwijają się w nich patogeny chorobotwórcze.

Zasiedlenie plantacji przez chowacza może doprowadzić do większościowych kilkudziesięcioprocentowych szkód upraw, bądź w skrajnych przypadkach i zaniedbaniach, nawet do całkowitego ich wyniszczenia.

 

Próg szkodliwości chowaczy:

 

  •          chowacz galasówek: żółte naczynie - 2-3 owadów/3 dni
  •          chowacz brukwiaczek: żółte naczynie - 10 owadów/3 dni lub 2-4 chrząszczy / 25 roślin
  •          chowacz granatek: żółte naczynie - 20 owadów/6 dni lub 2 chrząszcze / 25 roślin

 

 

O czym należy pamiętać wykonując zabieg na chowacza?

Efektywne pozbycie się chowacza z naszej plantacji rzepaku to nie lada wyzwanie. Poszczególne gatunki chowacza nalatują na nasze pola w różnych terminach przez co monitoring plantacji musi odbywać się praktycznie przez cały okres dojrzewania roślin.

Szybka reakcja
Najważniejszym elementem jest szybkie reagowanie na jakiekolwiek podejrzenia o pojawieniu się chowacza na plantacji. Ważne aby zwalczyć go przed złożeniem jaj przez żeńskie osobniki.

Stosuj Perytroidy
Poznański Instytut Ochrony Roślin dowiódł, że chowacz jest bardzo wrażliwy na substancje zwane Perytroidami, Stosowanie ich skutecznie pomaga wypędzić szkodniki z plantacji. Substancje te warto stosować na początku kiedy notujemy spadki temperatur.

Substancje z grupy fosfoorganicznych
Wymagają one wyższej temperatury więc warto je stosować w drugiej kolejności po Perytroidach. Temperatura powinna być zazwyczaj powyżej 15 stopni Celsjusza.

Powtarzalność zabiegów
Jeden zabieg przeciwko chowaczowi na nic się nie zda. Należy pamiętać, że cały proces trzeba powtarzać co sześć do siedmiu dni.

Stały monitoring
Niezależnie od skali w jakiej szkodniki pojawią się na plantacji należy pamiętać aby przez cały czas monitorować plony. Do dobrego monitoringu warto użyć żółtych naczyń wabiących chowacza.





Co na chowacza w rzepaku?

INAZUMA 130WG

( diacetamipryd, lambda-cyhalotryna )

Dawkowanie Inazuma: 0,25-0,3 kg/ha

MOSPILAN 20SP

( acetamipryd )

Dawkowanie Mospilan: 0,2-0,25 kg/ha

KARATE ZEON 050CS

( lambda-cyhalotryna )

Dawkowanie Karate Zeon: 0,12-0,15 l/ha

CYPERKILL MAX 500EC

( cypermetryna )

Dawkowanie Cyperkill: 0,05 l/ha

DECIS MEGA 50EW

( deltametryna )

Dawkowanie Decis Mega: 0,15 l/ha

MAVRIK VITA 240EW

tau-fluwalinat )

Dawkowanie Mavrik: 0,02 l/ha

KESTREL 200SL

( acetamipryd )

Dawkowanie Kestrel: 0,2-0,3 l/ha

NEXIDE 60CS

( gamma-cyhalotryna )

Dawkowanie Nexide: 0,08 l/ha

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie