E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Glifosat - środki ochrony roślin z glifosatem

Środki ochrony roślin z glifosatem to herbicydy z tzw. grupy G, zawierające stężenie soli izopropyloaminowej. Przeznaczone są do sporządzenia roztworu wodnego, którym opryskuje się ścierniska lub chwasty. Glifosat to związek organiczny z grupy fosfonianów, zwykle w postaci soli amonowej. Nie tylko powoduje wymieranie niechcianych roślin, ale także zapobiega ich odrastaniu – dlatego obecność glifosatu może zadziałać na pojawienie się perzu czy innych, uciążliwych chwastów wieloletnich.

Mechanizm działania glifosatu

Glifosat do oprysków jest pobierany wraz z wodą przez zielone części roślin, po czym rozprowadza się po całej roślinie i tak przechodzi do systemu korzeniowego. Jego celem jest dotarcie do korzeni i zabicie rośliny poprzez hamowanie syntezy białek. Pierwsze objawy, które daje obecność glifosatu, można zauważyć już po tygodniu – będzie to żółknięcie rośliny i widoczne więdnięcie. Środek zadziała szybciej, jeśli temperatura powietrza jest wysoka lub jeśli powietrze jest wilgotne. Nasłonecznienie pomaga w szybszym działaniu koncentratu. Środek może być użyty zarówno w ręcznym opryskiwaczu, jak i opryskiwaczach ciągnikowych i samobieżnych. 

Co to jest Roundup?

Roundup to środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego. Stosuje się go nalistnie. Zwalcza perz właściwy oraz roczne i wieloletnie chwasty jednoliścienne i dwuliścienne na polach uprawnych, przed zbiorem zbóż i rzepaku ozimego, na ściernisku, w ugorach i odłogach, oraz na terenach nieużytkowanych rolniczo, takich jak ogrody czy działki. Działa nieselektywnie, niszcząc naziemne części roślin. Używa się go, stosując opryskiwacze polowe oraz ręczne. Substancją czynną, zapewniającą unikalną skuteczność preparatu stanowi glifosat.

Glifosat w herbicydach totalnych

Glifosat to związek organiczny z grupy fosfonianów, zwykle występuje w postaci soli amonowej, ale także sodowej, izopropylowej, potasowej i w formie kwasowej. Środki ochrony roślin z glifosatem to herbicydy z tzw. grupy 9. Wyniszczają chwasty, a jednocześnie zapobiegają ich odrastaniu. Pierwszy opatentowany preparat z glifosatem, opracowanym przez Monsanto, pojawił się już w 1974 roku, pod również aktualnie używaną nazwą Roundup. Obecnie na rynku można spotkać wiele preparatów zawierających tę substancję aktywną, które cieszą się powodzeniem dzięki swojej efektywności.

Jak działa glifosat w Roundupie?

Randap można używać zarówno w opryskiwaczu ręcznym, jak i w opryskiwaczach ciągnikowych oraz samobieżnych. Roztwór z koncentratem, dzięki swojej hydrofilności, pobierany jest wraz z wodą przez zielone części roślin — liście, pędy i niezdrewniałą korę. Dzięki temu, że rozprowadza się po całej roślinie, dociera także do systemu korzeniowego. Pierwsze działanie jest widoczne po ok. 7-10 dniach. Liście i łodygi rośliny zaczynają żółknąć, a potem więdnąć. Glifosat hamuje syntezę białek w chwaście i niszczy go. Wysoka temperatura, dobre nasłonecznienie i wilgotność przyspieszają działanie preparatu. Szkodliwe chwasty umierają już po 3 tygodniach od zastosowania. Szybkość działania zależy przede wszystkim od pory roku, wielkości dawki, a także rodzaju roślin. 

Glifosat - w jakich produktach?

Glifosat, czyli związek organiczny z grupy fosfonianów, znajduje się w takich produktach, jak Klinik Duo, np. 360 SL Roundup, Halvetic czy Sinlif. Końcówka SL sugeruje, że jest to produkt nadający się do stworzenia roztworu wodnego (np. koncentrat). Są to bardzo intensywne herbicydy, dlatego lepiej nie stosować ich w parkach, publicznych ogrodach, na terenach sportowych i rekreacyjnych. Roundup to popularny środek do odchwaszczania gleby, używany w rolnictwie i uprawach towarowych. Stosowany jest również z powodzeniem w prywatnych ogrodach i na działkach. Nie zawsze jednak aplikowanie Randapu jest bezpieczne i możliwe. Zachęcamy do zapoznania się z wadami i zaletami produktu, a także skutecznymi odpowiednikami Randapu.

Mimo prowadzonych i publikowanych obecnie badań zastąpienie glifosatu jest niemożliwe. To nadal najskuteczniejsza substancja w walce z powracającymi chwastami. Całkowity zakaz sprzedaży produktów z glifosatem wiązałby się ze zwiększeniem nakładu pracy przy użyciu spalinowych maszyn. Takie rozwiązanie nie tylko wpłynęłoby negatywnie na środowisko i zmiany klimatyczne, ale również na gospodarkę i ekonomię. Na rynku są jednak dostępne skuteczne środki zawierające glifosat w mniejszym stężeniu. Jaki więc odpowiednik Randapu wybrać?

Herbicyd totalny Roundup 360 SL

Glifosat to substancja czynna herbicydu Roundup 360 SL zwalcza 53 gatunki chwastów. Herbicyd ten stosuje się w okresie od wiosny do jesieni, czyli wtedy, kiedy następuje zwiększenie ryzyka wystąpienia chwastów. Dawkę potrzebną do zniszczenia występujących gatunków chwastów oblicza się na podstawie ich rozwoju, przy czym Roundup działa na chwasty zielone (nie działa np. na skrzyp polny).

Herbicyd totalny Roundup Flex 480

To jeden z produktów zawierających glifosat i substancje towarzyszące — skuteczny i sprawdzony środek do zwalczania chwastów. Tak jak większość herbicydów, występuje w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, a stosowany jest nalistnie. Roundup Flex 480 Charakteryzuje się wysoką koncentracją glifosatu (480 g/l). Można stosować go już 1 godzinę po opadach deszczu.

Herbicyd totalny Halvetic 180 SL

Halvetic 180 SL jest nieselektywnym środkiem chwastobójczym o działaniu układowym. Ma formę koncentratu do sporządzania roztworu wodnego (SL) i stosuje się go nalistnie. W odróżnieniu od innych herbicydów, Halvetic zawiera połowę dawki substancji czynnej (180 SL zamiast 360 SL), nie tracąc przy tym na skuteczności. Halvetic 180 SL jest nieselektywnym środkiem chwastobójczym o działaniu układowym. Ma formę koncentratu do sporządzania roztworu wodnego (SL) i stosuje się go nalistnie. Jest bezpieczniejszy od Roundupu, nie tracąc przy tym na skuteczności, a analogiczny efekt może wystąpić nawet szybciej niż w przypadku preparatu z samym glifosatem.

Herbicyd totalny Singlif 360 SL

Herbicyd Singlif działa podobnie jak herbicydy Roundap. Może być używany w formie roztworu i rozprowadzany za pomocą opryskiwacza plecakowego. W przypadku różnego zachwaszczenia stosuje się odpowiednio większe ilości oprysku na hektar, od 1 do 4 litrów.

Herbicyd totalny Dominator Clean 360 SL

Może być stosowany uprawie pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, żyta ozimego, pszenżyta ozimego, pszenicy jarej, rzepaku ozimego, rzepaku jarego, na polach uprawnych po zbiorze roślin uprawnych (ścierniska) oraz w uprawie jabłoni, gruszy, śliwy i wiśni. Ten środek z glifosatem działa szybciej przy wysokich temperaturach i wilgotności oraz silnym nasłonecznieniu. Dominator Clean 360 SL ożna stosować go w opryskiwaczu samobieżnym, ciągnikowym i ręcznym.

Herbicyd totalny Avans RTU

Avans RTU jest środkiem chwastobójczym w sprayu. Przeznaczony jest do zwalczania chwastów jednoliściennych i dwuliściennych (również wieloletnich) dookoła domu i w przydomowych ogródkach. Glifosat działa na pokrzywy. Zalecana dawka produktu to 270 ml na 10 m2.

Herbicyd totalny Agrosar 360 SL

Agrosar 360 SL z glifosatem może być używany jako zamiennik Roundupu. Może być stosowany przed zbiorem roślin uprawnych, na ścierniska, w ogrodach, działkach i terenach wokół domu – też na kostce chodnikowej. Jest nalistnym herbicydem o działaniu układowym. Pierwsze oznaki działania, podobnie jak po użyciu Roundupu, widoczne są już po ok. tygodniu. 

Herbicyd totalny Gallup Special 360 SL

Gallup Special 360 SL obecność glifosatu w postaci soli izopropyloaminowej, to forma koncentratu stworzonego do stworzenia roztworu wodnego. Jest przeznaczony do stosowania nalistnie na pszenicę, jęczmień i rzepak, ścierniska i sady jabłoniowe.

Herbicyd totalny Klinik Duo / Free 360 SL

Klinik Duo / Free 360 SL to koncentrat substancji czynnej z grupy G, przeznaczony do sporządzenia roztworu wodnego. Stosowany jest nalistnie na zboża i rzepak, na ścierniska i w sadach jabłoniowych. Jego największymi zaletami jest bardzo duża skuteczność, szybkość działania i świetne wyniki w walce z zachwaszczeniem – w tym chwastami wieloletnimi i perzem.  Pamiętajmy, że dla zachowania bezpieczeństwa żywności, wymagane jest regularne wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych.

Herbicyd totalny Singlif 360 SL

Singlif 360 SL   to herbicyd nieselektywny, o działaniu układowym, stosowany nalistnie, w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego (SL).

Korzyści płynące ze stosowania glifosatu

Dostępne preparaty zawierające glifosat odznaczają się wysoką skutecznością, a zarazem szybkością działania. Stanowią sprawdzony sposób w walce z usuwaniem różnego rodzaju chwastów. Składniki produktu świetnie radzą sobie zarówno z niszczeniem niechcianych roślin jednorocznych, jak i tych wieloletnich (pozwalają pozbyć się najbardziej uciążliwego perzu). Szeroki zakres zastosowania preparatów z glifosatem sprawia, że gwarantują ponadto skuteczną likwidację ugorów i odłogów. Wykorzystuje się je między innymi na terenach nieużytkowanych rolniczo, na polach uprawnych przed zbiorem zbóż i rzepaku ozimego. Należy pamiętać o tym, aby podczas korzystania ze środków ochrony roślin przestrzegać ściśle określonych zasad bezpieczeństwa.

Czym zastąpić glifosat?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że intensywnych herbicydów z glifosatem nie można stosować w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi w 2020 r. zakazali używania tego typu środków ochrony roślin w parkach miejskich i w prywatnych ogrodach. W Polsce, a także w innych krajach Unii Europejskiej, Roundupu — wg założeń — można używać jedynie do 15 grudnia 2022 r. Czy więc trzeba będzie zrezygnować ze stosowania skutecznych preparatów chwastobójczych? Niekoniecznie. Warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednim zamiennikiem Randapu.

Herbicyd totalny bez glifosatu również zadziała chwastobójczo, jednak glifosat zastąpiony zostaje w nim substancjami pochodzenia roślinnego. Środek Beloukha to desykant i nieselektywny herbicyd o działaniu kontaktowym. Oprócz chwastów zwalcza również uciążliwy mech i odrosty korzeniowe w drzewach owocowych. Jest naturalny — zawiera kwas pelargonowy pochodzący z ekstrakcji rzepaku, dlatego jest bezpieczny dla środowiska. Tak samo, jak w przypadku innych środków, ten zamiennik Roundupu, to koncentrat do rozpuszczenia w wodzie. 

Odpowiednik Roundupu bez glifosatu — czy działa?

Środek Beloukha z pewnością ma wiele zalet. Główną jest jego nietoksyczność i szybkość działania. Jednak warto nadmienić, że aktualnie żaden herbicyd totalny bez glifosatu nie zwalcza chwastów tak skutecznie, jak Roundup i zamienniki Roundupu, które wyniszczają niechciane chwasty i zapobiegają ich odrastaniu. Glifosat wciąż króluje więc na rynku środków ochrony roślin. Jego działanie jest całkowicie uniwersalne w przeciwieństwie do herbicydów z innymi substancjami w składzie. Aby nie wyrządził szkód ani roślinom, ani zwierzętom, ani — przede wszystkim — ludziom, należy stosować się do instrukcji na etykiecie.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie