E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Mospilan - jak stosować? Jak działa ten oprysk?

Mospilan to preparat przeznaczony do zwalczania szkodliwych owadów. Dostępny jest w formie rozpuszczalnego w wodzie proszku. Ma on działanie kontaktowe i żołądkowe, dzięki czemu można go wykorzystać do zwalczania zarówno szkodników gryzących, jak i ssących. Ma praktycznie najszerszą rejestrację z wszystkich dostępnych insektycydów na rynku. Dowiedz się, jak działa Mospilan 20 SP — jeden ze środków ochrony roślin.Można go stosować zarówno w ogrodzie, jak i w profesjonalnych uprawach w polu, lesie, czy pod osłonami. Chroni rośliny rolnicze, takie jak zboża, rzepak, ziemniaki, warzywa, sady, truskawki, maliny, borówki. Jest odpowiedni dla roślin ozdobnych, drzew, krzewów i kwiatów.Oprysk Mospilan 20 Sp – jak działa? Na jakie szkodniki roślin można go stosować? Dawkowanie Mospilanu.

Mospilan 20 Sp to środek ochrony roślin stosowany do zwalczania owadów, czyli insektycyd. Ma on formę rozpuszczalnego w wodzie proszku, który po rozpuszczeniu działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.

Substancją czynną jest w tym przypadku należący do grupy pochodnych neonikotynoidów związek zwany acetaprymidem, występujący w środkach ochrony roślin.

Dzięki mechanizmowi działania służy on do zwalczania zarówno owadów ssących, jak i gryzących. Na owady działa kontaktowo i żołądkowo. Prawidłowo stosowany nie wypływa na owady pożyteczne, w szczególności na pszczoły. Jest bezpieczny dla owadów zapylających, jednakże zalecane jest używanie Mospilanu dopiero po oblocie pszczół. 

 

Preparat może być stosowany także do zwalczania szkodników ssących. Więcej informacji znajdziesz w etykiecie Mospilanu.

 

Środek na mszyce 

Mospilan 20 Sp to doskonały preparat do zwalczania mszyc w uprawach jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, śliwy, orzecha włoskiego, maliny, porzeczek, agrestu. Zwalczanie można zacząć już w momencie zaobserwowania na roślinach pierwszych kolonii mszyc, od fazy zielonego pąka. Zalecana dawka Mospilanu  wynosi 125 gramów preparatu na hektar. W przypadku dużej liczby szkodników do ekstraktu można dodać adiuwant.

 

Środek na wciornastki

Preparat został zarejestrowany do skutecznego i bezpiecznego zwalczania szkodników ssących w uprawach pomidorów, ogórków, papryki, porów, cebuli, dyni, melonów, arbuzów, grochu, kapusty głowiastej, brukselskiej i włoskiej. Chroni także drzewa, kwiaty i rośliny ozdobne.

 

Środek na stonkę ziemniaczaną 

Za jego pomocą można zwalczać zarówno formy dorosłe szkodników, jak i larwy. Oprysk należy wykonać w momencie składania jaj chrząszcze stonki ziemniaczanej i masowego wylęgu larw. Zalecana jednorazowa dawka Mospilanu to 80 gramów na hektar w 200-400 litrach wody. Roztwór należy aplikować za pomocą opryskiwacza średniokroplistego.

 

Środek na słodyszka rzepakowego 

Środek stosuje się w momencie nalotu tych szkodników na plantacje. Zalecana doza waha się od 80 do 120 g na hektar, przy czym większą dawkę stosuje się w czasie masowego nalotu szkodników.

 

Insektycyd Mospilan 20 Sp – środek na opuchlaki

Preparat można stosować w uprawie truskawki do zwalczania opuchlaków. Preparat w dawce 300 g w 500-900 litrach wody na hektar aplikuje się po zbiorze owoców, bezpośrednio na rośliny i glebę.

 

Środek na ćmę bukszpanową 1 roku

Obecnie, dzięki Mospilanowi można efektywnie walczyć z nowym, bardzo inwazyjnym szkodnikiem: ćmą bukszpanową. Larwy tego szkodnika, żerując na krzewach bukszpanu, prowadzą do gołożerów, a w konsekwencji do śmierci rośliny.

Maksymalne stężenie środka w przypadku zwalczania ćmy bukszpanowej wynosi 0,04%, czyli 4 gramy preparatu rozpuszczone w 10 litrach wody. Do oprysku dużych krzewów i drzew najlepiej użyć opryskiwacza spalinowego, by wprowadzić zawiesinę do wnętrza rośliny.

PonadtMospilan 20 SP może być używany do zwalczania wielu innych gatunków szkodników – zarówno w uprawach ogrodniczych w gruncie i pod osłonami, jak i polowych, a nawet w leśnych.

Więcej informacji znajdziesz na etykiecie Mospilanu.

 

Jak stosować Mospilan 20 Sp?

Mospilan - jak stosować?  Najlepiej aplikować za pomocą opryskiwaczy polowych lub sadowniczych, ciągnikowych albo samobieżnych, a także opryskiwaczy ręcznych z użyciem dysz średniokroplistych.

W większości upraw i zwalczanych szkodników dopuszczalne jest wykonanie jednego zabiegu tym preparatem w sezonie.

Jednym z wyjątków są opuchlaki w truskawce, w przypadku których dopuszcza się wykonanie maksymalnie dwóch zabiegów.

Przygotowania cieczy roboczej dokonuje się tuż przed użyciem – w pojemniku, w którym rozpuszczamy odmierzoną dawkę Mospilanu. Taki roztwór następnie przelewa się do wypełnionego w połowie opryskiwacza i dopełnia wodą do określone ilości cieczy użytkowej.

W przypadku zastosowania profesjonalnego w opryskiwaczu polowym, w zależności od rodzaju uprawy, stosujemy dawkę 80-250g/ha w 200-900 litrów wody.

W przypadku przygotowywania oprysku w opryskiwaczu ręcznym lub plecakowym zazwyczaj stosuje się 2 gramy środka na 2-9 litrów wody. Taką ilością cieczy użytkowej można opryskać do 100 metrów kwadratowych ogrodu, warzywniaka czy jagodnika.

W celu zwiększenia skuteczności insektycydu Mospilan 20 Sp, zalecamy dodanie do roztworu adiuwantu w dawce 50-200 ml/ha, który ma zadanie przedłużyć działanie oprysku, zwiększyć przyczepność i bytność środka na roślinie, poprawić przeniknięcie substancji czynnej wgłąb rośliny. Polecane adiuwanty to np. ProtectorSlippaFlipper.

Zabieg trzeba wykonać w bezwietrzną pogodę lub przy słabym wietrze. Pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać oprysku w czasie silnego wiatru ani w trakcie opadów deszczu.

Mospilan 20 Sp działa również w wyższych temperaturach, do maksymalnie 25 stopni C, nie stosować w czasie silnego nasłonecznienia, najlepiej wieczorem po odlocie i poza okresami aktywności pszczół.

Środek na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie lub systemiczne, dzięki czemu jest efektywny nawet w przypadku szkodników żerujących wewnątrz zaatakowanych roślin. Owady przestają żerować bezpośrednio po kontakcie z Mospilanem, a ich śmierć następuje po kilku godzinach.

Okres karencji Mospilanu preparatu w przypadku większości upraw wynosi 14 dni, natomiast w przypadku ziemniaków są to tylko 3 dni.

Na koniec przypominamy, żeby czytać informacje dotyczące Mospilanu zamieszczone na etykiecie. Nabycie środków ochrony roślin może być dokonywane jedynie przez osoby pełnoletnie lub posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art.28 (Dz. U. 2018 poz. 13010) ustawą o środkach ochrony roślin. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa.Może zainteresuje Cię również:

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
star star star star star
Wyślij formularz

    TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

    Kategorie