E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jaki oprysk na brzoskwinię wiosną?

Uprawa drzew brzoskwini w naszym klimacie jest prosta, jednak drzewka wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto pamiętać szczególnie o wiosennych opryskach i regularnych pracach pielęgnacyjnych, aby cieszyć się smacznymi owocami w sezonie.

 

Wiosenne opryski brzoskwini - dlaczego to takie ważne?

Drzewa brzoskwini powinny być opryskane wiosną, głównie z uwagi na zagrożenie wystąpienia chorób. Liście zaczynają się rozwijać, lecz pojawia się na nich czerwony nalot. Oznacza to pierwsze objawy choroby zwanej kędzierzawością liści brzoskwini. Równie niebezpiecznym schorzeniem jest parch brzoskwini. Roślinę atakują także szkodniki, które mogą zimować w korze drzewa. Wiosenne prace powinny uwzględniać wykonanie oprysku, aby zapewnić drzewu odpowiednie warunki do rozwoju i owocowania. Zabezpieczanie roślin za pomocą preparatu jest kluczowe dla ich rozwoju. Choroby istotnie wpływają na wzrost drzew, niszczą owoce, mogą również doprowadzić do obumarcia całego drzewka. 

 

Co na szkodniki brzoskwini?

Szkodników można pozbyć się, stosując odpowiednie substancje. W przypadku brzoskwini uprawianej w Polsce działkowcy mają do czynienia z czterema głównymi szkodnikami, które niszczą drzewka, ograniczając ich plony. 

1. Ryjkowiec śliwkowy. Larwy ryjkowca wgryzają się w młode owoce, gdzie rozpoczynają żerowanie. Z czasem niedojrzałe owoce gniją i nie nadają się do spożycia. Roślina jest osłabiona, co zwiększa jej podatność na choroby, które pogarszają stan drzewa. 

2. Mszyca brzoskwiniowa. Szkodnik atakuje pędy, gdzie samice składają jaja, z których wykluwają się larwy. Następnie żerują na młodych liściach, które zaczynają przybierać żółtą i czerwoną barwę. Porażone pędy rosną bardzo wolno. 

3. Tarcznik niszczyciel. Uszkadzają rośliny, powodując ich obumieranie. Atakują owoce, które zaczynają pękać. Szkodniki bardzo szybko się rozmnażają, w jednym sezonie ogrodnicy mają do czynienia z kilkoma pokoleniami. 

4. Skośnik brzoskwiniaczek. Gąsienice dostają się do wnętrza pędów, niszcząc je. Mogą również zimować pod odstającą korą. Pędy atakowane są wiosną, dlatego to w tym okresie należy stosować oprysk. 

5. Misecznik cytrusowiec. Może żerować na brzoskwini przez cały rok. Żywi się sokami rośliny, namnaża się podczas ciepłego lata. 

Nasze rekomendacje: 

MOSPILAN 20 SP

(acetamipryd)

Zwalcza szkodniki: zwójka bukóweczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka i inne zwójki oraz inne młode gąsienice zjadające liście

Dawkowanie Mospilan 20 SP0,2 kg/ha



 

Co na choroby brzoskwini?

Kędzierzawość liści brzoskwini (występuje również w przypadku nektaryny) objawia się zaczerwienieniem liści, które ulegają porażeniu we wczesnych fazach wzrostu rośliny. Jeśli dojdzie do infekcji, liście odpadają w czerwcu, zmieniając swój kolor od żółtego do intensywnie czerwonego. Aby zapobiec tej infekcji, należy zastosować dwa opryski. Jeden powinien zostać wykonany w listopadzie, drugi natomiast wiosną w fazie nabrzmiewania pąków, gdy temperatura przekracza 6°C. Najlepiej sprawdzi się preparat grzybobójczy (fungicyd). 

Parch brzoskwini skupia się na owocach rośliny, ograniczając ich wzrost i jakość. Pojawia się w formie ciemnych kropeczek, które można zaobserwować na skórce owocu. 

Patogeny grzybowe powodują również brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Owoce usychają, pojawia się zgorzel kwiatów. 

Warto zaznaczyć, że liście lub pędy dotknięte jedną z chorób brzoskwini należy od razu ucinać lub zbierać spod drzewa, a następnie poddać je utylizacji. Bardzo ważne jest oczyszczanie terenu z zarażonych części drzewa, aby choroba nie zaczęła się rozprzestrzeniać. Warto również pamiętać o czynnościach profilaktycznych, które pozwolą ochronić drzewka od inwazji szkodników oraz chorób. Doświadczeni działkowcy polecają przede wszystkim spulchnianie ziemi w okresie wiosny i jesieni, dokonywanie corocznych cięć oraz zastawianie pułapek na szkodniki. Jeśli chodzi o oprysk, powinien być przygotowany zgodnie z zaleceniem producenta. Warto zwracać uwagę na dotarcie substancją do każdej gałęzi i dokładne spryskanie całej korony drzewa. 

Nasze rekomendacje: 

SYLLIT 65 WP

(dodyna)

Zwalcza choroby: kędzierzawość liści brzoskwini

Dawkowanie Syllit 65 WP: 1,3 kg/ha

MIEDZIAN EXTRA 350 SC

(miedź)

Zwalcza choroby: kędzierzawość liści brzoskwini

Dawkowanie Miedzian Extra 350 SC: 7 l/ha.




Nasze rekomendacje dla użytkowników hobby:

MIEDZIAN EXTRA 350SC

Dawkowanie: 10g na 1l wody


SYLLIT 65WP 

Dawkowanie: 13g na 5-15l wody




Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie