E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co na chwasty w owsie jarym? Jak odchwaszczać owies?

Owies jary nie ma wielkich wymagań pod względem warunków siedliskowych i zabiegów agrotechnicznych. Szybko rośnie, a gęsty łan owsa potrafi skutecznie zagłuszać wiele chwastów. Ochrona owsa przed chwastami ogranicza się zwykle do jednego zabiegu herbicydowego wykonywanego już po wschodach owsa. Owies jest bardzo wrażliwy na wiele substancji czynnych stosowanych w herbicydach i w stosunku do innych zbóż jarych ma mniej dostępnych środków do zwalczania chwastów.

Zwalczanie chwastów w zbożach jarych wydaje się łatwiejsze. Opryski w owsie jarym wykonuje się już po wschodach, dlatego stosowane są herbicydy nalistne. W tym czasie można lepiej rozpoznać gatunki chwastów pojawiających się na polu i właściwie dobrać optymalne substancje czynne, które skutecznie je usuną. Stosowanie herbicydów nalistnych do chwastów, które dopiero co wykiełkowały, umożliwia zmniejszenie dawkowania bez zmniejszenia skuteczności.

 

Najczęściej pojawiające się chwasty w owsie

Do głównych chwastów, które można spotkać w uprawach owsa, zaliczamy:

  1. Chwasty dwuliścienne: szarłat szorstki, żółtlica wielkokwiatowa, komosa biała, rdestówka powojowata, ostrożeń polny, tasznik pospolity, tobołki polne, przetacznik perski, chaber bławatek, maruna bezwonna, rumianek pospolity, mak polny, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, niezapominajka polna, fiołek polny, rdest ptasi, jasnota purpurowa.
  2. Chwasty jednoliścienne: owies głuchy, perz właściwy, włośnica sina, włośnica zielona, chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, wyczyniec polny.
  3. Samosiewy roślin z upraw poprzedzających np. samosiewy rzepaku.

Szczególnie uciążliwe są te chwasty, które są mniej wrażliwe na substancje czynne stosowane w herbicydach. Dostępne herbicydy nie chronią owsa jarego przed owsem głuchym, ze względu na genetyczne podobieństwo odmian uprawnych do ich uciążliwego krewniaka. Owies głuchy pojawił się w latach 80. XX wieku w północno-wschodniej Polsce i szybko rozprzestrzenił na cały kraj. Obecnie uznawany jest za jeden z najgroźniejszych chwastów inwazyjnych w Europie. Jego zwalczanie jest trudne i czasochłonne, ponieważ nasiona owsa głuchego mogą przetrwać w glebie nawet 10 lat, zanim wykiełkują.

 

O czym należy pamiętać wykonując zabieg herbicydowy?

W porównaniu z innymi zbożami jarymi owies jest bardziej wrażliwy na substancje czynne herbicydów. O ile herbicydy zarejestrowane do odchwaszczania owsa można z powodzeniem zastosować do innych zbóż jarych, o tyle w drugą stronę jest to przeważnie niemożliwe. Zabieg herbicydowy musi trafić w gatunki chwastów, które są na niego wrażliwe. Do oprysków można wykorzystać mieszaninę dwóch lub trzech preparatów oraz adiuwantów tak, by poszerzyć ich zakres działania, zwiększyć skuteczność, obniżyć koszty zabiegu oraz zmniejszyć ugniatanie pola przez koła. Bardzo ważne jest wykonanie oprysków na suche liście i łodygi chwastów. Kiedy liście są wilgotne po niedawnych opadach, mgle lub rosie, preparat może ulec rozcieńczeniu i spłynięciu z liści, zanim zostanie w całości wchłonięty. Nie należy wykonywać oprysków przed prognozowanymi opadami i przy niepewnej pogodzie, żeby deszcz nie spłukał herbicydu z liści.

 

W jakiej fazie rozwojowej owsa należy wykonać oprysk?

Chwasty pojawiają się już w pierwszej fazie wzrostu owsa. Herbicydy zalecane do odchwaszczania owsa stosuje się po wschodach, od fazy dwóch liści (12 w skali BBCH) przeważnie do końca fazy krzewienia (BBCH 29). Tylko niektóre środki stosuje się do fazy pojawienia się liścia flagowego (BBCH 37), a nawet do fazy wywinięcia się liścia flagowego (BBCH 39) np. Biathlon 4D. Stosowanie się do zaleconych terminów związanych z fitofenologicznymi fazami rozwoju owsa zapewnia maksymalną skuteczność zabiegu (pod warunkiem wybrania optymalnego herbicydu dla danej grupy chwastów). Trzeba pamiętać o tym, że większość dostępnych herbicydów nalistnych działa najefektywniej, kiedy chwasty są jeszcze słabo rozwinięte i są we wczesnych fazach rozwoju (mniej niż 6 liści). Nieterminowe wykonanie prac polowych i oprysków odbija się później na niższym plonowaniu owsa.





Co na chwasty w owsie jarym?



1. Od trzech liści do pełni krzewienia (BBCH 13-27):

Mocarz 75WG

(substancje czynne: tritosulfuron, dikamba)

Dawkowanie Mocarz 75WG:  0,2 kg/ha





2. Od trzech liści do początku wzrostu źdźbła (BBCH 13-30):

Granstar Ultra 50 SG

(substancje czynne: tifensulfuron, tribenuron metylowy)

Dawkowanie Granstar Ultra 50 SG: 40-48 g/ha

Gold 450 EC

(substancje czynne: 2,4-D - związek z grupy fenoksykwasów, fluroksypyr)

Dawkowanie Gold 450 EC: 1-1,25 l/ha

Biathlon 4D 0,5KG + Dash 5L

(substancje czynne: tritosulfuron, florasulam)

Dawkowanie Biathlon 4D: 0,04-0,07 kg/ha





3. Od fazy czterech liści do drugiego kolanka (BBCH 14-32):

Mustang Forte 195 SE

(substancje czynne: Florasulam, Aminopyralid, 2,4-D –związek z grupy fenoksykwasów)

Dawkowanie Mustang Forte 195 SE: 0,8 l/ha





4. Od początku do końca fazy kwitnienia (BBCH 20-29):

Chwastox Extra 300 SL

(substancje czynne: MCPA (związek z grupy fenoksykwasów)

Dawkowanie Chwastox Extra: 3 l/ha

Agritox Turbo 750 SL 1L

(substancje czynne: MCPA, dikamba)

Dawkowanie Agritox Turbo: 1-1,25 l/ha

Chwastox Turbo 340 SL

(substancje czynne: MCPA, dikamba)

Dawkowanie Chwastox Turbo: 2 l/ha

Chwastox Nowy Trio 390 SL

(substancje czynne: MCPA w formie soli potasowej, mekoprop-P w formie soli potasowej, dikamba w formie soli potasowej)

Dawkowanie Chwastox Nowy Trio: 1,5 l/ha








Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie