E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Zaprawa do nasion grochu i łubinu

Zaprawianie nasion roślin uprawnych ma na celu ochronę nasion i siewek przed patogenami chorobotwórczymi.
W przypadku roślin bobowatych stosuje się dodatkowo zaszczepienie nasion szczepami bakterii brodawkowych, dzięki którym groch i łubin sprawniej pobierają azot z powietrza, szybciej rosną, lepiej plonują i po zbiorach pozostawiają w glebie więcej łatwo przyswajalnych związków azotu dla upraw następczych.

Twarde łupiny nasienne roślin bobowatych spowalniają kiełkowanie i narażają rośliny na choroby wówczas, gdy są one jeszcze małe i słabe.
Zaprawa do nasion grochu i łubinu tworzy na powierzchni nasion zaporę, która zapobiega rozwojowi chorób grzybowych, takich jak zgorzel siewek lub askochytoza.
Nasiona zaszczepia się też bakteriami brodawkowymi, które umożliwiają roślinom pobieranie azotu z powietrza.

 

O czym należy pamiętać zaprawiając nasiona grochu czy łubinu?

Ochroną przed zgorzelą siewek jest zastosowanie zaprawy nasiennej.
Zgorzele siewek mogą rozwijać się na kiełkach, zanim rośliny zdążą pokazać się na powierzchni lub na siewkach, które dopiero co wzeszły.
Zakażone rośliny szybko obumierają, pozostawiając łysiny w zasiewach.
Niska temperatura gleby i duża wilgotność sprzyja rozwojowi patogenów, więc przy wczesnym wysiewie zaprawienie nasion jest koniecznością.
Zaprawę nasienną można łączyć ze szczepieniem bakteriami symbiotycznymi (szczepienie bakteriami robi się na końcu), ale przygotowane nasiona najlepiej od razu wysiać.
Dłuższy kontakt fungicydu z zaprawą bakteryjną zmniejsza efekt szczepienia nasion bakteriami brodawkowymi.
Jeżeli w płodozmianie w ciągu ostatnich 3-4 lat były rośliny bobowate, można zrezygnować ze szczepienia nasion bakteriami brodawkowymi.
Po obumarciu roślin macierzystych trafiają one do gleby, w której mogą przetrwać nawet kilka lat. 

 

Korzyści z zaprawiania roślin strączkowych przed siewem

Zaprawianie roślin bobowatych (strączkowych) przed siewem zapewnia szybsze i wyrównane wschody roślin i chroni je w początkowych fazach rozwoju przed patogenami chorobotwórczymi.
Groch siewny, łubin i inne bobowate są szczególnie narażone na zgorzel siewek.
Ta choroba grzybowa, która prowadzi do obumierania kiełków przed ich wydostaniem się na powierzchnię lub atakuje łodyżki, szyjki korzeniowe i liścienie wkrótce po wschodach.
Na polach utrzymanych w dobrej kulturze rolnej, na których od lat nie wysiewano bobowatych, wielu rolników rezygnuje z zapraw fungicydowych, stosując jedynie szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi.
Rośliny strączkowe żyją w symbiozie z tymi bakteriami.
Bakterie pobierają azot atmosferyczny i tworzą z niego związki łatwo przyswajalne dla roślin.
Bakterie zaszczepia się na nasionach w postaci inokulum, czyli zalążków przyszłych kolonii, które na korzeniach wytworzą charakterystyczne brodawki.
Zaszczepienie bakteriami z rodzaju Rhizobium i Bradyrhizobium przyspiesza rozwój grochu i łubinu, wzmacnia rośliny, zwiększa produkcję białka i wysokość plonów.

 

Zaprawa donasienna - Nitraza do łubinu / seradeli

Preparat Nitraza do łubinu i seradeli zawiera wyhodowane w polskich warunkach bakterie brodawkowe rodzaju Bradyrhizobium lupini, wyspecjalizowane w symbiozie z łubinem i seradelą. Preparat zawiera co najmniej 2-3 ×109 jtk/ml (jtk — jednostka tworząca kolonię). Preparat rozprowadza się w czystej i niechlorowanej wodzie do uzyskania jednolitej zawiesiny, którą nanosi się równomiernie na porcję nasion (natryskowo lub przez zamoczenie). Trzeba zadbać o to, żeby po zabiegu nasiona nadmiernie nie nasiąkły, ani nie były przesuszone i chronić je przed światłem słonecznym. Czynniki te zmniejszają skuteczność zaszczepienia. Zawiesinę można też stosować w postaci oprysków doglebowych, ale nie należy ich łączyć z pestycydami i nawozami mineralnymi. Zastosowanie preparatu Nitraza wpływa na ograniczenie nawożenia mineralnego, korzystnie działa na zawartość białka w roślinach, wzmacnia rośliny i ich odporność na choroby, zwiększa plony oraz poprawia strukturę gleby i jej aktywność biologiczną.

 

Zaprawa donasienna - Nitraza do grochu / peluszki

Preparat Nitraza do grochu i peluszki zawiera wyselekcjonowane żywe bakterie rodzaju Rhizobium pisi. Bakterie te żyją w symbiozie z różnymi odmianami grochu siewnego, jadalnymi i pastewnymi (peluszką). Preparat zawiera co najmniej 2 ×109 jtk/ml, co oznacza, że w każdym mililitrze preparatu jest co najmniej 2 miliardy żywych bakterii. Preparat Nitraza zawdzięcza wysoką skuteczność pobraniu i wyhodowaniu w warunkach laboratoryjnych bakterii z brodawek różnych odmian roślin bobowatych uprawianych w Polsce. Zaszczepienie nasion grochu i peluszki zaprawą Nitraza przyczynia się do lepszego wzrostu i witalności roślin, zwiększa zawartość białka w nasionach w zgodzie z wymaganiami ochrony środowiska. Ważne jest odpowiednie przechowywanie preparatu i ścisłe przestrzeganie zasad jego stosowania.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie