Podział chwastów dwuliściennych - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Podział chwastów dwuliściennych

Podział chwastów dwuliściennych

Jak rozpoznać i zwalczyć chwasty dwuliścienne?

Chwasty dwuliścienne potrafią stanowić prawdziwą zmorę – występują w każdych uprawach i rodzajach podłoża. Niestety, jest ich znacznie więcej niż chwastów jednoliściennych, a ich cechą charakterystyczną jest obecność dwóch liścieni we wczesnych fazach rozwojowych. Ich łodyga często jest rozgałęziona, a system korzeniowy palowy (np. mak polny). Walka z chwastami dwuliściennymi bez zastosowania odpowiednich środków ochrony roślin oraz zabiegów agrotechnicznych wydaje się być walką z wiatrakami.

Czym się charakteryzują chwasty dwuliścienne?

Rośliny dwuliścienne, w odróżnieniu od jednoliściennych, są zdolne do wtórnego przyrostu na grubość, często mogą być wieloletnie i wykształcać okazałe kwiaty – większość z nich to rośliny kwitnące.
Cechą charakterystyczną chwastów dwuliściennych jest obecność dwóch liścieni w początkowej fazie rozwoju. Ponadto, ich łodyga, na ogół zielna, bywa rozgałęziona. W odróżnieniu od roślin jednoliściennych, u dwuliściennych wiązki przewodzące są otwarte, z przyrostem wtórnym. System korzeniowy chwastów dwuliściennych jest zazwyczaj palowy, a liście mogą przyjmować różnorodne kształty.
Charakterystyczna budowa chwastów dwuliściennych oraz, często, okazałe rozmiary, sprawiają, że chwasty dwuliścienne są łatwe do wytropienia oraz oznaczenia. Używanie oprysków w zwalczaniu chwastów dwuliściennych możliwe jest tylko w uprawach roślin jednoliściennych (np. pszenica, żyto), w innym wypadku zabieg mógłby zniszczyć uprawy. Jednakże prowadzenie starannej uprawy może przyczynić się do zmniejszenia ilości chwastów dwuliściennych.

Czym się różnią chwasty dwuliścienne od jednoliściennych? 

Aby skutecznie zwalczać chwasty, konieczna jest umiejętność odróżniania chwastów jedno- i dwuliściennych. Odpowiednia ocena pozwoli dobrać odpowiedni środek do zwalczenia niepożądanych roślin.
We wczesnych fazach rozwojowych chwasty dwuliścienne poznamy po tym, że posiadają dwa liście zarodkowe. Analogicznie, chwasty jednoliścienne będą miały w fazie kiełkowania jeden liścień. To najbardziej charakterystyczna różnica między tymi grupami.
W wyższych fazach rozwojowych możemy zwrócić uwagę na unerwienie liści, w chwastach dwuliścienny tworzy ono sieć, która odchodzi on nerwu głównego. W roślinach jednoliściennych ułożenie nerwów jest równoległe. Kolejną cechą, na którą należy zwrócić uwagę jest system korzeniowy – rośliny jednoliścienne mają zazwyczaj krótki, wiązkowy system korzeniowy, z licznymi korzeniami przybyszowymi, z kolei u dwuliściennych często występuje palowy system korzeniowy, gdzie od wyraźnie zaznaczonego korzenia głównego odchodzą korzenie przybyszowe.

Podział chwastów dwuliściennych

Wiele chwastów dwuliściennych przez wieki towarzyszy człowiekowi. Słowa „pospolity”, „zwyczajny” lub „polny” w nazwach gatunkowych świadczą o ich rozpowszechnieniu. Niektóre są wykorzystywane w medycynie, ale ich obecność na użytkach rolnych jest niewskazana. Jak je rozpoznawać?

Chwasty dwuliścienne to rośliny niepożądane z punktu widzenia rolnika. Do ich zwalczania stosuje się środki ochrony roślin o różnym mechanizmie działania. Żeby skutecznie zwalczać wroga, trzeba go najpierw rozpoznać, a potem zastosować najlepsze metody walki.

Jakie straty mogą powodować chwasty w uprawach?

Chwasty zabierają roślinom uprawnym wodę i składniki pokarmowe, utrudniają dostęp światła i ograniczają wzrost. Mogą być siedliskiem mikroorganizmów chorobotwórczych lub szkodników. Obniżają wartość plonów, uniemożliwiają przetwórstwo, a spożywane przez zwierzęta hodowlane psują jakość produktów pochodzenia zwierzęcego. Chwasty mogą być przyczyną zatruć, a nawet zgonów ludzi i zwierząt.



Jak wyglądają chwasty dwuliścienne? Jak je rozpoznać?

Chwasty jednoroczne jare

Chwasty, które wschodzą, rozwijają się i w tym samym roku wydają nasiona.

 

  • Bieluń dziędzierzawa - Silnie trujący, ma nieprzyjemny mysi zapach. Przypomina krzew do 1 m wysokości. Ma jajowate liście z dużymi ząbkami, duże lejkowate białe kwiaty i owoce podobne do kasztanowca z mnóstwem drobnych, czarnych nasion.
  • Gorczyca polna - Nazywana też ognichą, dorasta do ok. 0,5 m, ma żółte kwiaty i na pierwszy rzut przypomina rzepak. Dolne liście i podstawa łodygi pokryte ostrą szczeciną. Liście dolne podobne do rzodkiewki, górne wydłużone.
  • Łoboda oszczepowata - Dorasta do 1 m wysokości. Ma prążkowaną łodygę, dolne liście w kształcie grotu oszczepu, górne są węższe, lancetowate. Drobne zielone kwiaty tworzą kłębiki, a u ich nasady wyrastają małe trójkątne listki.
  • Łoboda rozłożysta - Dorasta do 1 m wysokości, ma sztywną łodygę mocno rozgałęzioną na dole. Liście wąskie o różnym kształcie, przeważnie lancetowate, lekko ząbkowane. Kwiaty zebrane w kłebiki tworzą kwiatostany w formie kłosów.
  • Mlecz zwyczajny - Dorasta do 1,2 m. Łodyga jest pusta, wypełniona białym sokiem, rozgałęziona na szczycie. Pierzaste liście są złożone z trójkątnych, oddzielonych odcinków. Jasnożółte kwiaty zebrane są w małe koszyczki. Owoce są z puchem kielichowym.
  • Pokrzywa żegawka - Dorasta maksymalnie do 0,5 m. Łodyga czworograniasta, rozgałęziona, pokryta parzącymi włoskami, podobnie jaj jajowate, ząbkowane liście. Kwiaty drobne, zebrane w kwiatostany w kątach liści.
  • Poziewnik polny - Osiąga wysokość 15-70 cm. Łodyga jest miękko owłosiona, a liście podłużne, jajowate, na brzegach lekko ząbkowane. Kwiaty, zebrane w kątach liści są purpurowe lub różowe.
  • Poziewnik szorstki - Ma czworokątną łodygę, zgrubiałą pod węzłami, o wysokości do 1 m, szorstko owłosioną. Liście jajowate, zakończone szpicem, na brzegach karbowane. Kwiaty w kłujących kielichach w kątach liści są purpurowe lub różowe.
  • Psianka czarna - Roślina o nieprzyjemnym zapachu z szorstką, rozgałęzioną łodygą o wysokości do ok. 0,5 m. Liście rombowate, zaostrzone. Kwiaty zebrane w małe grona, podobne do kwiatów ziemniaka, ale mniejsze. Owocami są czarne kuleczki.
  • Rdest kolankowy - Ma wyprostowaną lub rozesłaną łodygę z wyraźnymi kolankami, z których wyrastają długie, wąskie i ostro zakończone liście. Kwiaty bladoróżowe zebrane są na szczycie pędu w kwiatostan w formie kłosa.
  • Rdest plamisty - Rozgałęziona, wyprostowana lub wznosząca się łodyga sięga do wysokości ok. 0,5 m. Lancetowate, zaostrzone liście mają na środku wyraźną ciemną plamę. Różowe kwiaty tworzą gęste kłosy.
  • Rdest powojowy (Rdestówka powojowata) - Ma długą, rozgałęziającą się i wijącą, szorstką łodygę. Liście u nasady sercowate, ostro zakończone. Ma niepozorne, zielone kwiaty zebrane w kątach liści, które odróżniają go od powoju polnego.
  • Rdest ptasi - Ma rozgałęzioną i rozścielającą się łodygę o długości do pół metra. Małe, eliptyczne liście obejmują łodygę. Drobne zielonkawe lub czerwono-zielone kwiaty wyrastają z kątów liści.
  • Rzodkiew świrzepa - Zwana łopuchą, przypomina gorczycę białą. Łodyga na dole szorstka, rozgałęziona, dorasta do około 0,5 m. Liście ma podobne do rzodkiewki, na górze węższe, a żółte czteropłatkowe kwiaty zebrane w grona. Owocem jest łuszczyna z przewężeniami między nasionami, zakończona dzióbkiem.
  • Sporek polny - Dorasta do 0,5 m, ma rozgałęzioną łodygę oraz nitkowate, mięsiste i lepkie liście ułożone promieniście w węzłach. Młode rośliny można pomylić z sadzonkami sosny. Kwiaty drobne, białe.
  • Szczaw tępolistny - Prosta łodyga z rozgałęzieniami dorasta do 50-120 cm. Przy ziemi rozeta lancetowatych liści z długimi ogonkami, pozostałe liście są mniejsze, bez ogonków. Zielono-czerwone kwiaty zebrane są w grona na wierzchołkach pędów.
  • Wilczomlecz obrotny - Łodyga o wysokości 15-40 cm zawiera sok mleczny, który barwi mleko na czerwono. Liście jajowate, im wyżej, tym większe. Kwiaty przypominają małe wklęsłe, zielonożółte listki na czubkach rozgałęzionych pędów.
  • Żółtlica drobnokwiatowa - Ma łodygę do 40 cm wysokości, w górnej części rozgałęzioną. Liście naprzemianległe, na dole jajowate, wyżej lancetowate. Ma białe kwiaty z żółtymi środkami w formie koszyczka o średnicy 0,5 cm.

Chwasty jednoroczne zimujące

Mogą kiełkować jesienią, a wiosną wydadzą plon, Czas ich rozwoju przypada na wiosnę.

  • Blekot pospolity - Silnie trująca roślina o liściach podobnych do pietruszki, silnym zapachu, podobnym do czosnku i piekącym, gorzkim smaku. Drobne, białe kwiaty tworzą baldach na dętej łodydze o wysokości do 0,5 m.
  • Bniec biały - Inaczej zwany lepnicą białą. Ma lancetowate liście i owłosioną łodygę oraz białe, pięciopłatkowe kwiatki o grubych, rozdętych kielichach. Trujący dla bydła.
  • Bodziszek drobny - Lubi gleby zasobne w azot. Ma długie, rozesłane, owłosione łodygi, które zaplątują się w rośliny, zagłuszają je i utrudniają zbiór. Liście dłoniaste o nerkowatym zarysie, kwiaty drobne, różowe lub liliowe.
  • Bodziszek okrągłolistny - Ma liście owłosione, dłoniaste, z zaokrąglonymi klapami, rozdzielonymi głębokimi wcięciami. Kwiaty wyrastają z kątów liści, są małe z pięcioma różowymi płatkami.
  • Bodziszek porozcinany - Ma rozgałęzioną owłosioną łodygę do 30 cm długości, dłoniaste liście, porozcinane niemal do nasady i czerwono-różowe kwiaty o pięciu płatkach.
  • Chaber bławatek - Ma cienką, prostą łodygę z szarozielonymi, wąskimi liśćmi. Kwiatostan w formie koszyczka, kwiaty zewnętrzne są dłuższe, niebieskie, lejkowate, a kwiaty wewnętrzne mniejsze i różowo-liliowe. Zawiera kwas pruski.
  • Czerwiec roczny - Dorasta do kilkunastu cm, ma drobne, nitkowate liście. Małe, zielone kwiaty zebrane są w pęczki na szczytach i w rozgałęzieniach pędów.
  • Czyściec polny - Rośnie na polach i nad wodami na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Ma owłosioną łodygę do 30 cm wysokości, sercowate, karbowane liście oraz liliowe lub różowe kwiaty w owłosionym kielichu.
  • Dymnica pospolita - Łodyga silnie rozgałęziona, do 40 cm wysokości, jasnozielona. Liście sinozielone, po roztarciu pachną dymem z palonych liści. Kwiaty różowo-purpurowe, na czubkach ciemniejsze, zebrane w grona. Powoduje zatrucia zwierząt.
  • Fiołek polny - Łodyga o wysokości kilkunastu centymetrów. Dolne liście sercowate, wyższe jajowate. Kwiaty na długich szypułkach, biało-żółte z odcieniem fioletu na górze. Dolny płatek ma żółtą plamkę i czarne, promieniste kreski.
  • Gwiazdnica pospolita - Ta niska i delikatna roślina o kruchych rozesłanych łodygach tworzy łany i szybko pokrywa wolną powierzchnię. Ma małe, jajowate liście i drobne, białe kwiatki przypominające gwiazdeczki.
  • Jasnota purpurowa - Tworzy skupienia, dorasta do 30 cm. Ma czworokątną łodygę i sercowate, delikatnie owłosione liście podobne do pokrzywy. Szczytowe liście są zielono-różowe. Kwiaty purpurowe o intensywnym zapachu.
  • Jasnota różowa - Dorasta do 30 cm, ma czworokątną łodygę, rozgałęzia się przy ziemi. Liście są sercowate, okrągłe, na górze pokryte włoskami. Ma różowe kwiaty, ale bez zapachu, w odróżnieniu od jasnoty purpurowej.
  • Jaskier polny - Roślina trująca, która osiąga wysokość 30-60 cm. Ma prostą, wzniesioną, rozgałęziającą się łodygę i trójdzielne liście oraz bladożółte kwiaty z pięcioma okrągłymi płatkami, umieszczone na długich szypułkach.
  • Kąkol polny - Osiąga 30-80 cm wysokości. Ma mocną, prostą łodygę i wąskie lancetowate liście, pokryte filcowatym nalotem, przez co roślina ma kolor szarozielony. Kielich kwiatu jest wąski, z ząbkami, między którymi jest 5 różowych lub fioletowych płatków.
  • Komosa biała - Cała roślina, zwana też lebiodą, jest pokryta mącznym nalotem. Ma rozgałęzioną, wysoką do 3 m, grubą łodygę z czerwonymi plamkami u nasady liści. Liście owalne lub lancetowate. Kwiaty drobne, zebrane w gęste kępki, tworzą wiechę.
  • Komosa wielkolistna - Osiąga od 20 cm do 1 m wysokości, ma rozgałęzioną łodygę, trójkątne, zielone liście z kilkoma ząbkami i małe zielonkawe kwiaty, tworzące wiechę. Nasiona są drobne.
  • Komosa wielonasienna - Dorasta do 50 cm wysokości, ma czworokanciastą łodygę z czerwonymi przebarwieniami. Liście są jajowate, podłużne, gładko zakończone. Kwiaty tworzą rzekome kłosy na czubkach pędów i w kątach liści.
  • Kurzyślad polny - Drobna roślina o płożących się pędach długości 10-20 cm, które łatwo się ukorzeniają. Małe jajowate liście od spodu są pokryte ciemnymi kropkami. Kwiatki o średnicy około 1 cm z pięcioma ceglastoczerwonymi płatkami.
  • Maruna bezwonna - Ma łodygę rozgałęziającą się u góry i pierzaste, mięsiste liście złożone z nitkowatych odcinków. Koszyczki kwiatowe przypominają wyglądem kwiaty rumianku, ale nie pachną nawet po roztarciu.
  • Nawrot polny - Roślina szarozielona, osiąga ok. 0,5 m wysokości. Szorstko owłosiona łodyga tworzy 2-3 rozgałęzienia. Liście wąskie, lancetowate, owłosione. Kwiatostan składa się z drobnych, lejkowatych kwiatów o białych płatkach.
  • Niezapominajka polna - Ma owłosioną łodygę do 40 cm wysokości. Dolne jajowate liście tworzą przy ziemi rozetę. Wyższa liście są wąskie, szorstko owłosione. Kwiatostan składa się z małych błękitnych kwiatów z żółtymi środkami.
  • Ostróżeczka polna - Ma rozgałęzioną łodygę, dorastającą do 70 cm wysokości. Liście pierzaste składające się z wąskich odcinków, przypominające koper. Kwiaty fioletowe, niebieskie lub różowe z charakterystyczną, długą ostrogą z tyłu.
  • Przetacznik bluszczykowaty - Roślina płożąca się o rozesłanych, rozgałęzionych lekko owłosionych łodygach. Liście są mięsiste, sercowate, złożone z kilku klap, owłosione. Blade błękitne kwiaty na szypułkach wyrastają w kątach liści.
  • Przetacznik perski - Ma dużo rozesłanych, pokrytych włoskami, podnoszących się łodyg. Łodygi leżące na ziemi ukorzeniają się. Ma niewiele sercowatych liści, a na długich szypułkach błękitne kwiaty z białą plamką w środku.
  • Przetacznik polny - Z korzenia wyrasta kilka wzniesionych łodyg do wysokości 25 cm. Dolne liście sercowate, owłosione, górne liście lancetowate. Na krótkich szypułkach w kątach liści wyrastają błękitne, prążkowane kwiatki z jasnymi środkami.
  • Przytulia czepna - Ma płożące się, kanciaste, długie łodygi z haczykowatymi włoskami, którymi przyczepia się do roślin i do ubrań. Z węzłów wyrastają pęczki wąskich liści, a z kątów przy liściach drobne zielonkawe lub białe kwiaty na szypułkach.
  • Rdest ziemnowodny - Ma grubą, pustą w środku łodygę, wzniesioną lub pełzającą o wysokości do 1 m, albo pływającą do 3 m długości. Rozgałęzia się tylko na dole. Ma lancetowate, skórzaste liście do 14 cm długości i różowe lub czerwone sterczące na szypułkach kwiatostany szczytowe.
  • Rogownica lepka - Roślina rzadka i zagrożona, występująca na Dolnym Śląsku. Osiąga wysokość do 30 cm, ma owłosioną łodygę i małe, wąskie liście, pokryte lepkimi gruczołami. Kwiaty drobne, białe.
  • Rumian polny - Mocno rozgałęziona łodyga wznosi się do ok. 0,5 m. Liście pierzaste złożone z cienkich odcinków. Kwiaty w formie koszyczka, w środku żółte z białymi płatkami przypominają kwiaty rumianku, ale nie pachną.
  • Rumianek bezpromieniowy - Dorasta do 0,5 m, intensywnie pachnie rumiankiem. Ma grubą, obficie pokrytą liśćmi łodygę. Liście są gęste, pierzaste. Wypukłe koszyczki kwiatowe tworzą tylko żółte kwiaty rurkowe, bez białych płatków (kwiatów języczkowych) dookoła.
  • Rumianek pospolity - Silnie rozgałęziona, pusta łodyga do 0,5 m wysokości. Liście pierzaste, złożone z nitkowatych odcinków. Rozgałęzienia kończą się koszyczkiem kwiatowym. Brzeżne, białe kwiaty (płatki) odginają się w dół wieczorem i w miarę przekwitania, środkowe, żółte, wypełniają wypukłe dno koszyczka.
  • Sałata kompasowa - Łodyga z sokiem mlecznym osiąga wysokość ponad 1 m. Ząbkowane, wydłużone liście układają się na przemian w kierunku północ-południe. Kwiatostan tworzą wąskie koszyczki żółtych kwiatów, które po przekwitnięciu pokrywają się puchem.
  • Starzec zwyczajny - Ma okrągłą łodygę wznoszącą się do 40 cm. Liście są długie z ząbkowatymi wcięciami. Koszyczki kwiatowe są wąskie, walcowate, złożone niemal wyłącznie z żółtych kwiatków rurkowych. Po przekwitnięciu pokrywają się puchem.
  • Stulicha psia - Wyprostowana i rozgałęziona łodyga dorasta do 1 m wysokości. Liście szarozielone, pierzaste, składające się z cienkich, wąskich odcinków. Kwiaty żółte, zebrane w grona. Owocem są łukowato wygięte łuszczyny.
  • Stulisz lekarski - Ma sztywną, owłosioną łodygę do 60 cm wysokości, która rozgałęzia się poziomo. Liście mają podzieloną pierzasto blaszkę z ząbkowanymi krawędziami. Drobne, żółte kwiatki tworzą mały kwiatostan. Owocem jest wzniesiona łuszczyna bez dzióbka.
  • Szarłat szorstki - Cała roślina pokryta jest szorstkimi szczecinkami. Liście rombokształtne, ostro zakończone, pofałdowane, na długich ogonkach, przyczepione do jasnozielonej, grubej łodydze. Kwiaty zielone, zebrane w gęste, długie i kłujące kłosy.
  • Szarłat tępolistny (Szarłat siny) - Ma nagą, mięsistą, pokładającą się łodygę i tępo zakończone liście na długich ogonkach. Żółtozielone kwiaty zebrane są w kłębiki u nasady liści, a na wierzchołku tworzą kłos.
  • Szczwół plamisty - W pierwszym roku wypuszcza rozetę liści, w drugim pęd kwiatowy. Łodyga gruba, pusta, pokryta bordowymi plamami, do 1,8 m. Roztarte pierzaste liście śmierdzą myszami. Białe kwiaty skupione w 15-centymetrowe baldachy.
  • Szczyr roczny - Dorasta do 20-30 cm. Na rozgałęzionej łodydze są podłużne liście z żółtymi żyłkami, karbowane na brzegach. Roztarte nieprzyjemnie pachną. Kwiaty męskie skupione w wiechy, żeńskie położone w kątach liści, zielone.
  • Ślaz dziki - Ma główną łodygę wzniesioną do 1 m wysokości, łodygi boczne pokładają się. Liście duże, wcięte, podzielone na 3, 5 lub 7 klap. Kwiaty różowe z fioletowymi prążkami o pięciu płatkach wyrastają z kątów liści.
  • Tobołki polne - Roślina o wysokości do 30 cm, po zgnieceniu wydziela zapach czosnku. Kanciasta łodyga, otoczona rozetą jajowatych liści, rozgałęzia się u góry. Drobne białe kwiaty z tworzą grona. Owocem jest łuszczyna w kształcie dysku.
  • Wyka kosmata - Ma kosmatą, wiotką łodygę o długości do 1,5 m. Pierzaste liście złożone są z par podłużnych listków i zakończone czepnymi wąsami. Fioletowe kwiaty wyrastające z kątów liści, tworzą grona. Owocem jest strąk w kształcie rombu.

 

Chwast dwuletnie lub wieloletnie

Mogą zacząć kiełkować już wiosną albo jesienią. W tym samym roku lub w kolejnym wydają nasiona.

 

  • Babka lancetowata - Ma wydłużone, lancetowate, unerwione liście zebrane w gęste rozety. Drobne kwiaty tworzą nieduże kłosowate kwiatostany na długich łodyżkach.
  • Babka zwyczajna - Niska roślina o jajowatych liściach zebranych w rozetki, odporna na wydeptywanie, szybko się rozrasta. Wydłużony kwiatostan tworzą małe, żółtozielone kwiaty.
  • Barszcz zwyczajny - Ma ciemnozielone, pierzaste, podzielone na 3-5 części liście i jasne kwiaty zebrane w baldach o średnicy 10-15 cm. Dorasta do 1,5 m, Owoce i sok w łodydze mają bardzo nieprzyjemny zapach. Psuje jakość siana i wydłuża jego schnięcie.
  • Bylica pospolita - Ma mocne kłącza i rozgałęzioną, wzniesioną łodygę do 2 m wysokości. Liście pierzasto podzielone, z wierzchu ciemnozielone, od spodu pokryte kutnerem. Żółtawo brązowe kwiaty tworzą wiechy na szczytach łodyg.
  • Iglica pospolita - Ma wzniesioną lub rozesłaną łodygę pokrytą miękkimi włoskami, pierzaste liście i purpurowe kwiaty zebrane w małe baldachy. Dojrzałe owoce wyrzucane są na odległość, a ich charakterystyczna iglica wkręca się w glebę.
  • Lulek czarny - Zwany szalejem, dorasta do ok. 0,5 m. Ma omszone i lepkie owalne liście ze wcięciami. Dzwonkowate kwiaty mają brudnożółte płatki z fioletowymi żyłkami. Nasiona przypominają ziarnka maku, są śmiertelnie trujące, podobnie jak korzeń, podobny do pasternaku.
  • Mak polny - Ma prostą, kanciastą, rzadko rozgałęzioną i szorstko owłosioną łodygę do 90 cm wysokości. Kwiaty, osadzone w owłosionym kielichu, mają cztery duże, czerwone, zachodzące na siebie płatki z czarną plamką u nasady. Owocem jest makówka.
  • Marchew zwyczajna - Ma szorstką, pustą w środku łodygę, tworzącą na szczycie rozgałęzienia. Powstają na nich baldachy drobnych, białych kwiatów. Pierzaste liście i jasny korzeń spichrzowy mają kształt i zapach podobne do marchwi ogrodowej.
  • Mięta polna - Ma łodygę wzniesioną, rozgałęzioną, pokrytą włoskami. Liście jajowate lub podłużne, delikatnie ząbkowane lub karbowane. Kwiaty zebrane w kłosy są różowe lub fioletowe. Roślina ma silny zapach mentolu.
  • Mlecz polny - Ma sztywną dętą łodygę, wysoką na 60-150 cm, u góry rozgałęzioną. Liście podłużne, pierzaste z kolczastymi ząbkami. Rurkowate żółte kwiaty są zebrane w koszyczki. Owoce z puchem są ciasno ułożone.
  • Ostrożeń polny - Mocno i głęboko się korzeni. Mylony z ostem, osiąga wysokość 0,5-1,5 m. Ma lekko owłosioną łodygę, liście wydłużone i kolczasto zakończone. Koszyczki kwiatów są różowe lub fioletowe, podczas przekwitania pokrywają się puchem.
  • Pięciornik gęsi - Z kłącza wyrasta rozeta pierzastych liści, złożonych z owalnych, ząbkowanych listków. Liście od spodu są srebrzysto-szare. Z rozetek wyrastają długie rozłogi, które się ukorzeniają. Kwiaty złociste o średnicy 2 cm.
  • Podbiał pospolity - Ma duże, twarde, sercowate liście na długich ogonkach, wyrastające z kłącza. Łodyga kwiatowa jest pokryta listkowatymi łuskami. Żółte koszyczki kwiatów po przekwitnięciu pokrywają się białym puchem.
  • Pokrzywa zwyczajna - Łodyga prosta lub rozgałęziona, kanciasta, do ok. 1,5 m wysokości. Liście jajowate, ostro zakończone, ząbkowane. Łodyga i liście pokrywają parzące włoski. Kwiaty zielone, niepozorne, zebrane w grona kwiatostanów.
  • Powój polny - Ma długie, pełzające łodygi, które owijają się wokół innych roślin i przedmiotów. Liście są wydłużone, u nasady strzałkowe. Lejkowate biało-różowe kwiaty o zapachu migdałów otwierają się na jeden dzień.
  • Przymiotno kanadyjskie (konyza kanadyjska) - Ma szorstką, rozgałęzioną u góry łodygę, wzniesioną do ok. 1 m. Liście wąskie, lancetowate, przy ziemi tworzą rozetę. Kwiaty w postaci małych koszyczków są białawe, po przekwitnięciu pokrywają się puchem.
  • Rogownica pospolita - Łodyga wznosi się na wysokość do 40 cm. Liście są bez ogonków, podłużne, jajowate. Pędy kwiatowe rozgałęziają się na dwa ramiona. Kwiaty są drobne, białe o pięciu rozciętych do połowy płatkach.
  • Skrzyp polny - Pędy płonne dorastają do 40 cm i przypominają małą choinkę. Drobne zielone liście promieniście otaczają węzły. Szorstka łodyga przy pociągnięciu skrzypi. Pędy zarodnikowe są krótsze, mięsiste, jasnobrązowe, zakończone kłosem z zarodniami.
  • Szczaw kędzierzawy - Ma kanciastą łodygę, częściowo zabarwioną na czerwono, dorastającą do 1 m i długie, lancetowate, kędzierzawe liście o falistych brzegach. Kwiaty zielono-czerwone zebrane w duże i gęste wiechy.
  • Szczaw polny - Ma cienką łodygę do 0,5 m wysokości, na dole przebarwioną na czerwono, na górze rozgałęzioną. Liście są podłużne, lancetowate, u nasady mają odchodzące na boki wypustki. Czerwone, drobne kwiaty tworzą kwiatostany na wierzchołkach łodyg.
  • Tasznik pospolity - Łodygę dorastającą do ok. 30-50 cm otacza rozeta długich do 30 cm lancetowatych z mocno powycinanymi brzegami. Liście na łodydze są mniejsze. Drobne kwiatki na szczycie tworzą grona. Owocem jest sercowata łuszczyna.
  • Wilczomlecz sosnka - Łodyga prosta do 40 cm wysokości, z pędami płonnymi gęsto pokrytymi nitkowatymi liśćmi. Każda część rośliny wypełniona mlecznym sokiem. Żółtozielone kwiaty, przypominające drobne listki tworzą kwiatostan na szczycie.
  • Wrotycz pospolity - Ma intensywny kamforowy zapach. Sztywną łodygę do 1,5 m wysokości otaczają pierzaste liście. Koszyczki żółtych kwiatów przypominających małe guziczki tworzą szerokie i płaskie baldachy.
  • Wyka ptasia - Ma wiotką, pokładającą się łodygę do 1,2 m długości. Liście pierzaste złożone z par listków zakończone wąsami czepnymi. Kwiaty niebieskofioletowe z przebarwieniami zebrane w grona. Owocem jest podłużny strąk z dzióbkiem.

 





Data ostatniej aktualizacji artykułu: 2023-01-23

Udostępnij post:


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Opinie

Co mówią nasi klienci:

Kategorie