E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jaki oprysk na morelę wiosną?

Morela to drzewo owocowe, które potrafi obfitować w dorodne plony. Tak jak pozostałe drzewa pestkowe, narażone jest jednak na liczne infekcje chorobowe i ataki patogenów, zagrażające prawidłowej wegetacji. Żeby efektywnie uchronić morelę przed szkodnikami to koniecznie należy zadbać o terminowe przeprowadzenie oprysków. Tego typu zabiegi skutecznie zabezpieczą drzewka przed zachorowaniem i zapewnią im zdrowszy wzrost. Jakie opryski powinno się wykonywać na morelę w okresie wiosennym?

 

Wiosenne opryski moreli - dlaczego to takie ważne?

Morela to dosyć wrażliwe drzewko owocowe, charakteryzujące się średnią odpornością. Ze względu na to, że rozwija się bardzo wcześnie to w większym stopniu narażone jest na ataki szkodników i patogenów, które dokładnie w tym samym czasie budzą się z zimowego letargu. Owoce moreli porażone przez choroby mogą zacząć pękać lub gnić, co z kolei znacząco zagraża całej uprawie, a nawet może doprowadzić do obumarcia drzewek. Najskuteczniejszą metodą pozwalającą efektywnie zabezpieczyć morelę przed takimi sytuacjami jest opryskiwanie. Regularne wykonywanie zabiegów doskonale ochroni drzewka przed bakteriami oraz chorobami groźnych szkodników. Dodatkowo właściwie dobrane preparaty wraz z bilansowanym nawożeniem i prawidłową pielęgnacją, będą miały ogromny wpływ na wzrost i jakość owoców, dzięki czemu można spodziewać się większych oraz bardziej obfitych plonów. 

 

Co na szkodniki moreli?

Morele zdecydowanie częściej narażone są na patogeny chorobowe, niż żerowanie szkodników. Z pewnością jednak te drzewka owocowe mogą zostać zaatakowane przez mszyce, mączniaki, miseczniki, ochojniki bądź skoczki. Tego typu owady oddziałują bezpośrednio na owoce moreli, co może przyhamować dalszy rozwój plonów. Szczególnie przydatne okażą się więc tutaj opryski na bazie środków ekologicznych. Do zwalczania mszyc i podobnych owadów, warto zastosować preparaty z ekstraktem z pokrzywy lub wyciągu z kwiatu chryzantemy. Z kolei do eliminacji mączniaka z drzewek owocowych, idealnie nadadzą się opryski z wyciągiem z krwawnika. Aby wytępić szkodniki z moreli powinno się również przeprowadzić zabieg przy użyciu preparatu owadobójczego, rozpuszczalnego w wodzie. Oprysk najoptymalniej wykonać od razu po zauważeniu pierwszych objawów obecności szkodników.

Nasze rekomendacje: 



MOSPILAN 20 SP

(acetamipryd)

Zwalcza szkodniki: zwójka bukóweczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka i inne zwójki oraz inne młode gąsienice zjadające liście

Dawkowanie Mospilan 20 SP: 0,2 kg/ha



 

 

Co na choroby moreli?

Duże zagrożenie dla właściwej wegetacji moreli stanowi choroba zwana moniliozą. Do zakażenia zazwyczaj dochodzi w fazie dojrzewania owoców. Schorzenie objawia się pojawieniem na owocach brunatnych plam z szarawymi brodawkami, które przyczyniają się do ich gnicia i ostatecznego rozkładu. Żeby efektywnie zwalczyć patogeny to należy najpierw usunąć zainfekowane części rośliny, a następnie wykonać oprysk preparatami grzybobójczymi dedykowanymi ochronie drzew pestkowych.

Rak bakteryjny to jedna z najgroźniejszych chorób atakujących morele. Pierwsze jej symptomy występują bezpośrednio na kwiatach drzewek owocowych i krótkopędach, aż w końcu obejmują całe konary oraz gałęzie. Przyczyniają się do stopniowego zasychania poszczególnych elementów rośliny, aż ostatecznie doprowadzają do zamierania drzewa. Do cech charakterystycznych schorzenia zalicza się rakowate rany, z których wydziela się gumowata substancja. Po zidentyfikowaniu objawów raka bakteryjnego należy natychmiastowo wyciąć porażone pędy. Koniecznie trzeba też pamiętać o wykonaniu wiosennego oprysku w okresie kwitnienia, nabrzmiewania pąków oraz opadania liści drzewa. Najskuteczniejsze okażą się tutaj preparaty miedziowe.

Dziurkowatość liści to popularna choroba, na którą zapadają drzewka moreli. Cechuje się wyjątkowo drobnymi plamkami o brunatnym zabarwieniu, widocznymi na liściach. Wraz z rozwojem infekcji może dochodzić do obumierania całych liści. Optymalną ochronę przed dolegliwością zapewnią fungicydy miedziane, stosowane w fazie nabrzmiewania pąków. 


Zdrowy rozwój moreli w dużym stopniu gwarantuje właściwa ochrona drzewek przed groźnymi chorobami i szkodnikami. Stosując opryski w okresie wiosennym można więc skutecznie zapobiec atakom patogenów, co bezpośrednio wpłynie na większą obfitość plonów. 


Nasze rekomendacje:



SWITCH 62,5 WG

(cyprodynil, fludioksonil)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Dawkowanie Switch 62,5 WG: 1,0 kg/ha


SERENADE ASO

(Bacillus subtilis szczep QST 713)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych, rak bakteryjny drzew owocowych

Dawkowanie Serenade ASO: 8 l/ha



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie