Co zamiast saletry amonowej? Jak uzupełnić azot?

Dlaczego nawożenie azotem jest istotne dla upraw?
Azot jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla organizmów żywych. Dla roślin stanowi główny składnik odżywczy, gdyż wraz z tlenem, wodorem i węglem bierze udział w syntezie białek. Dlatego nawożenie azotem należy do najistotniejszych zabiegów w całym cyklu wegetacji. Czysty azot występuje powszechnie jako jeden z głównych składników powietrza. Zawartość azotu w glebie jest różna — zależy od pory roku i temperatury. Azot występuje głównie w postaci związków, ulegających mineralizacji. Najwięcej znajdziemy go we wierzchniej warstwie gleby. Tylko rośliny motylkowe, potrafią przyswajać go bezpośrednio z otoczenia w symbiozie z bakteriami azotowymi w ich systemach korzeniowych, a ich resztki w formie nawozu zawierają znaczne ilości azotu dla roślin następczych. Pozostałe rośliny muszą przyjmować go w formie jonów amonowych, azotanowych w roztworach wodnych różnych soli mineralnych podawanych w postaci nawozów, których działanie sprzyja ograniczeniu strat azotu z gleby.
Azot w glebie — niedobór azotu i jego nadmiar
Dostarczanie roślinom azotu we właściwej dawce zapewnia optymalny wzrost i wybarwienie liści. Niedobór azotu można łatwo rozpoznać — wzrost jest powolny lub następuje zahamowanie wzrostu roślin, łan jest nierównomierny, a blaszki liściowe żółtawe i niejednorodnie wybarwione. Największe straty azotu w postaci tlenków azotu i azotu cząsteczkowego występują w bardzo wilgotnych glebach. Z kolei przesycenie gleby azotem jest równie niekorzystne i także łatwe do stwierdzenia — pędy i liście są wybujałe o ciemnozielonej, wręcz niebieskawej barwie. Nadmiar azotu powoduje, że plony są obniżone — cały rozwój idzie w liście. Określając właściwe dawki nawożenia, należy brać pod uwagę nie tylko rodzaj uprawy i termin stosowania, ale też lokalizację. Niektóre obszary — zwłaszcza te położone w pobliżu cieków wodnych — w przepisach określane są jako szczególnie narażone i podlegają większym ograniczeniom.
Alternatywy dla nawozów azotowych
Najważniejsze związki zawierające azot stosowane w rolnictwie stanowią jednocześnie grupy nawozów azotowych:
- Nawozy amonowe, produkowane na bazie amoniaku, który w połączeniu z wodą tworzy jon amonowy NH4+, np. siarczan amonu, chlorek amonu, węglan amonu.
- Nawozy saletrzane lub inaczej azotany, czyli zawierających jon azotanowy NO3-, np. saletra potasowa, sodowa i wapniowa.
- Oprócz czystych związków dostępne są mieszanki soli mineralnych np. nawozy saletrzano-amonowe oraz nawozy na bazie związków organicznych np. amidowe.
Niestety, nieumiejętne mineralne nawożenie azotem zanieczyszcza wody gruntowe oraz prowadzi do patologicznych zmian zarówno u roślin, jak i zwierząt. Dlatego Komisja Europejska opracowała Dyrektywę Azotanową, która umożliwia ochronę wód i gleb przed przesyceniem związkami azotu. Ograniczenia w stosowaniu nawozów mineralnych sprawiły, że popularność zyskują ekologiczne alternatywy dostarczające roślinom azot np. Blue N czy Rhizosum N Plus. Umożliwiają one przyswajanie przez uprawy azotu dostępnego w środowisku na podobnej zasadzie, jak czynią to rośliny motylkowe i pomagają utrzymać azot w glebie w formie amonowej. Ogromny wpływ na popularność alternatywnych rozwiązań mają też ceny tradycyjnych rozwiązań.
Preparat Blue N
Preparat Blue N jest produktem innowacyjnym. W odróżnieniu od innych środków tego typu zawarte w nim bakterie azotowe Methylobacterium symbioticum pomagające asymilować azot zasiedlają naziemne części roślin, dzięki czemu rośliny pobierają azot z atmosfery na powierzchni liści. Bakterie azotowe wytwarzają enzym zwany nitrogenazą, który jest katalizatorem reakcji wiązania azotu z wodorem, dzięki czemu powstają jony amonowe NH4+, takie same jak w nawozach mineralnych. Azot w tej formie jest łatwo przyswajalny i wykorzystywany przez rośliny do syntezy białek lub magazynowany w postaci glutaminy — aminokwasu zapasowego. Preparat może być stosowany nalistnie w formie oprysku na wszystkich etapach wzrostu. Jedyny warunek to temperatura zapewniająca optymalne wchłanianie, czyli między 10 a 25 st. C. Może stanowić doskonałe uzupełnienie nawożenia tradycyjnymi nawozami nierealnymi, ponieważ nie uwzględnia się go w bilansie nawożenia azotem. Pomaga więc zachować potencjał plonowania w obszarach z ograniczeniami stosowania nawozów azotowych. Jest również całkowicie bezpieczny do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Może być wykorzystywany zarówno w uprawie zbóż i rzepaku, jak i w ogrodnictwie i sadownictwie.
Bakterie azotowe Rhizosum N Plus
Z kolei preparat mikrobiologiczny Rhizosum N Plus zawiera bakterie azotowe Azotobacter Slinestris, zasiedlające ryzosferę roślin uprawnych. Czyli działa w sposób podobny, jak ma to miejsce w przypadku roślin motylkowych. Wykorzystuje naturalne zjawisko asymilacji azotu z otoczenia, na zasadzie symbiozy rośliny z bakteriami azotowymi, zasiedlającymi w jej system korzeniowy. Dzięki temu pozwala w ekologiczny sposób uzupełnić ograniczenia w stosowaniu nawozów mineralnych. Można go stosować tuż przed siewem lub po siewie. Wystarczy nawet jeden zabieg na początku okresu wegetacji. Zapewnia bardzo trwały efekt utrzymujący się nawet w kolejnym roku. Poprawia sprawność biologiczną gleby, dzięki czemu efekty jego działania utrzymują się nawet w niekorzystnych okresach typu susza czy przymrozki. Możliwe jest stosowanie preparatu Rhizosum N Plus także na słomę czy ściernisko, gdyż ułatwia on rozkład resztek pożniwnych. Może być stosowany zarówno do upraw zbożowych, jak i kukurydzy, ziemniaków czy soi. Dodatkową zaletą jest możliwość równoczesnego stosowania z innymi preparatami dolistnymi i środkami ochrony roślin z wyjątkiem preparatów zawierających miedziany.
Zestaw Bactim Nutri Pak
Bactim Nutri Pak to unikalny dwukomponentowy biopreparat składający się Bactim Nutri N+ (zawierający bakterie Azotobacter sp. efektywnie wiążące azot atmosferyczny, zwiększają pulę dostępnego azotu w glebie) oraz Bactim Nutri P+ (zawierający bakterie Bacillus spp. wykazujące wysoką zdolność do uwalniania uwstecznionego fosforu w glebie — zwiększenie ilości dostępnego fosforu przyczynia się do szybszego wzrostu korzeni i organów plonotwórczych). Technologia Bactim Nutri pomaga zmaksymalizować plony zbóż, kukurydzy, rzepaku i innych gatunków roślin poprzez zwiększenie puli dostępnego azotu, fosforu oraz intensyfikację rozwoju systemu korzeniowego. Technologia ta oparta jest o wzbogacenie gleby w unikalne mikroorganizmy glebowe o zdolności do wiązania azotu atmosferycznego oraz solubilizacji uwstecznionego fosforu — jest to proces zwiększania rozpuszczalności substancji. Przy zastosowaniu technologii Bactim Nutri producent zapewnia o lepszym wykorzystaniu składników pokarmowych z gleby przez rośliny na każdym etapie ich wzrostu, co bezpośrednio prowadzi do zwiększenia plonu i poprawy jego jakości. Bakterie zawarte w Bactim Nutri N+ oraz Bactim Nutri P+ syntezują i wydzielają do środowiska glebowego związki biologiczne aktywne, tj. enzymy, hormony roślinne, siderofory, które wykazują korzystny wpływ na wzrost roślin i ich rozwój.
Blue N to:
preparat wspierający odżywianie roślin azotem zawierający unikatowe bakterie metholobacterium symbioticum
do stosowania w uprawach rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych
dawkowanie 333-500 g/ha / 100-2000 cieczy roboczej
Rhizosum N plus to:
bakterie azotowe Azotobacter salinestris zawarte w szczepionce
poprawia właściwości gleby, stymulując wzrost i rozwój upraw
do stosowania w uprawach rolniczych, warzywach, sadach, roślinach ozdobnych i trawnikach
dawkowanie: 25-50g/ha w 200-500 l wody
Rhizosum N plus to:
bakterie azotowe Azotobacter salinestris zawarte w szczepionce
poprawia właściwości gleby, stymulując wzrost i rozwój upraw
do stosowania w uprawach rolniczych, warzywach, sadach, roślinach ozdobnych i trawnikach
dawkowanie: 25-50g/ha w 200-500 l wody
Zestaw Bactim Nutri Pak Intermag to:
Bactim Nutri N 1L + Bactim Nutri P 5L
kompletne rozwiązanie wykazujące wysoką zdolność do uwalniania fosforu w glebie, a także efektywnie wiążące azot atmosferyczny
skład: Azotobacter sp., Bacillus spp.
dawkowanie: 400 ml/ha + 2 l/ha
BlueN 3KG
Wysyłka 24-48h
Rhizosum N Plus 25G
Wysyłka 24-48h
Rhizosum N Plus 250G
Wysyłka 24-48h
Bactim Nutri Pak -Bactim Nutri N+ 1L +...
Przyjmujemy zamówienia.
Tel. 607-256-222