E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co to jest gen RlM 7 w rzepaku?

Gen Rlm7 w rzepaku odpowiada za ochronę rośliny przed niebezpieczną chorobą, którą jest sucha zgnilizna kapustnych. Z tej przyczyny rekomendowany jest wybór gatunków, które zawierają ten gen ze względu na ograniczenie strat oraz wyższe plonowanie. Rzepak zostaje skutecznie zabezpieczony przed patogenami chorobotwórczymi.

Jakie korzyści wnosi Gen Rlm7?

Gen Rlm7 jest odpowiedzialny za odporność na suchą zgniliznę kapustnych, jedną z najgroźniejszych chorób rzepaku. Przede wszystkim odmiany posiadające odpisywany gen, w miejscu infekcji wytwarzają nekrotyczną obwódkę w miejscu, gdzie grzybnia rozrasta się na liściu. Tym samym dana roślina blokuje rozwój chorób i izoluje czynniki chorobotwórcze oraz uniemożliwia ryzyko wrastania grzybni w niezakażoną tkankę rośliny. Jest to szczególnie istotne w przypadku uprawy rzepaku w Polsce, gdzie rośliny są narażone na wspomnianą suchą zgniliznę kapustnych. Sucha zgnilizna kapustnych atakuje już na jesień. W obliczu choroby już siewki ulegają porażeniu. Pierwszymi widocznymi objawami są charakterystyczne ciemne plamki pojawiające się na liściach.  Patogen wywołujący chorobę przenosi się nawet  z nasionami. Co istotne, zarodki mogą przenosić się wraz z wiatrem nawet na odległość kilkunastu kilometrów. W tym kontekście stosowanie działań zapobiegawczych, w tym wybieranie upraw zawierających Gen Rlm7 jest szczególnie istotne i gwarantuje otrzymanie wysokich plonów. Dzięki jego obecności, gdy dojdzie do porażenia rzepaku przez grzyb, roślina zostanie zabezpieczona przed rozwojem choroby.  

Gen Rlm7: 

1. Zapewnia stabilność plonowania i zmniejsza ryzyko rozwoju choroby. 

2. Chroni rośliny przed czynnikiem chorobotwórczym. Rozwój patogenów zostaje efektywnie zatrzymany, a dalsze wniknięcie w tkankę zdrowej rośliny jest zablokowane. 

3. Gwarantuje otrzymanie wysokich plonów. Uprawy zostają zabezpieczone przed niebezpiecznym patogenem, co bezpośrednio wpływa na wolumen zbiorów. 

Co możemy zyskać wybierając odmianę z Genem Rlm7?

1. Uprawy zawierające Gen Rlm7 są chronione przed rozwojem suchej zgnilizny kapustnych. W przypadku braku tego genu grzyb swobodnie wnika z tkankę rośliny, nie napotykając żadnej bariery. Następstwem tego jest zatrzymanie transportu wody oraz substancji odżywczych. Kończy się to przedwczesnym zamieraniem całej rośliny. 

2. Wybieranie uprawy zawierającej Gen Rlm7 przede wszystkim gwarantuje wyższe plony. Z racji na fakt, że patogen może się z łatwością przenosić, odmiany posiadające Gen Rlm7 są odporniejsze, a straty ograniczone. 

Biorąc pod uwagę powyższe konsekwencje, warto wybierać odmiany zawierające Gen Rlm7, który jest jednym z najskuteczniejszych agrotechnicznych działań zapobiegawczych. Koncentrując się na kwestii popularności rzepaku, jako najpopularniejszej rośliny oleistej w Polsce, zabezpieczanie zbiorów jest konieczne w kontekście finansowym. Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie