E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Etykiety środków ochrony roślin - do czego służą? Jakie informacje są w etykiecie środków ochrony roślin?

Wysokość i jakość plonów zależy od wielu czynników. Jednym z nich są patogeny, które atakują rośliny, a więc szkodniki, chwasty czy choroby. Przeprowadzanie oprysków za pomocą odpowiednich środków ochrony roślin jest więc koniecznością, aby zminimalizować straty w plonach. Zanim jednak przeprowadzi się oprysk, trzeba wiedzieć, jak odpowiednio to zrobić. Dlatego zawsze należy zapoznać się z etykietą środka przed jego zastosowaniem. Do czego dokładnie służy etykieta i co na niej znajdziesz?

​Gdzie znaleźć etykietę środka ochrony roślin?

W Polsce można stosować jedynie środki ochrony roślin dopuszczone do użytkowania przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednym z kryteriów dopuszczenia do stosowania jest odpowiednio sformułowana etykieta. Każdy środek ochrony roślin posiada etykietę na opakowaniu lub wewnątrz, w formie ulotki. Oprócz tego etykiety i informacje o wszystkich dopuszczonych do obrotu i użytku środkach ochrony roślin można uzyskać na stronie MRiRW. Znajdują się tam nie tylko etykiety środków, ale również ich karty charakterystyki. Warto zapoznać się z jednym i drugim dokumentem przed zakupem środka i rozpoczęciem jego stosowania.

Stosowanie bez zapoznania się z etykietą może być niebezpieczne dla użytkownika oraz środowiska.

Jakie informacje są w etykiecie środków ochrony roślin?

Etykiety środków ochrony roślin zawierają cały szereg bardzo istotnych informacji. Dotyczą one zarówno samego preparatu, jak i zwalczanego przez preparat patogenu, upraw, przeprowadzenia oprysku czy środków ostrożności. Co dokładnie znajduje się na etykiecie?

1. Informacje o środku

Na etykiecie znajduje się przede wszystkim nazwa środka, a także nazwa substancji czynnej, zarówno pełna, jak i skrócona wraz z jej zawartością w procentach lub gramach na litr środka. Jest także informacja o producencie oraz o rodzaju środka – czy jest to insektycyd, herbicyd czy fungicyd. Oprócz tego na etykiecie znajdują się również informacje o zawartych w środku substancjach pomocniczych. Jest również informacja o formie środka (proszek, zawiesina, ciecz, granulat), a także o jego działaniu (nalistne, doglebowe).

2. Informacje o dopuszczeniu do obrotu

Na etykiecie zawarte są również informacje dotyczące dopuszczenia przez MRiRW środka do obrotu. Opisane jest dozwolone zastosowanie środka, numer dopuszczenia czy termin przydatności środka.

3. Sposób użycia środka

Jednym z najważniejszych elementów etykiety jest sposób użycia środka. Tutaj znajdują się informacje dotyczące konkretnych patogenów zwalczanych przez środek (konkretne szkodniki czy choroby), a także konkretnych roślin, w uprawach których można stosować środek. Opisany jest również sposób przygotowania środka, jego dawkowanie osobno dla każdej rośliny i każdego patogenu oraz sposób wykonania oprysku.

4. Ostrzeżenia oraz środki ostrożności

Kolejnym ważnym elementem etykiety są oznaczenia dotyczące szkodliwości środka zarówno dla ludzi, w tym oczywiście użytkownika, jak i dla środowiska. Zawsze należy zwrócić uwagę na oznaczenia odnośnie szkodliwości środka dla pszczół, szczególnie jeśli chodzi o insektycydy. W przypadku herbicydów zaś należy zwrócić uwagę na to, czy środek jest wybiórczy (działa tylko na konkretne chwasty) czy niszczy wszystko. Ten drugi należy stosować tylko i wyłącznie na ugorach lub miedzach.

Niezwykle ważne są również informacje dotyczące przygotowania się do oprysku – niezbędnej odzieży ochronnej czy ochrony twarzy. Szczególną uwagę jednak należy zwrócić na podane na etykiecie okresy prewencji oraz karencji. Okres prewencji to czas, jaki należy odczekać po wykonaniu oprysku do jakiegokolwiek kontaktu z opryskaną uprawą. Okres karencji zaś oznacza czas, jaki należy odczekać od oprysku do zbioru plonów. Z etykiety można też dowiedzieć się, co robić w razie niebezpiecznego kontaktu ze środkiem (np. dostania się środka do oczu, dróg oddechowych czy kontaktu ze skórą), jak przechowywać środek, myć puste opakowanie oraz gdzie je wyrzucić.

Dlaczego należy korzystać z najnowszej etykiety?

Szukając etykiet środków ochrony roślin w Internecie musimy mieć pewność, że mamy do czynienia z najnowszą etykietą. Najnowsze etykiety środków konstruowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami i na bieżąco są aktualizowane w przypadku pojawienia się zmian w przepisach. Jeśli środek, którego szukamy posiada najnowszą etykietę, możesz mieć pewność, że jest to oryginalny produkt i dopuszczony do obrotu oraz użytkowania przez Ministerstwo. To właśnie na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi można korzystać z najnowszych etykiet środków ochrony roślin.

Etykiety dostępne są w spisie alfabetycznym. Można również skorzystać ze znajdującej się na stronie Ministerstwa wyszukiwarki środków ochrony roślin. Trzeba jednak pamiętać, aby wyniki wyszukiwania zweryfikować poprzez sprawdzenie etykiety oraz środka w rejestrze, który również jest dostępny na stronie. W sieci można znaleźć też różne portale o tematyce rolniczej, które oferują etykiety, ale trzeba uważać. Najlepiej korzystać tylko z tych portali, które informują o tym, że czerpią wszystkie informacje ze strony Ministerstwa.

Dzięki etykietom online możesz przygotować się na wizytę w sklepie i iść na zakupy będąc pewnym, że dokonałeś właściwego wyboru dla bezpieczeństwa swojej uprawy oraz plonów.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie