Terminy siewu rzepaku. Kiedy powinno się go siać? | E-sklep dlaroslin.pl

Rzepak ozimy jest rośliną o jednym z najdłuższych okresów wegetacji, wynoszącym w sumie blisko rok.
Od siewu do zimy rzepak rośnie około 60 do 80 dni. W tym czasie powinien wykształcić mocny system korzeniowy (ok. 20-25 cm z odpowiednio zagłębioną szyjką korzeniową) oraz rozetę 8 – 12 liści, co wiosną zapewni odpowiednio dużą liczbę rozgałęzień.
W drugim roku wegetacji od wiosny do lata rzepak osiąga pełną dojrzałość nasion po ok 120 – 130 dniach. Według skali BBCH jest to faza 89, w której łuszczyny są dojrzałe a nasiona mają pełną twardość i ciemny kolor.
Termin zbiorów jest oczywiście zależny od regionu uprawy oraz posianej odmiany, ale zwykle przypada po upływie przynajmniej miesiąca od zakończenia kwitnienia.
W praktyce oznacza to zbiory na początku lipca. Im staranniejszy był siew rzepaku i bardziej wyrównana obsada, tym bardziej równomierny będzie rozwój roślin i dojrzewanie nasion, a tym samym łatwiej będzie ustalić optymalny termin zbioru i uniknąć osypywania.
W praktyce przy zachwaszczeniu plantacji i nierównomiernym wzroście dla ułatwienia zbiorów w końcowej fazie uprawy stosujemy zabiegi desykacji i sklejania łuszczyn, często prowadzone również w formie zabiegu łącznego.Z kolei rzepak jary, stosowany jako roślina pomocnicza np. przy wymarznięciach rzepaku ozimego i mniej popularny ze względu na około 30-40% niższe plony, rośnie w okresie od kwietnia do końca sierpnia.
Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Termin zbioru jest więc dużo późniejszy niż rzepaku ozimego.
Jak długo wschodzi rzepak?
Nasiona sadzimy w rowkach na głębokości do ok. 2 cm, czyli dziesięciokrotności średnicy nasiona, na lekko wilgotnej, przepuszczalnej glebie.
Dzięki temu wschody będą szybkie i wyrównane. W zwykłych warunkach rzepak wschodzi zazwyczaj do około 7 dni.
Ten okres obejmuje fazy od BBCH 00 do 09. W bardzo sprzyjających warunkach czas wzejścia może wynieść nawet około pół tygodnia.
Z kolei wschody trwające dłużej niż tydzień mogą oznaczać zbyt głęboki siew lub słabo doprawioną glebę i niedobory wody.
Rzepak potrzebuje do kiełkowania relatywnie niezbyt wilgotnej gleby, jednak czas jego wysiewu w sierpniu zwykle przypada na bardzo suchy okres.
Sytuacji nie poprawia fakt, że oleiste nasiona rzepaku mają niską higroskopijność, a pozostała np. po wcześniejszej uprawie zbóż słoma dodatkowo wysusza glebę.
Przesuszenie nasion w fazie wschodu może doprowadzić do zamierania znaczącej części z nich oraz nierównomiernych wschodów i późniejszych trudności ze zbiorem.
Do kiedy kwitnie rzepak?
Rozpoczęcie kwitnienia rzepaku ozimego przypada na okres od połowy kwietnia do połowy maja w kolejnym roku po siewie.
Rozpoczęcie i długość okresu kwitnienia są mocno uzależnione od ilości opadów, temperatury oraz nawożenia.
Przejście od fazy BBCH 57 (pąki na bocznych kwiatostanach) do 69 (zakończenie kwitnienia) trwa od około 21 do 40 dni.
Aby zapewnić równomierne kwitnienie, rośliny powinny wykształcić zawiązki pędów bocznych w pierwszym roku.
Okres kwitnienia jest niestety także czasem rozwoju wielu groźnych chorób np. zgnilizny twardzikowej, pochodzącej z obecnych w glebie przetrwalników, której obecność ujawnia się właśnie w okresie kwitnienia.
Tej chorobie towarzyszą też zwykle czerń krzyżowych i szara pleśń, atakujące liście, pędy, a czasem również łuszczyny.
Rozpoczęcie okresu kwitnienia jest więc optymalnym terminem na zastosowanie fungicydów zwalczających tę chorobę.
Jak siać rzepak na poplon?
Rzepak ozimy jest polecany do siewu jako poplon zwłaszcza na glebach żyznych i dobrze uwilgotnionych, gdyż może przesuszać glebę.
Ponieważ pozostałości tej rośliny są bogate w potas, może być stosowany w płodozmianie i stanowić dobre przygotowanie pod uprawę zbóż w kolejnych latach, przywracając substancje pokarmowe i mikroelementy do warstwy ornej.
W przypadku wysiania jako poplon termin siewu może być nieco późniejszy, ale również niezbyt późny, aby uzyskać wystarczający przyrost biomasy przed nastaniem mrozów.
Najlepiej przyorywać go jeszcze jesienią, gdyż dobrze zimuje i może zachwaszczać uprawy w kolejnym roku.
Należy pamiętać o unikaniu siania rzepaku w sąsiedztwie należących do tej samej grupy botanicznej gorczycy białej i rzodkwi oleistej, co mogłoby sprzyjać rozwojowi szkodników i chorób.
Nie należy traktować samosiewów jako poplonu, gdyż są źródłem patogenów. Ich pozostawienie na polu pozwoli szkodnikom przejść pełne cykle rozwojowe i rozmnażać się na dużą skalę w kolejnym roku.
Samosiewy należy niszczyć wykonując podorywkę.