E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jaki oprysk na czereśnię wiosną?

Czereśnie to popularne drzewka owocowe, które charakteryzują się obfitymi plonami. Niestety, jednocześnie wykazują dosyć niską odporność, przez co często narażone są na ataki szkodników i różnorodne choroby. Regularne wykonywanie profilaktycznych oprysków pomoże jednak w dużym stopniu ochronić drzewka przed groźnymi patogenami. Jakie opryski należy więc stosować na czereśnię w okresie wiosennym?

 

Wiosenne opryski czereśni - dlaczego to takie ważne?

Wiosna jest zdecydowanie najważniejszym okresem w całym sezonie wegetacyjnym drzewek owocowych. W tym samym czasie szkodniki oraz patogeny grzybowe i bakteryjne również zaczynają powoli przebudzać się z zimowego letargu. Szczególnie wrażliwe na ich ataki czereśnie w większym stopniu narażone są więc na zachorowanie. Aby pomóc im przetrwać i przede wszystkim zapewnić drzewkom zdrowy oraz szybki wzrost to koniecznie trzeba zadbać o ich właściwe opryskiwanie. Bez tego typu zabiegów czereśniom zagrażają rozmaite pasożyty oraz patogeny, które mogą znacząco przyhamować bądź zaburzyć owocowanie, co ostatecznie doprowadzi do całkowitego obumarcia drzewek. Opryski efektywnie zapobiegają takim sytuacjom i doskonale chronią czereśnię przed atakami szkodników. Ponadto odpowiednio dobrane preparaty będą skutecznie determinować jakość oraz wielkość owoców, dzięki czemu można liczyć na jeszcze okazalsze i dorodniejsze plony.

 


Co na szkodniki czereśni?

Do szkodników najczęściej atakujących czereśnie zalicza się nasionnicę trzęsniówkę. Ten gatunek muchówki składa jaja w miąższu owoców, zaś wyklute larwy żerują bezpośrednio pod skórką, nierzadko wgryzając się tuż przy pestce. Pierwsze profilaktyczne opryski czereśni chroniące przed nasionnicą trzęsnikówką należy wykonać zaraz po kwitnieniu drzewek. Zabieg powinno się powtarzać 2- bądź 3-krotnie, mniej więcej co 14 dni. 

Czereśnie przeważnie muszą się też borykać z mszycą czereśniową. Działanie tych szkodników opiera się na wysysaniu soków z liści i pędów młodych drzewek, co doprowadza do zahamowania ich wzrostu. Mszyce dodatkowo wydzielają groźną rosę miodową, która sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Opryski czereśni zapobiegające ich atakom trzeba przeprowadzać jeszcze przed kwitnieniem danej odmiany drzewka. W tym celu, warto wykorzystać preparaty chemiczne połączone ze środkami owadobójczymi. Zabieg można powtórzyć w momencie zauważenia pierwszych objawów żerowania mszyc. 



Nasze rekomendacje: 

 

MOSPILAN 20 SP

(acetamipryd)

Zwalcza szkodniki: nasionnica trześniówka, mszyce

Dawkowanie Mospilan 20 SP: 0,125 kg/ha

KANEMITE 125 SC

(acekwinocyl)

Zwalcza szkodniki: przędziorek owocowiec, przędziorek chmielowiec

Dawkowanie Kanemite 150 SC: 1,8 l/ha

MOVENTO 100 SC

(spirotetramat)

Zwalcza szkodniki: mszyce (m in. mszyca wiśniowa), nasionnica trześniówka

Dawkowanie Movento 100 SC: 2,25 l/ha

DECIS MEGA 50 EW

(deltametryna)

Zwalcza szkodniki: mszyce, nasionnica trześniówka, drosophila suzukii (muszka plamoskrzydła)

Dawkowanie Decis Mega 50EW: 0,25 l/ha


Co na choroby czereśni?

Podczas uprawy czereśni należy też zadbać o ich właściwą ochronę przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Choroba objawia się wystąpieniem gnilnych, brunatnych plam na owocach czereśni. Grzyb stopniowo doprowadza do deformacji owoców, które zasychają, aż w końcu zupełnie zamierają. Opryski przeciwko tej chorobie koniecznie trzeba wykonać jeszcze przed kwitnieniem drzewek. Zabieg można przeprowadzić przy użyciu preparatów miedzianych lub grzybobójczych. 

Równie poważne zagrożenie dla prawidłowej wegetacji czereśni stanowi rak bakteryjny. Schorzenie powoduje brunatnienie i zasychanie kwiatów, a także galaretowate wycieki żywiczne na pędach drzew. Aby zapobiec rozwijaniu się choroby, należy zastosować opryski bazujące na miedzi. Zabieg najlepiej wykonać przed terminem kwitnienia, bezpośrednio w czasie nabrzmiewania pąków. 

Parch czereśni to kolejna choroba, na którą są podatne czereśnie. Do jej charakterystycznych symptomów zalicza się nieestetyczne plamki, pojawiające się na owocach. W tej sytuacji drzewka powinno się opryskać preparatem zawierającym w składzie miedź, zaraz przed terminem kwitnienia oraz po zbiorze owoców i opadnięciu liści. 

Drobna plamistość drzew pestkowych i dziurkowatość drzew pestkowych to dwie podobne dolegliwości, na które mogą zachorować czereśnie. W obu przypadkach niezawodny okaże się produkt grzybobójczy o działaniu systemicznym. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że przy drobnej plamistości drzew pestkowych należy przeprowadzić oprysk zaraz po kwitnieniu drzewek, zaś na dziurkowatość drzew pestkowych pomogą zabiegi stosowane jeszcze przed kwitnieniem. 


Czereśnie są jednymi z najbardziej wrażliwych drzewek owocowych. Dbając o regularne wykonywanie oprysków można skutecznie zapobiec infekcjom, jednocześnie poprawiając przy tym jakość i wzrost plonów. 



Nasze rekomendacje: 

MIEDZIAN EXTRA 350 SC

(miedź)

Zwalcza choroby: rak bakteryjny drzew pestkowych

Dawkowanie Miedzian Extra 350SC: 3l/ha

SERENADE ASO

(Bacillus subtilis szczep QST 713)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych, rak bakteryjny drzew owocowych

Dawkowanie Serenade Aso: 8 l/ha

LUNA EXPERIENCE

(fluopyram, tebukonazol)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Dawkowanie Luna Experience: 0,6 l/ha




Nasze rekomendacje dla użytkowników hobby:

MIEDZIAN EXTRA 350SC

Dawkowanie: 15g na 5-7,5l wody



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie