E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jaki oprysk na wiśnię wiosną?

Choroby grzybowe najczęściej atakują drzewa pestkowe, takie jak wiśnia. Jeżeli nie podejmiemy właściwych kroków w odpowiednim momencie, to staną się bardzo niebezpieczne, ponieważ będą szybko przenosić się z jednego drzewa na drugie.

Dodatkowo na zwiększone występowanie chorób grzybowych mają bardzo duży wpływ zmienne warunki pogodowe, na które kompletnie nic nie poradzimy. Im lepsze są warunki do rozwoju owoców, tym lepsze są również warunki do rozwoju zarodników grzybów. Niestety, nie zwalczanie ich może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji. Warto więc zastosować odpowiednie środki na choroby wiśni oraz szkodniki wiśni.

 

Wiosenne opryski wiśni - dlaczego to takie ważne?

Bardzo ważne w pielęgnacji wiśni jest wykonywanie regularnych oprysków. Choroby grzybowe, które rozprzestrzeniają się w ekspresowym tempie, mogą w dłuższej perspektywie stać się nie do zwalczenia. Dlatego należy jak najszybciej zastosować oprysk nazywany interwencyjnym. Większość doświadczonych sadowników wykonuje takie zabiegi dla swoich drzew na podstawie obserwacji rozwoju każdego drzewka.

Dokładny termin oprysku wiśni wyznacza się na podstawie fazy rozwojowej rośliny. Trzeba także wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Opryski wykonuje się wczesnym porankiem albo wieczorem. Zbyt wysoka temperatura w ciągu dnia będzie powodować ulatnianie się substancji aktywnych, a deszcz z kolei spłuka preparat z rośliny, przez co proces trzeba będzie powtarzać.

Wiosenne opryski wiśni muszą być wykonywane umytym i odkażonym sprzętem. Każdy, kto decyduje się na takie czynności powinien mieć odpowiedni kombinezon oraz rękawice i okulary ochronne. Opryski warto wspomagać zabiegami pielęgnacyjnymi, czyli nawożeniem i cięciem, co pomoże w utrzymaniu właściwej kondycji i zdrowia drzewa, a to wpłynie na jakość i obfitość zbiorów.

 

Co na szkodniki wiśni?

Sadownicy, którzy zauważają szkodniki w swoim sadzie powinni działać szybko i bez zastanowienia. Wczesna reakcja pozwoli uchronić je zdrowie i plony drzew.

Żeby oprysk na szkodniki wiśni był skuteczny, musi zostać właściwie dobrany. Czasami Trudno jest określić, co dokładnie podgryza drzewka. Sad może zostać zaatakowany przez takiego osobnika jak licinek tarninaczek albo kwieciak pestkowiec. W niektórych przypadkach największym problemem są mszyce albo nasionnica trześniówka.

Wiśnia to bardzo odporne drzewo, które doskonale czuję się w naszych polskich warunkach klimatycznych. Ma bardzo małe wymagania w uprawie, dlatego też idealnie sprawdza się wśród amatorów i początkujących sadowników.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne oraz właściwa ochrona przed szkodnikami i grzybami zapewnia obfite owocowanie i prawidłowy rozwój przez wiele lat. Na szkodniki wiśni warto stosować różne preparaty, które dobiera się pod kątem rodzaju szkodnika i rozmiaru szkód. Należy reagować jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów inwazji.



Nasze rekomendacje: 

 

MOSPILAN 20 SP

(acetamipryd)

Zwalcza szkodniki: nasionnica trześniówka, mszyce

Dawkowanie Mospilan 20 SP: 0,125 kg/ha

KANEMITE 125 SC

(acekwinocyl)

Zwalcza szkodniki: przędziorek owocowiec, przędziorek chmielowiec

Dawkowanie Kanemite 150 SC: 1,8 l/ha

MOVENTO 100 SC

(spirotetramat)

Zwalcza szkodniki: mszyce (m in. mszyca wiśniowa), nasionnica trześniówka

Dawkowanie Movento 100 SC: 2,25 l/ha

DECIS MEGA 50 EW

(deltametryna)

Zwalcza szkodniki: mszyce, nasionnica trześniówka, drosophila suzukii (muszka plamoskrzydła)

Dawkowanie Decis Mega 50EW: 0,25 l/ha

 

Co na choroby wiśni?

Drzewka wiśni są rośliną zaliczaną do rodziny różowatych. Mają około 60 różnych gatunków. W Polsce w naturalnym klimacie rosną tylko 2 z nich: wiśnia ptasia i karłowata. Mimo tego, że doskonale radzą sobie przy zmiennych warunkach pogodowych w kraju, to jednak występują u nich różnego rodzaju choroby. Choroba ma bardzo duży wpływ na jakość oraz wysokość zbiorów, dlatego warto je szybko lokalizować i zwalczać.

Najczęściej występujące choroby grzybowe wiśni to:

  • brunatna zgnilizna drzew pestkowych,
  • leukostomoza drzew pestkowych,
  • drobna plamistość liści drzew pestkowych,
  • gorzka zgnilizna wiśni,
  • nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni

Początkujący sadownik powinien zaznajomić się z wszystkimi chorobami, dzięki czemu łatwiej będzie mógł przygotować się do sezonu. Pierwsze zabiegi najlepiej jest wykonać już w okresie nabrzmiewanie pąków, czyli w okolicach lutego i marca. Wtedy też warto smarować miejsca po cięciu maściami ogrodniczymi, aby uchronić je przed dostaniem się zarodników grzyba do środka.

Następnym ważnym okresem jest czas tuż przed samym kwitnieniem i wtedy zaleca się wykonanie oprysków ekologicznych albo chemicznych, aby uchronić wiśnie przed dziurkowatością liści drzew pestkowych i brunatną zgnilizną drzew pestkowych.



Nasze rekomendacje: 

MIEDZIAN EXTRA 350 SC

(miedź)

Zwalcza choroby: rak bakteryjny drzew pestkowych

Dawkowanie Miedzian Extra 350SC: 3l/ha

SERENADE ASO

(Bacillus subtilis szczep QST 713)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych, rak bakteryjny drzew owocowych

Dawkowanie Serenade Aso: 8 l/ha

LUNA EXPERIENCE

(fluopyram, tebukonazol)

Zwalcza choroby: brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Dawkowanie Luna Experience: 0,6 l/ha




Nasze rekomendacje dla użytkowników hobby:

MIEDZIAN EXTRA 350SC

Dawkowanie: 15g na 5-7,5l wody



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie