E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Jak uformować bukszpan w kulę? O czym należy pamiętać przycinając bukszpan?

Bukszpan to jedna z najpopularniejszych roślin, która dekoruje nasze ogrody. Wiąże się to m.in. z tym że można ją przycinać nie tylko jak klasyczny żywopłot, ale również w kształty różnych brył geometrycznych. Jedną z bardziej popularnych figur jest kula. Wszystko przez prostotę w jej formowaniu i bardzo efektowny wygląd.

Formowanie bukszpanu w kule – czy to trudne?

Formowanie bukszpanu w kule wydaje się tylko pozornie trudne. Jest to jedna z prostszych czynności przy pielęgnacji tego krzewu. Wymaga ona jednak dużej cierpliwości. Wynika to z tego, że musimy go stopniowo przycinać. Dzięki temu uzyska on regularny kształt, zaś jego gałązki będą mocno splecione.

Sadzenie bukszpanu

Bukszpan jest to roślina, którą można sadzić przez cały sezon wegetatywny, choć najlepszym okresem jest przełom sierpnia i września. Sadzonkę należy wsadzić do spulchnionej ziemi pozbawionej chwastów na głębokość 20 cm. Krzew ten najlepiej czuje się w glebie gliniastej, wapiennej oraz ziemi ogrodowej. Nieco gorzej znosi piaszczyste podłoże. Wówczas należy je nawozić kompostem, tak aby ziemia była wilgotna. Bukszpan jest też bardzo tolerancyjny jeżeli chodzi o otoczenie. Znakomicie czuje się on zarówno w słońcu jak i cieniu.

Odpowiednia pielęgnacja i nawożenie

Bukszpan, mimo iż jest krzewem, który dobrze znosi susze, powinien być podlewany systematycznie, ale nie nadmiernie. Okres, w którym powinniśmy częściej dostarczać mu wodę to późna jesień. Wówczas magazynuje on ją na zimę. Bukszpanu nie powinniśmy zbyt często nawozić. Jeżeli już to robimy, to nawozy powinny być łagodne, zaś czynność tą należy wykonać najlepiej wiosną, ale nie później niż w sierpniu. Ostatnim elementem pielęgnacji krzewu bukszpanu jest jego regularne przycinanie. Dzięki temu będziemy mogli go stopniowo formować.

Przycinanie i formowanie

Formowanie bukszpanu odbywa się przez przycinanie. Czynność tą najlepiej wykonywać jest między majem a wrześniem. Wówczas obcinamy świeże odrosty, tak by uformować go w kule. By uzyskać taki efekt, powinniśmy przycinać najpierw boki. Później należy skupić się na górnej części rośliny. Tam bowiem ustalamy, jaką ona będzie mieć wysokość. Musimy jednak pamiętać, że krzewu nie możemy zbyt nadmiernie przycinać, a robić to stopniowo. Wówczas bowiem możemy nie uzyskać spodziewanego efektu, a wręcz odwrotny.



BANER (1).gif

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie