E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jaki oprysk na śliwę wiosną?

Śliwy są szczególnie cenione przez działkowców i ogrodników ze względu na smak oraz obfitość plonów. Aby jednak owoce były duże i mięsiste, konieczne jest zapobieganie wystąpieniu szkodników oraz chorób, które hamują rozwój drzew i ograniczają plony, niejednokrotnie powodując znaczne szkody w całych sadach.

 

Wiosenne opryski śliwy - dlaczego to takie ważne?

Termin wykonania oprysku często gwarantuje dalszy rozwój drzew. Nie może być wykonany zbyt wcześnie, z uwagi na ryzyko wystąpienia przymrozków, wykonany zbyt późno może być natomiast mało skuteczny. Aby substancja wpłynęła na roślinę, ograniczając wystąpienie szkodników i chorób, najlepiej przeprowadzić oprysk wiosną. W przypadku wiśni najdogodniejszym terminem będzie okres przed pojawieniem się liści. Doświadczeni działkowicze wykonują opryski, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 7°C. Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać go w dni słoneczne, głównie z uwagi na narażenie pąków na poparzenie. Warto kierować się również zaleceniami producenta, który dołącza do każdego preparatu krótką instrukcję. Dzięki niej łatwiej dostosować rodzaj oprysku do typu rośliny. 

 

Co na szkodniki śliwy?

Szkodnikami, z którymi zmaga się śliwa, są zazwyczaj: owocówka śliwkóweczka oraz mszyce. Aby zapobiegać ich wystąpieniu, należy wdrożyć oprysk.

Owocówka śliwkóweczka wyrządza ogromne szkody w skali całych sadów. Traktowana jest jako najgroźniejszy szkodnik śliwy. Należy go zwalczać każdego roku, aby nie zaszkodził plonom. Dorosłe gąsienice mogą zimować w korze. 

Owocnica żółtoroga niszczy owoce od środka, może również zimować w ziemi. Larwy przedostają się do owoców, gdzie wygryzają pestkę oraz miąższ. Owoce czernieją i spadają z drzewa. 

Warto pamiętać, że szkodniki zimują. Aby zatrzymać ich rozwój, warto zapobiegawczo zastosować opryski preparatami olejowymi. 

Nasze rekomendacje:

MOVENTO 100 SC

(spirotetramat)

Zwalcza szkodniki: mszyce, czerwce

Dawkowanie Movento 100 SC: 2,25 l/ha

MOSPILAN 20 SP

(acetamipryd)

Zwalcza szkodniki: mszyce, owocówki śliwkóweczki, omacnice śliwowe

Dawkowanie Mospilan 20 SP: 0,2 kg/ha.





Co na choroby śliwy?

Śliwa zmaga się z kilkoma chorobami, które skutecznie ograniczają jej wzrost. Należą do nich: brunatna zgnilizna drzew pestkowych, rdza śliwy oraz dziurkowatość liści drzew pestkowych. 

Brunatną zgniliznę drzew pestkowych oraz dziurkowatość liści drzew pestkowych można zwalczać za pomocą preparatu zapobiegawczego. W przypadku rdzy oraz dziurkowatości działkowcy polecają zastosowanie oprysku w momencie wystąpienia pierwszych zmian chorobowych. 

Szarka (ospowatość śliw) to choroba wirusowa, która objawia się występowaniem pierścieniowych plam koloru żółtego oraz fioletowego na liściach. Owoce stają się niesmaczne, tracą wartość użytkową. Ponadto chorobie często towarzyszą mszyce. 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych sprawia, że owoce przybierają ciemne barwy, występuje również brodawkowaty nalot w formie pierścieni. Schorzenie może porażać również liście oraz pędy, zatrzymując wzrost rośliny. 

Rdza śliwy to choroba łatwa do przeoczenia, ponieważ pojawia się najczęściej za dolnej stronie liści. Pojawiają się brązowy lub ciemnożółty chropowaty nalot, który powoduje rozwijanie się zarodników grzyba. 

Dziurkowatość liści drzew pestkowych to choroba grzybowa, którą można rozpoznać po brunatnych plamach z czerwoną obwódką, które zaczynają pojawiać się na liściach. 

Torbiel śliw. Owoce ulegają deformacji, stają się przerośnięte, pokrywają się szarym nalotem. W środku owocu często brakuje pestki. Co więcej, choroba może doprowadzić nawet do całkowitej utraty plonu. 

Odpowiednio wykonany oprysk śliwy sprawi, że drzewka pozostaną zdrowe przez cały sezon, nie będą również narażone na działanie szkodników. Jeśli chodzi o śliwę, optymalnym terminem wykonania oprysków zapobiegawczych będzie okres nabrzmiewania pąków. Działania profilaktyczne powinny skupiać się wokół regularnego usuwania mszyc, niszczenia chwastów rosnących wokół drzewa (szczególnie komosy). Istotne jest również pozyskiwanie drzewek ze sprawdzonego źródła. 

Nasze rekomendacje:

SWITCH 62,5 WG

(cyprodynil, fludioksonil)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Dawkowanie Switch 62,5 WG1,0 kg/ha

SIGNUM 33 WG

(piraklostrobina, boskalid)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Dawkowanie Signum 33 WG: 0,75 kg/ha

LUNA EXPERIENCE 400 SC

(fluopyram, tebukonazol)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych, szara pleśń

Dawkowanie Luna Experience 400 SC:  0,6 l/ha

SERENADE ASO

(Bacillus subtilis szczep QST 713)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych, rak bakteryjny drzew owocowych

Dawkowanie Serenade ASO: 8 l/ha






Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie