E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Do kiedy prochloraz? Substancja wycofana ze sprzedaży
Decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do 1 października 2022 roku, będziemy mogli zakupić Prochloraz oraz środki zawierające tę substancję. Stosowanie środka jest natomiast możliwe do 1 października 2023 roku.

Prochloraz — kiedy koniec handlu?

3 września (br.) Komisja (UE) wydała rozporządzenie wykonawcze 2021/1450 o wycofaniu z obrotu substancji czynnej prochloraz. Termin wycofania tej substancji nastąpi 31 grudnia 2021 r. Prochloraz będziemy mogli jednak zakupić jeszcze do 1 października 2022 roku.



Prochloraz — do kiedy można stosować?

Data wycofania prochlorazu z obrotu nie dotyczy jednak jego stosowania. W tym wypadku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłużyło ten termin do 31 października 2023 roku. 




Jak działa prochloraz?

Prochloraz to związek czynny z grupy imidazoli. Używany jest głównie prewencyjnie do ochrony uprawy roślin przed chorobami. Występuje on zazwyczaj w formie koncentratu, który należy rozcieńczyć. Tak przygotowany fungicyd stosujemy jako oprysk polowy.  Jego działanie ma charakter wgłębny. Pozwala to m.in. wniknąć mu do wnętrza rośliny, dzięki czemu wykazuje on działanie interwencyjne, nie przemieszczając się  tym samym do innej części rośliny. To powoduje, że fungicyd ten działa tylko i wyłącznie w miejscu jego podania. Musimy jednak przy tym pamiętać, że jego skuteczność będzie optymalna w temperaturze nie niższej niż 12 i nie wyższej niż 20 stopniCelsjusza.



Jakie choroby zwalcza substancja czynna prochloraz?

Prochloraz stosowany jest przede wszystkim do ochrony zbóż przed chorobami. Substancja ta bardzo skutecznie radzi sobie chroniąc m.in. pszenicę ozimą i pszenżyto ozime przed mączniakiem prawdziwym, łamliwością źdźbła czy septoriozą paskowaną liści pszenicy. Będzie ona także skutecznie chronić jęczmień ozimy przed łamliwością źdźbła oraz mączniakiem prawdziwym. Dla żyta ozimego zastosujemy go przed takimi chorobami jak łamliwość źdźbła, rynchosporioza czy rdza brunatna. Prochloraz poradzi sobie również z chorobami atakującymi żyto, pszenicę jarą i pszenżyto jare. Do chorób, które im zagrażają, należą m.in. mączniak prawdziwy oraz rynchosporioza. Substancja ta powstrzymuje także czerń krzyżową, szarą pleśń oraz zgniliznę twardzikową. Te choroby najczęściej atakują rzepak ozimy.




Opryski wycofane ze sprzedaży zawierające prochloraz

Wycofany Promax 450 EC

Promax 450 EC jest środkiem grzybobójczym z firmy Adama w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu wgłębnym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie zbóż ozimych i jarych przed chorobami grzybowymi.


Wycofany Wirtuoz 520 EC

Wirtuoz 520 EC jest użytkowany do zapobiegawczej i interwencyjnej ochrony zbóż przed takimi chorobami jak: brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów, fuzaryjna zgorzel, mączniak prawdziwy, plamistość siatkowa, rynchosporioza zbóż, septorioza, czy łamliwość źdźbła.

Wycofana Fossa 633 EC

Fossa 633 EC to środek dedykowany głównie pszenicy jarej i ozimej oraz dla pszenżyta ozimego i żyta ozimego. Środek ten chroni je przed m.in. takimi chorobami jak: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw czy rdza brunatna.

Wycofany Zamir 400 EW

Zamir 400 EW stosowany jest głównie do ochrony pszenicy ozimej, jęczmienia jarego oraz rzepaku ozimego. Najbardziej zagrażająca im choroba to m.in. to mączniak prawdziwy zbóż i traw.

Wycofany Artemis 450 EC

Artemis 450 EC jeto to bardzo skuteczny fungicyd do ochrony roślin przed wieloma chorobami. Wśród nich wyróżnić możemy m.in. Mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rdzę brunatną, czy rynchosporioza zbóż.

Wycofany Mondatak 450 EC

Mondatak 450 EC jest to fungicyd z zawartością prochlorazu. Stosowany jest głównie zapobiegawczo i interwencyjnie w ochronie zbóż ozimych i jarych oraz rzepaku ozimego.

Wycofany Mirage 450 EC

Mirage 450 EC jest to środek, który prócz zbóż ozimych, jarych oraz rzepaku ozimego, znajduje zastosowanie w ochronie bobiku oraz roślin ozdobnych.

Wycofany Atropos 500 EC

Jednym z oprysków, w którym znajduje się prochloraz jest Atropos 500 EC. Fungicyd ten przeznaczony jest głównie do ochrony pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego gdzie zwalczyć nim możemy m.in. łamliwość źdźbła zbóż i traw, septoriozę liści, mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Środek ten będzie również skuteczny w ochronie rzepaku ozimego.


Wycofany Faxer

Koncentrat tego środka stosowany jest przede wszystkim do ochrony pszenicy ozimej, która narażona jest na takie choroby jak łamliwość źdźbła zbóż i traw oraz septoriozę paskowaną liści pszenicy.


Wycofany Prokarb 450 EC

Fungicyd Prokarb 450 EC znajduje zastosowanie m.in. w ochronie takich roślin jak pszenica ozima, pszenica jara, rzepak ozimy, łubin żółty, łubin biały oraz łubin wąskolistny.


Wycofany Sporgon 50 WP

Sporgon 50 WP to środek zawierający prochloraz, który ma szerokie spektrum działania. Można go bowiem użyć nie tylko do ochrony zbóż, ale również pieczarek, kwiatów i krzewów ozdobnych.

Wycofana Glora 633 EC

To fungicyd stosowany głównie zapobiegawczo i interwencyjnie w ochronie zbóż. Używany jest do walki m.in. z takimi chorobami jak: septorioza paskowana liści pszenicy, mączniak prawdziwy zbóż i traw czy rdza brunatna.


Wycofana zaprawa Seman

Zaprawa Seman, to zaprawa fungicydowa, zapewnia ochronę ziarna zbóż zarówno jarych jak i ozimych.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie