E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Co zamiast Proteusa 110 OD firmy Bayer Crop Science?

Proteus 110 OD to sprawdzony w działaniu środek w walce z insektami w wielu uprawach. Niestety przez rygorystyczne prawo UE oraz wysoką toksyczność substancji czynnej został on wycofany i zastąpiony innymi równie skutecznymi preparatami. O to lista kilku z nich.



Tiachlopryd wycofany!

Proteus 110 OD to insektycyd produkowany przez firmę Bayer CropScience, który był bardzo szeroko stosowany w uprawie warzyw, kukurydzy i rzepaku. Szerokie spektrum działania i sprawdzone substancje czynne zwalczały insekty kłujące i gryząco-ssące, poprzez kontaktowe i żołądkowe działanie. Dzięki temu  radził on sobie w walce ze stonką ziemniaczaną, mszycą czy bawełnicą. Niestety od 3 listopada 2020 roku na mocy rozporządzenia Komisji Europejskiej z dnia 13 stycznia 2020, zakazano sprzedaży preparatów, które w swoim składzie posiadają tiachlopryd jako substancję czynną. Z tego powodu z rynku wycofano Proteus 110 OD, gdzie znajduje się właśnie wyżej wymieniona substancja.

Jako alternatywę dla tego preparatu proponujemy państwu inne równie popularne insektycydy dla uprawach warzyw, rzepaku, zbóż, czy kukurydzy.



Co na larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej w uprawie ziemniaka zamiast Proteusa?

Stonka ziemniaczana to jeden z najbardziej problematycznych szkodników, z jakim przychodzi się mierzyć polskim rolnikom w uprawie. Bardzo intensywne namnażanie osobników i błyskawiczny cykl rozwoju sprawia, że powodują one ogromne starty poprzez zjadanie roślin i podgryzanie bulw. Dlatego tak istotne są odpowiednie preparaty do zwalczania zarówno larw, jak i chrząszczy niezależnie od stanu ich rozwoju.

Pierwszym preparatem, który jest najczęściej wybierany przez rolników i  skutecznie radzi sobie z tym zadaniem jest Coragen 200 SC. Jego substancja czynną jest chlorantraniliprol , który bardzo dobrze radzi sobie z tymi szkodnikami. Eliminuje on najpopularniejsze insekty w uprawie ziemniaka czy rzepaku. Jest to sprawdzona formuła, dzięki której wielu rolników pokonało stonkę na swoich polach. 

Kolejnym równie sprawdzonym preparatem co Proteus 110 OD jest Carnadine 200 SL firmy Nufarm. Jego substancja czynna to acetamipryd, ta sama co w insektycydzie Mospilan, z tą różnicą, że ma postać płynną. Preparat ten bardzo dobrze hamuje żerowanie szkodników, nie wywołując przy tym szkody pożytecznym owadom. Na plus działa tutaj biodegradowalność, dzięki której żadne substancje czynne nie pozostają w glebie i nie odkładają się w roślinach. Działa też w wyższych temperaturach.

Bardzo zbliżonym działaniem i właściwościami odznaczają się również Los Ovados 200 SE oraz Cyperkill Max 500 EC, które poszerzają spectrum działania dostępnych preparatów.    



Jak zwalczyć chowacza brukwiaczka w rzepaku ozimym? Co zamiast proteusa?


Chowacz brukwiaczek to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, który stanowi szczególne zagrożenie w uprawach rzepaku. Jego larwy żerują bowiem w pędach rzepaku, doprowadzając przez to do śmierci roślin. Dorosłe osobniki pojawiają się po zbiorze ozimin, żerując na chwastach, przechodząc następnie w okres hibernacji zimą.

Do  zwalczania tego insekta z upraw ozimych idealnie sprawdzą się Decis Mega 50 EWFastac Active 050 ME oraz Inazuma 130 WG. 

Podobnie jak w przypadku innych insektycydów te również atakują poprzez układ trawienny, bardzo szybko ograniczając żerowanie i eliminując insekty, niezależnie od ich stanu rozwoju. Dodatkowo preparaty te cechuje bardzo dobra przyczepność po opryskaniu, co pozytywnie wpływa na ilość zabiegów. Raz opryskane rośliny zyskują bowiem powłokę zabezpieczającą je przed nawrotem insektów. 

Jeśli wasza uprawa ma poważny problem z szybko narastającą populacją, konieczne jest błyskawiczne zareagowanie skoncentrowanym preparatem. Bardzo odpowiednim w takiej sytuacji może okazać się Mavrik Vita 240 EW, który dzięki swoim substancją czynnym eliminuje zjawisko uodparniania się szkodników.  

 
Uprawa kukurydzy - co na robaka w kukurydzy zamiast Proteusa?


W ochronie kukurydzy przeciwko omacnicy prosowiance najskuteczniejsze są insektycydy z substancją czynną o nazwie lambda-cyhalotryna oraz indoksakarb, które eliminują larwy tego owada w uprawie. Nie można jednak zapominać, że w przypadku oprysków na omacnice i używane substancje czynne duże znaczenie odgrywa temperatura. Ponadto zaleca się stosowanie preparatów o różnych substancjach czynnych, dzięki czemu możemy skutecznie uniemożliwić uodparnianie się insektów.

Z tego powodu zalecamy stosowanie dwóch zabiegów. Pierwszym z nich będzie oprysk przy użyciu Sparviero gdzie substancją czynną jest lambda-cyhalotryna, a optymalna temperatura działania nie przekracza 20°C. Zabieg ten przeprowadza się pierwszej dekadzie lipca, gdy ma miejsce największy wylęg omacnicy.


Jeśli na plantacji występuję bardzo duża liczba insektów, zaleca się wykonanie drugiego zabiegu po około 6 dniach. Bardzo często rolnicy wybierają również Coragen 200 SC oraz Karate Zeon. Środki te cechuje błyskawiczne działanie i skuteczność w eliminowaniu niepożądanych owadów. Jest to szczególnie ważne w uprawie kukurydzy na kiszonkę, gdzie szkodniki bardzo szybko mogą doprowadzić to starty zielonej masy.  



Co na Ploniarkę zbożówkę zamiast Proteusa?


Ploniarka to owad, który bardzo dobrze zaadaptował się do warunków żerowania, przechodząc tym samym ze zbóż na kukurydze. Pomimo iż jego liczebność jest mniejsza w uprawach, bardzo szybko niszczy on młode rośliny, wgryzając się do ich wnętrza.

Najskuteczniejszą metodą walki z tym szkodnikiem jest wykonywanie oprysków środkami takimi jak Coragen 200 SC czy Steward 30 WG. Preparaty te  zwalczają nie tylko ploniarkę ale i inne insekty stanowiące zagrożenie dla upraw, a dzięki zastosowaniu substancji czynnych, które nie odkładają się w roślinach nie stanowią zagrożenia dla zwierząt gospodarskich. 



Co na insekty w buraku cukrowym zamiast Proteusa?


Do ochrony buraka cukrowego przed atakami insektów takich jak mszyca burakowa czy drobnica burakowa należy stosować preparaty opierające się na deltametrynie i dimeotacie. Pierwszym z bardziej popularnych insektycydów jest Decis Mega 50 EW.  Eliminuje on wszystkie owady zaraz po wykonaniu zabiegu. Należy go stosować, począwszy od pojawienia się pierwszych śladów żerowania. Karencja obejmuje 30 dni, a sam zabieg można wykonać 1 raz w okresie wegetacji. 



Co na insekty w grochu zamiast Proteusa?


W uprawie grochu najbardziej niebezpieczne są owady atakujące roślinę podczas okresu kwitnienia. Najbardziej odpowiednią metodą ich zwalczania na tym etapie są Cyperkill Max 500 EC oraz Mospilan 20 SP. Preparaty te  eliminują mszycę grochową czy strąkowca grochowatego, które powodują straty w uprawach i nasionach. Bardzo istotne przy tym jest, by regularnie monitorować wszelkie pojawienia się szkodników i działać błyskawicznie, jeśli takowe się pojawią.



Co na insekty w marchwi zamiast Proteusa?


Największym zagrożeniem w uprawie marchwi jest połyśnica marchwianka, która żeruje na młodych korzeniach,  w efekcie je niszcząc. Do zwalczania jej w uprawie najpopularniejszym preparatem jest Benevia 100 OD, który  substancjami czynnymi  eliminuje żerowanie tych larw. Dodatkowo można stosować również inne preparaty z rodziny insektycydów takie jak Decis Mega, Dipel DF, Movento 100 SC, które ograniczają występowanie połyśnicy i innych szkodników w marchwi. Z mniej popularnych acz równie skutecznych preparatów sprawdzą się również Limocide czy Spruzit. 



Co na insekty w brokule, kalafiorze, brukselce i kapuście pekińskiej zamiast Proteusa?


Do zwalczania insektów w warzywach kapustnych wymaga dość zdecydowanych działań, jednak przy użyciu optymalnych preparatów. Są to bowiem rośliny bardzo mocno narażone na porażenia i uszkadzania od środków chemicznych. Bardzo często wybieranymi preparatami w tej dziedzinie są Coragen 200 SC, Closer czy Delfin WG. Preparaty te stosuje się w fazie rozwoju roślin do momentu, gdy główka tworzy zwartą strukturę. Oczywiście w tym wypadku należy pilnować dopuszczalnych dawek preparatu, by nie uszkodzić roślin, a liczba zabiegów nie powinna przekroczyć 2 w okresie wegetacji. W przypadku większych problemów proponujemy również zastosować Florbac, Naturalis bądź Cyperkill Max



Zamiast Proteusa 110 OD:

Możesz zastosować:




Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie