E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Pryskać wieczorem czy rano?  Jaka jest najlepsza pora dnia na oprysk?

Prawidłowe wykonanie oprysku środkami ochrony roślin wbrew pozorom nie jest proste. Co więcej, istnieją specjalne akty prawne, które regulują stosowanie oprysków. Przepisy te stanowią o minimalnych strefach buforowych oraz określają obiekty wrażliwe. Dla dróg publicznych bufor wynosi 3 metry, dla pasiek 20 metrów, a dla zbiorników i cieków wodnych 1 lub 3 metry, w zależności od używanego opryskiwacza. Informację o strefach buforowych zawierają również etykiety wszystkich preparatów.



Dlaczego wieczór to najlepsza pora w ciągu dnia na wykonanie oprysku środkami ochrony roślin?

Oprysk środkami ochrony roślin powinno się wykonywać wieczorem lub nawet nocą z kilku istotnych względów, między innymi:

  • od świtu do zmierzchu trwa oblot pszczół - ich kontakt z preparatem byłby dla nich mocno trujący;
  • wieczorem panuje niższa temperatura powietrza - środek ochrony roślin będzie bardziej efektywny;
  • niższa temperatura powietrza wieczorem i w nocy ma również wpływ na mniejszą intensywność zapachu preparatu, unoszącego się nad plantacją i odsiadującego na owadach.



Jakie opryski należy wykonywać wieczorem?

Opryski, bez względu na rodzaj stosowanego preparatu, należy wykonywać wieczorem, po oblocie pszczół. Dotyczy to zarówno herbicydów, fungicydów, insektycydów, jak i pozostałych środków ochrony roślin. Poranne godziny mogą być niewystarczającym okresem na wykonanie zabiegu oprysku. Co więcej, unoszące się opary preparatu mogą otaczać przelatującego owada i również mieć trujące działanie. Niższa temperatura po zachodzie słońca zmniejszy wydzielanie się zapachu, a także zwiększy efektywność wykonanego zabiegu. Często pszczoły nocują na plantacji rzepaku, zbóż i innych. Zdarza się to szczególnie w przypadku występowania deszczu, burz.




Dlaczego wykonywanie oprysków w ciągu dnia szkodzi pszczołom?

Wykonywanie oprysku środkiem ochrony roślin w ciągu dnia może mieć bardzo negatywne skutki w kontekście owadów zapylających. Dotyczy to zwłaszcza pszczół, których egzystencja jest niezbędna dla życia człowieka. Szkodliwe substancje mogą przenikać do organizmu owadów poprzez okrywę ciała, układ pokarmowy lub oddechowy. Pozostawiają na powierzchni pszczoły zapach. Spowoduje to, iż po powrocie do ula, zostanie potraktowana jako intruz i niebezpieczeństwo.



Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie zapoznać się z informacjami od producenta oraz zaplanować zabiegi z uwzględnieniem bezpieczeństwa pszczół. Od świtu do zmierzchu trwa ich oblot, a podczas długich, ciepłych dni może rozpocząć się nawet wcześniej. 



Najczęstszym błędem jest dobór nieprawidłowych środków ochrony roślin i nieprzestrzeganie zasad opisanych na etykiecie. Mogą one dotyczyć źle dobranej dawki, stosowanie nieodpowiednich lub niedozwolonych środków w danej uprawie.



Pestycydy zawarte w środkach ochrony roślin mogą doprowadzić do ich śmierci oraz do wyeliminowania innych owadów. Stosowanie oprysków w odpowiednich porach przyczynia się do ratowania pszczół. Pszczelarze zalecają, aby dokonywać oprysków w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, czy w uprawach nie ma owadów zapylających.  Warto tutaj wspomnieć, że kiedyś w Polsce występowało 27 gatunków trzmieli, aktualnie jest ich tylko 10.




Wykonuj opryski nie szkodząc pszczołom!

Etykiety środków ochrony roślin zawierają niezbędne informacje dotyczące zasad i terminów stosowania oprysków, w tym o okresie prewencji, czyli o czasie po zastosowaniu preparatu, w którym człowiek i zwierzęta nie powinni mieć żadnego kontaktu z miejscami, w których zastosowano dany produkt. Należy bezwzględnie się do nich stosować, mając na uwadze przede wszystkim czas oblotu pszczół. Najbezpieczniej jest przeprowadzać zabiegi wieczorem, po zachodzie słońca, gdy można mieć pewność, że w ogrodzie nie ma już owadów. Odpowiedni sposób przeprowadzenia oprysku środkiem ochrony roślin minimalizuje ryzyko zatrucia pszczół. Zapewniając bezpieczeństwo owadom można mieć gwarancję równych plonów.





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie